BUDI MI PRIJATELJ: Pokrenuta inicijativa da se u proračunu općine Jablanica nađu sredstva za Inkluzivni centar za djecu s poteškoćama u razvoju
Udruženje “Budi mi prijatelj” uputilo je priopćenje za javnost, a koje donosimo u cijelosti:
POKRENUTA INICIJATIVA DA SE U BUDŽETU OPĆINE JABLANICA PLANIRAJU SREDSTVA ZA INKLUZIVNI CENTAR ZA DJECU S POTEŠKOĆAMA U RAZVOJU
Više od 20 djece s poteškoćama u razvoju živi u Jablanici. Međutim, nemaju mogućnost edukacije, školovanja i razvoja u svojem gradu, zbog čega su roditelji djece s poteškoćama pokrenuli inicijativu za otvaranje Inkluzivnog centra u Jablanici. Potreba za takvim Centrom, kakvi postoje u drugim gradovima Bosne i Hercegovine, iznimno je velika budući da su sada roditelji prinuđeni svoju djecu s poteškoćama voziti u druge gradove, kao što su Mostar i Sarajevo, gdje im se pruža stručna pomoć.
Budući da otvaranje i osposobljavanje Inkluzivnog centra zahtjeva velika financijska sredstva, roditelji apeliraju na lokalnu vlast u Jablanici da u Budžet za 2025. godinu planiraju sredstva u iznosu od 80 hiljada konvertibilnih maraka za uspostavu i funkcioniranje Inkluzivnog centra. Osim za funkcioniranje i opremanje Centra, iznos bi bio upotrebljen i za rad stručnih osoba kao što su psiholog, defektolog, edukator-rehabilitator, medicinski tehničar, logoped, okupacionoradni terapeut koji bi radili sa djecom i sa roditeljima. Uvrštavanje u Budžet za 2025. godinu bi za roditelje s djecom s poteškoćama u razvoju u Jablanici bilo od iznimnog značaja budući da bi njihova djeca imala mogućnost svakodnevno raditi uz sa stručnjacima s kojima bi djeca s poteškoćama u razvoju mogla učiti, ali i unaprijediti životne i socijalne vještine kao i motoričke sposobnosti.
Kako bi olakšali trenutnu, veoma tešku situaciju, roditelji djece s poteškoćama u razvoju, započeli su proces registaracije Udruženja „Budi mi prijatelj“. Ideja je da to Udruženje bude nositelj svih aktivnosti koje se tiču uspostavljanja i rada Inkluzivnog centra u Jablanici u kojemu bi s djecom s poteškoćama radili defektolozi, logopedi, psiholozi i druge stručne osobe. Na taj bi način djeca s poteškoćama imala mogućnost za razvoj i učenje kroz igru u inkluzivnom okruženju, a namjera je da Centar radi na principu produženog boravka koji ne bi bio samo mjesto podrške za djecu, već i za njihove roditelje.
Koliko je otvaranje Inkluzivnog centra u Jablanici važno, veoma dobro zna i majka djeteta s poteškoćama u razvoju, Edina Husrep: „Iskreno se nadamo da će biti ostvarena naša želja da i djeca sa poteškoćama u razvoju iz Jablanice imaju Inkluzivni centar, ustanovu koja će biti ugodan ambijent za svako dijete i u koju će djeca i roditelji rado i sa povjerenjem dolaziti, te gdje će potrebe svakog djeteta i njihovih interesa biti uvažene i prihvaćene, bez obzira na razloge zbog kojih budu dolazili.”
Foto: Ilustracija/Ramski Vjesnik