CAMINO OD DUBROVNIKA DO MEĐUGORJA: ‘HDZ-ov gradonačelnik spiskao novac, prevario HGSS, od projekta ništa’

CAMINO OD DUBROVNIKA DO MEĐUGORJA: ‘HDZ-ov gradonačelnik spiskao novac, prevario HGSS, od projekta ništa’

Dubrovački gradonačelnik Mato Franković (HDZ) najavljivao je kako će Dubrovnik ove godine dobiti hodočasničku rutu Camino Dubrovnik, nazvanu po uzoru na najpoznatije i najstarije svjetsko hodočašće Camino de Santiago.

Kako bi ruta bila funkcionalna, grad je angažirao HGSS-ovce i planinarska društva iz Hrvatske i BiH da je očiste, što su oni i napravili koristeći vlastita sredstva. Grad im je obećao da će refundirati sve što su utrošili na čišćenje i nabaviti opremu u iznosu 250 tisuća eura kojom bi održavali rute i pomagali budućim hodočasnicima.

No, Telegram sada otkriva kako Grad Dubrovnik spomenutim društvima nikada nije refundirao sredstva ni nabavio opremu, a istovremeno je potrošio 82.500 eura na aplikaciju za hodočasnike koja još uvijek nije zaživjela te isplatio 40.000 eura župi u Hrasnom, iako se ona uopće ne nalazi na hodočasničkoj ruti. A, najvažnije, nije zaživio ni Camino Dubrovnik koji još uvijek nije pokrenut i nije izvjesno hoće li ikada.

‘Postojala je velika skepsa’

Sugovornik Telegrama koji je detaljno upućen u navedeni projekt, kaže da je Grad prošlog proljeća kontaktirao pripadnike Gorske službe spašavanja Čapljina i Čitluk, HGSS Dubrovnik te planinarska društva Sniježnica i Brotnjo i pitao ih jesu li voljni sudjelovati u projektu koji Dubrovnik provodi u suradnji s općinama i gradovima u BiH. Društva su pristala i prionula čišćenju hodočasničkih ruta od Dubrovnika do Međugorja.

Sugovornik Telegrama tvrdi da je na sastancima dogovoreno da Grad Dubrovnik namiri GSS Čapljinu i Čitluk i HPD Brotnjo opremom u vrijednosti od oko 150 tisuća eura, a dubrovački HGSS i HPD Sniježnicu s oko 100 tisuća eura, te da se tako refundiraju i njihova sredstva koja su koristili za čišćenje ruta. “Iz Grada Dubrovnika su kazali da se slažu s tim. No, postojala je velika skepsa jer je sve ostalo na usmenom dogovoru i obećanju da će biti riješeno”, ističe.

Goran Cvjetinović, službenik Upravnog odjela za poslove gradonačelnika i koordinator projekta Camino Dubrovnik, za Telegram u pisanom odgovoru pak tvrdi da se grad društvima “nije obvezao na pomoć, niti je od njih zaprimio zahtjev za opremu”. No, gospodin Cvjetinović uskoro je promijenio priču pa je u istom odgovoru ipak priznao da njegova tvrdnja nije sasvim točna, odnosno da je dogovor između Dubrovnika i pojedinih društava postojao, ali da grad nije uspio osigurati potrebna sredstva.

Propalo financiranje EU sredstvima

U odgovoru za Telegram Cvjetinović navodi kako su djelatnici GSS-a Čapljina i Čitluk kazali da su slabo opremljeni i da ne dobivaju dovoljna sredstva od lokalnih vlasti, pa im je Grad Dubrovnik predložio da popišu što više opreme koja im je potrebna za osiguravanje hodočasnika i održavanje Camino staze, te da će se ona financirati putem EU projekta. To pokazuju i poruke između društava i predstavnika grada koje je Telegram dobio na uvid.

No, u svibnju ove godine, grad je dobio obavijest da nije prošao na EU projektu, tvrdi Cvjetinović. “Grad Dubrovnik svakako prati nadolazeće natječaje za korištenje sredstava iz europskih fondova i projekt će prijaviti na prvi otvoreni natječaj kojem bude udovoljavao prema zadanim kriterijima”, dodaje.

S druge strane, sugovornik Telegrama kaže kako društva od djelatnika grada uopće nisu dobila ovu informaciju. “Prvo su ih uvjeravali da će sve biti riješeno, a onda kada je financiranje EU sredstvima propalo, Grad Dubrovnik je počeo izbjegavati komunikaciju s društvima i odnosi su se počeli zatezati. Više ih nisu ni pozivali na sastanke, očito ih više ne trebaju”, ističe.

Dali novac župi koja nije na ruti

Sugovornik Telegrama skreće pažnju i na još jedan neobičan detalj kada je riječ o projektu Camino Dubrovnik. Početkom rujna ove godine na sjednici Gradskog vijeća prihvaćen je rebalans proračuna u sklopu kojeg je Župi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije u svetištu Kraljica mira u Hrasnom dodijeljeno 40.000 eura.

Dubrovački gradonačelnik Franković tu je donaciju objasnio kao “interes”, jer “Camino ruta Dubrovnik-Međugorje prolazi u neposrednoj blizini, a područje je zapušteno te su se mnogi uključili u njegovo uređenje”. Sugovornik Telegrama ističe kako kako spomenuta župa nije na Camino ruti, što je potvrdio i Cvjetinović, dajući pomalo neobično objašnjenje za donaciju.

“Svetište Kraljica mira u Hrasnom nalazi se dva kilometra od Hutova u kojemu završava četvrta dionica Camino staze. Radi se o najvećem i jedinom katoličkom svetištu koje se nalazi od Dubrovnika do Međugorja i svakako je jedna od najvećih atrakcija za hodočasnike. Nije nužno da se nešto nalazi na samoj stazi da bi bilo atrakcija Camino Dubrovnik”, tvrdi.

Konstantno odgađanje Camina

Također, službeno otvaranje projekta “Camino Dubrovnik” trebalo se održati 18. svibnja ove godine, ali je odgođeno za 24. rujna. No, Camino niti tada nije krenuo već je opet odgođen za 8. listopada, a nakon toga službeno otvaranje je ponovno prolongirano.

Gospodin Cvjetinović odgađanje pravda izradom aplikacije za hodočasnike koja se odužila, te izborima u BiH i samitom Ukrajina – Jugoistočna Europa, događajima koji su održani početkom listopada i koji su, kako tvrdi, “utjecali na pomicanje datuma otvorenja hodočasničkih ruta”, piše Telegram.

Na pitanje kada će dubrovački Camino biti svečano otvoren, Telegram nije dobio konkretan odgovor, već je koordinator projekta ustvrdio da će se nakon još jednog sastanka načelnika, gradonačelnika i direktora turističkih zajednica iz Hrvatske i BiH “definirati sama manifestacija svečanog otvaranja koja je planirana za studeni”, ne navodeći ikakav datum. No, sudeći da je već studeni, sve je izglednije da dugo najavljivani projekt neće biti pokrenut tako skoro.

Foto: Ilustracija

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar