“Ako se BiH raspadne, to vjerojatno neće biti sporazumno”
Michael Murphy, bivši američki ambasador u Bosni i Hercegovini, učestvovao je na panel diskusiji u Daytonu pod nazivom “Dayonski dijalog: Razgovori o miru i sigurnosti na Balkanu”, prilikom čega je kazao da raspad BiH ne može proći sporazumno.
Prije trideset godina, Daytonski mirovni sporazum označio je kraj rata u Bosni, koji je rezultirao gubitkom otprilike 100.000 života, ali mirovni sporazum nije bio savršen i od tada su više puta pokušani napori za reformu državnog ustava.
O tome se govorilo na panel diskusiji u okviru Parlamentarne skupštine NATO-a na kojoj su, osim Murphyja, učestvovali diplomata Ensar Eminović, bivši ministar vanjskih poslova Republike Hrvatske Miomir Žužul i Jasmin Mujanović iz Opservatorije za Zapadni Balkan. Događaj je održan u subotu poslijepodne u Centru za umjetnost Roger Glass na Univerzitetu u Dayonu.
Sigurnost i teritorijalni integritet Balkana, posebno nakon ruske agresije u istočnoj Europi, trebali bi biti prioritet i Europe i Sjedinjenih Američkih Država, reklo je nekoliko diplomata koji su posjetili Parlamentarnu skupštinu NATO-a.
“Pitanje trenutnog geopolitičkog trenutka prisiljava Sjedinjene Američke Države da preispitaju način na koji se angažujemo sa svijetom”, rekao je Michael Murphy, bivši američki ambasador u Bosni i Hercegovini i dodao: “Ne možemo izbjeći da budemo uključeni u Europu i njihove sigurnosne interese.”
“Ideja o raspadu BiH ne može proći mirno, odnosno, da će to utjecati na cijelu regiju”
“Ako se zemlja raspadne, vjerojatno neće biti sporazumnog razdvajanja. A ako ne bude sporazumnog razdvajanja, vjerovatno će utjecati na regiju”, rekao je Murphy.
Proruski akteri su prijetnja budućoj stabilnosti Bosne i Hercegovine, rekao je Eminović. Rekao je da NATO treba da primi Bosnu prije nego što “bude prekasno”.
“Ključna stvar za Bosnu i Hercegovinu, najvažnija u smislu ciljeva vanjske politike, jeste pridruživanje NATO-u”, rekao je Eminović i dodao: “Vjerujemo da je nacionalni interes SAD-a spriječiti novi sukob s Rusijom.”