Amerika i Ukrajina noćas su potpisale važan sporazum

Amerika i Ukrajina noćas su potpisale važan sporazum

Za Kijev je sporazum ključan za pristup američkoj vojnoj pomoći. Ukrajina je prihvatila zahtjev jer je to svojevrsno dugoročno sigurnosno jamstvo SAD, što je u srijedu potvrdio i Trump.

Washington i Kijev noćas su potpisali dugoočekivani sporazum o ukrajinskim prirodnim resursima. Pojedinosti o tom sporazumu još nisu javno objavljene, no obje su strane zasad potvrdile da se njime osniva investicijski fond za traženje minerala i utvrđuje kako će se prihodi dijeliti, javlja BBC.

SAD je u priopćenju rekao da sporazum signalizira Rusiji da je Trumpova administracija posvećena mirovnom procesu usredotočenom na slobodnu, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu.

Do sporazuma je došlo više od dva mjeseca nakon spornog sastanka američkog i ukrajinskog predsjednika u Bijeloj kući, što je izazvalo strah da će SAD povući svoju potporu Ukrajini.

image

Volodimir Zelenski i Donald Trump, sastanak u Bijeloj kući

 Saul Loeb/Afp

Ukrajinska ministrica gospodarstva Julija Sviridenko jučer je otputovala u Washington na potpisivanje ugovora s američkim ministrom financija Scottom Bessentom.

Ona je na X-u rekla da sporazum uspostavlja investicijski fond za obnovu kako bi pomogao privući zapadna ulaganja u ukrajinske projekte s mineralima, naftom i plinom. Resursi će, kaže Sviridenko, ostati u vlasništvu Ukrajine, a Kijev će odlučiti gdje će ih vaditi. Partnerstvo će biti ravnopravno, na osnovi 50/50, a sporazum ne uključuje dužničke obveze prema SAD-u.

Dodala je da će SAD igrati ulogu u pomaganju privlačenja ulaganja i tehnologije u projekte u Ukrajini. SAD će u sklopu tog dogovora dati novu pomoć Kijevu, a to bi moglo uključivati sustave protuzračne obrane.

Prihodi i doprinosi fonda neće biti oporezivani ni u jednoj zemlji, dodala je Sviridenko.

Sporazum još moraju ratificirati ukrajinski zastupnici. Njime se prepoznaju doprinosi koje je Ukrajina dala globalnoj sigurnosti, zaključila je ukrajinska ministrica.

Ne zna se uključuje li sporazum eksplicitno sigurnosno jamstvo od strane SAD-a, za što se Zelenski snažno zalagao tijekom pregovora.

– Nijedna država ili osoba koja je financirala ili opskrbljivala ruski ratni stroj neće smjeti imati koristi od obnove Ukrajine, stoji u izjavi američkog Ministarstva financija.

Američki predsjednik Trump je pak rekao da je ovaj sporazum ‘vraćanje novca koji je SAD do sada potrošio na rat‘.

– Biden im je dao 350 milijardi dolara. Sklopili smo dogovor u kojemu teoretski dobivamo puno više od 350 milijardi dolara, rekao je Trump na TV mreži NewsNation.

Kijev procjenjuje da se oko 5 % svjetskih ‘kritičnih sirovina‘ nalazi u Ukrajini, a to uključuje oko 19 milijuna tona rezervi grafita koji se koristi za izradu baterija na električna vozila.

U Ukrajini se nalaze i značajna nalazišta titana i litija.

Neka od nalazišta minerala u Ukrajini je zaplijenila Rusija.

Zabrinjavaju neka upozorenja da se dogovor koji bi SAD-u omogućio pristup ogromnom rudnom bogatstvu Ukrajine ne može dogoditi ako zemlja ne riješi svoj problem s neeksplodiranim minama. Procjenjuje se da je četvrtina kopnene mase Ukrajine zagađena minama, uglavnom koncentriranim na ratom razorenom istoku zemlje.

image

Volodimir Zelenski i Donald Trump, sastanak u Vatikanu uoči sprovoda pape Franje

 Handout/Afp

Rusija još uvijek nije komentirala sporazum, no ranije ove godine je predsjednik Putin rekao na državnoj televiziji da je spreman ponuditi resurse američkim partnerima u zajedničkim projektima, što uključuje rudarstvo u ruskim ‘novim teritorijima‘, rekao je Putin, misleći na dijelove istočne Ukrajine koje je Rusija okupirala tijekom invazije na Ukrajinu.

Putin je rekao i da potencijalni američko-ukrajinski dogovor o rijetkim mineralima nije zabrinjavajuć i da Rusija “nedvojbeno ima znatno više resursa te vrste od Ukrajine” te da je Rusija ‘spremna privući strane partnere na njihove povijesne teritorije koji su se vratili Ruskoj Federaciji‘, prenosi BBC.

Za Kijev je sporazum ključan za pristup američkoj vojnoj pomoći

Sjedinjene Američke Države i Ukrajina potpisale su u srijedu u Washingtonu sveobuhvatni gospodarski sporazum kojim se osniva investicijski fond za obnovu ratom razorene zemlje i daje Amerikancima pristup ukrajinskim prirodnim resursima, javljaju svjetske novinske agencije.

Američko ministarstvo financija priopćilo je da će gospodarsko partnerstvo omogućiti tim dvjema zemljama “suradnju i zajedničko ulaganje koji bi osigurali da naša zajednička imovina, talenti i sposobnosti mogu ubrzati gospodarski oporavak Ukrajine”.

Ministar financija Scott Bessent rekao je da je SAD predan pomaganju u olakšavanju završetka ruske invazije na Ukrajinu, prenosi dpa.

“Ovaj sporazum jasno signalizira Rusiji da je Trumpova administracija predana mirovnom procesu usmjerenom na slobodnu, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu, dugoročno”, rekao je.

“Predsjednik Trump zamislio je ovo partnerstvo između američkog i ukrajinskog naroda kako bi pokazao predanost obiju strana trajnom miru i prosperitetu u Ukrajini”, rekao je Bessent.

„I da budemo jasni, nijednoj državi ili osobi koja je financirala ili opskrbljivala ruski ratni stroj neće biti dopušteno imati koristi od obnove Ukrajine.“

Ukrajinski premijer Denis Šmihal rekao je na nacionalnoj televiziji da je sporazum dobar, ravnopravan i koristan. Šmihal je u objavi na Telegramu izjavio da će dvije zemlje osnovati fond za ulaganja u obnovljive izvore energije, u kojem će svaka strana imati 50 posto glasačkih prava, javlja francuska novinska agencija AFP. Namijenjen je poticanju gospodarskog oporavka Ukrajine nakon rata s Rusijom.

„Ukrajina zadržava punu kontrolu nad svojim mineralima, infrastrukturom i prirodnim resursima“, rekao je premijer, dodajući da SAD neće zahtijevati otplatu nikakvog duga za milijarde dolara vrijednu pomoć u oružju i opremi. „Dobit fonda bit će reinvestirana isključivo u Ukrajini“, najavio je.

Ukrajinska ministrica gospodarstva Julija Sviridenko, koja je potpisala sporazum u Washingtonu, objavila je na Facebooku da će fond financirati projekte u područjima minerala te nafte i plina, kao i srodnu infrastrukturu ili preradu.

„Ukrajinske vlasti određuju što i gdje će se vaditi“, napisala je na X-u.

Fondom bi zajednički upravljale obje zemlje, napisala je.

„Nijedna strana neće imati dominantan glas – odraz ravnopravnog partnerstva između naših dviju nacija.“

Rekla je da će fond privući globalna ulaganja u Ukrajinu.

„Važno je da sporazum šalje signal globalnim partnerima da dugoročna suradnja s Ukrajinom, u narednim desetljećima, nije samo moguća već i pouzdana.“

Ukrajinski parlament će još morati ratificirati sporazum prije nego što stupi na snagu.

Za Kijev je sporazum ključan za pristup američkoj vojnoj pomoći. Ukrajina je prihvatila zahtjev jer je to svojevrsno dugoročno sigurnosno jamstvo za SAD, što je u srijedu potvrdio i Trump na otvorenoj sjednici svoje vlade.

„Američka prisutnost će spriječiti ulazak mnogih loših aktera, svakako u područja gdje ćemo kopati“, rekao je Trump, koji je do sada odbijao dati Ukrajini bilo kakva sigurnosna jamstva.

U izjavi američkog ministarstva financija spominje se i ruska invazija na Ukrajinu, što se razlikuje od uobičajene formulacije sukoba Trumpove administracije, za koju je, uz prethodnu administraciju Joea Bidena, odgovoran i Kijev.

Ovaj sporazum “priznaje značajnu financijsku i materijalnu pomoć koju je američki narod pružio obrani Ukrajine od ruske invazije velikih razmjera”, navodi ministarstvo.

Vjeruje se da Ukrajina ima oko pet posto svjetskih rezervi rijetkih zemnih metala i minerala poput grafita, titana i litija, ali mnoga područja trenutno su pod kontrolom ruske vojske. Za Ukrajinu se također kaže da ima oko 20 posto svjetskih rezervi grafita, koji je potreban za baterije, a ima i velike rezerve mangana, titana i litija. (Hina)

/Izvor: Jutarnji.hr/

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar