CIN identificirao 60 kriminalaca s lažnim bh. dokumentima, nekima putovnice izdavane i u Mostaru

CIN identificirao 60 kriminalaca s lažnim bh. dokumentima, nekima putovnice izdavane i u Mostaru

Optuženi plaćenik Kavačkog narkoklana, Srbin Dušan Jovanović Giba, u svibnju 2022. godine u policijskoj postaji u Zvorniku dobio je bosanskohercegovačku putovnicu s tuđim identitetom.

Ubrzo nakon toga s aerodroma u Sarajevu otputovao je u Istanbul. Vratio se sredinom rujna, svega nekoliko dana nakon što je u Istanbulu ubijen Jovan Vukotić, vođa suparničkog Škaljarskog klana, navodi se u povjerljivoj informaciji Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA), saznaje CIN.

Iako nije optužen za Vukotićevo ubojstvo, Jovanović je uhićen godinu dana kasnije u Sarajevu pod sumnjom da priprema likvidaciju jednog bosanskohercegovački policijskog službenika. Tvrdio je kako je u Tursku otputovao radi presađivanja kose koristeći krivotvoreni pasoš na ime Goran Stojanović. Ipak, prema podacima Granične policije BiH, u Turskoj je boravio tri mjeseca.

Godine ubijanja pod lažnim identitetom

Tužiteljstva i policijske agencije u regiji vjeruju da Jovanović već godinama sudjeluje u nizu ubojstava u ime kriminalnih klanova. Trenutno je jedan od optuženih na suđenju u Beogradu za dvostruko ubojstvo na Krfu u srpnju 2020. godine, kada su ubijeni Alan Kožar i Damir Hadžić, članovi Škaljarskog klana. Istraga ukazuje na organizaciju Veljka Belivuka, Darka Šarića i Radoja Zvicera, dok je Jovanoviću pripala uloga neposrednog izvršitelja.

Iako je od srbijanske policije navodno dobio 15.000 eura, od čega je 10.000 ostavio supruzi, a s 5.000 otišao u Sarajevo – gdje je, prema informacijama MUP-a RS, trebao ubiti sarajevskog policajca Miroslava Plakalovića – Jovanović je uhićen prije nego je realizirao plan.

Plakalović, iskusni inspektor MUP-a Kantona Sarajevo, bio je i ranije meta atentata. Godine 2003. preživio je pokušaj atentata eksplozivom, a 2018. bio je na meti osuđenog ubojice Aleksandra Macana. Unatoč prijetnjama, Plakalović odbija policijsku zaštitu.

Mreža lažnih dokumenata

Istražitelji su identificirali najmanje 60 članova kriminalnih skupina s Balkana koji su putovali svijetom koristeći regularne bosanskohercegovački pasoše dobivene na temelju ukradenih identiteta. Ti dokumenti su izdavani u policijskim postajama u Sarajevu, Banjoj Luci, Zvorniku, Mostaru, Goraždu i drugim gradovima.

Kriminalci su uz pomoć korumpiranih službenika dolazili do podataka osoba koje nikada nisu tražile izdavanje osobnih dokumenata, pa su njihove identitete koristili za izradu lažnih dokumenata – ali sa svojim stvarnim fotografijama.

Jovanoviću i njegovom suradniku Darku Duloviću, također nositelju krivotvorenog bosanskohercegovački pasoša, sudilo se u Sarajevu, gdje su priznali krivnju i kažnjeni su s po osam mjeseci zatvora, koje su djelomično zamijenili novčanim kaznama.

Hercegovačka veza: Falsificirani dokumenti izdavani u Mostaru

Među desecima kriminalaca koji su uz pomoć lažnih identiteta došli do osobnih dokumenata BiH, najmanje trojica su dokumente dobili upravo u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, konkretno preko MUP-a HNŽ-a u Mostaru.

▪️ Desimir Babić Desko

  • Lažni identitet: Mišo Miladinović
  • Dokumenti izdani: 2013. godine
  • Lokacija: MUP HNŽ-a
  • Pozadina: U MUP-u Srbije evidentiran kao višestruki počinitelj kaznenih djela.
  • Status: Protiv njega je vođena istraga i podignuta optužnica pred Sudom BiH.

▪️ Davor Trajković

  • Lažni identitet: Đorđe Guzina
  • Dokumenti izdani: 2015. godine
  • Lokacija: MUP HNŽ-a, Mostar
  • Status: Presuda izrečena pred Sudom BiH
  • Pozadina: Detalji o njegovoj kriminalnoj prošlosti nisu javno objavljeni, ali je povezivan s organiziranim kriminalnim strukturama.

▪️ Zoran Jakšić (rođen 1959.)

  • Lažni identitet: Nikola Marjanović
  • Dokumenti izdani: 2015. godine
  • Lokacija: MUP HNŽ-a, Mostar
  • Prava pripadnost: Visokopozicionirani član kriminalne grupe “Amerika”
  • Dodatno: Njegov slučaj je zabilježen i u izvješćima Ambasade Republike Peru u Bukureštu, gdje je pokušao koristiti lažni identitet. Trenutno je povezan s više međunarodnih slučajeva krijumčarenja droge.
Organizirana logistika

Osim Jovanovića i Dulovića, istražitelji su identificirali i mrežu pomagača, među kojima i Marka Ikića iz Zvornika, koji je, s još dvojicom suradnika, posredovao u nabavi lažnih dokumenata za osobe s međunarodnih tjeralica. Među korisnicima takvih usluga bio je i Miloš Pandrc, pripadnik Šarićevog klana iz Srbije, koji je koristio bosanskohercegovački pasoš na ime Velimir Đokić.

Radoje Živković, pripadnik Kavačkog klana i organizator ubojstva Jovana Vukotića, koristio je bosanskohercegovački pasoš izdan na ime Andrej Jović. Putnu ispravu podigao je u Banjoj Luci uz pomoć bivšeg policajca Dalibora Ćurlika i drugih lokalnih suradnika. Nadležne kamere zabilježile su cijeli postupak – od ulaska u postaju, preko davanja otisaka do fotografiranja.

Kriminalne ekspoziture u Brčkom i Zagrebu

Dok su Kavčani operirali preko Banje Luke, pripadnici Škaljarskog klana koristili su Brčko kao bazu za nabavu putovnica. Posrednik Nikola Vein, koji je prethodno osuđen u Hrvatskoj zbog istih aktivnosti, nabavio je dokumente za više desetaka članova klanova.

Novinari CIN-a pronašli su žrtve krađe identiteta – stočare iz Bačke čiji su identiteti korišteni za izdavanje dokumenata srpskim i crnogorskim kriminalcima. Na graničnim prijelazima su redovito zaustavljani, tretirani kao osobe s Interpolovih tjeralica i doživljavali teške neugodnosti.

Sustav u službi zločina

Istraživačka dokumentacija pokazuje da su kriminalne mreže sustavno zlorabile ranjivosti u sustavu izdavanja osobnih dokumenata u BiH. Uz pomoć korumpiranih policijskih službenika i administracije, mafijaši su legalizirali lažne identitete i godinama operirali neometano – sve dok neki od njih nisu završili na optuženičkim klupama.

Kompletan istraživački članaka Azhara Kalamujića čitajte na CIN-u.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar