Bez obzira na to što prihodi ruše rekorde, vlasti se i ne osvrću na građane koji su namaknuli novac
BiH desetljećima unatrag nije imala veći prihod prikupljen od PDV-a, doprinosa, poreza, trošarina… Rastu proračuni, a građani sve teže žive. Cijene rastu, kao i inflacija, a vlast u državi ne čini ništa da od silnih milijardi nešto vrati i građanima. Bez obzira na to što prihodi ruše rekorde, vlasti se i ne osvrću na građane koji su namaknuli taj novac.
“Dio prikupljenog novca pojela je inflacija, ali i kada se to zanemari, činjenica je da su prihodi u BiH ogromni i ništa se ne čini da se to iskoristi. Mogla se barem početi provoditi reforma fiskalnih zakona jer, realno, sada imamo velike prihode u FBiH. Ne možemo se nadati ni da će netko za reforme čuvati novac koji pristiže. S druge strane, nema ni nekog rasta u kapitalna ulaganja, a ni ubrzanog rada na autocestama u BiH. Uz to, zaduženja u RS-u nastavljaju s rastom. Svjesni smo i vidljiv je porast korupcije i nelegalnog bogaćenja, ali kada se i ovo uzme u obzir, opet je rast prihoda bio enorman da je neshvatljivo da te ogromne količine novca nestanu u sustavu i da ih proguta administracija i vjerojatno korupcija”, kaže za Faktor Igor Gavran, ekonomski analitičar.
Po njegovu mišljenju, i povećanja mirovina su mizerna i bez efekta, a može se i naslutiti gdje se odlijeva novac poreznih obveznika. – Dok radnici u realnom sektoru ne mogu dobiti ništa, oni koji su u administraciji, po prijedlogu Vlade FBiH, mogu dobiti 2520 KM ili nešto manje pomoći. Radnicima u realnom sektoru nameću se nova opterećenja i redaju se obećanja vlasti da će im ta opterećenja jednog dana biti smanjena. Dakle, sve pojede sustav, a većina građana uglavnom neće dobiti ništa – kaže. Dok se sve više novca slijeva u proračune, izvoz opada, a nitko iz vlasti ne želi mrdnuti prstom da pomogne izvoznicima.
“Jedino što čujemo u povodu smanjena izvoza su beskorisni komentari da je BiH u izvozu ovisna o Njemačkoj i EU i dok se oni ne oporave, kod nas će padati izvoz i proizvodnja. To je nenormalna reakcija jer Njemačka i EU nisu jedino moguće tržište za izvoz. Ako imamo kvalitetu da, recimo, izvozimo u Njemačku za potrebe njihove autoindustrije, onda sigurno imamo kvalitetu i za izvoz u bilo koju zemlju kojoj su potrebni dijelovi za autoindustriju. Samo je potrebno uložiti malo više napora da se dođe do novog tržišta. Tolike rashode imamo za plaćanje naše diplomacije u svijetu. Toliko beskorisnih putovanja po svijetu, a nikoga ne pitaju što trebamo izvoziti u njihove zemlje”, ističe.
Ima li šanse da se bilo tko u vlasti BiH sjeti da će jednog dana doći do smanjenja prihoda?
“Do reakcije vlasti će doći kada drastično počnu padati prihodi i kada se počnu otpuštati radnici jer nema posla. Onda će se vlast sjetiti da ima problem, ali to je već kasno. Problem je i što dolaze izbori ove godine i ostaje ozbiljna sumnja da se neki novac svjesno zadržao da bi se potrošio, uvjetno rečeno, na kupnju glasova”, prognozira Gavran.