Delegacija Hrvatskog Caritasa u terenskoj posjeti Caritasu BiH
Terensku posjetu Hrvatskog Caritasa od nedjelje popodne do utorka, 16.-18. ožujka 2025. godine, organizirao je Caritas BiH u suradnji s Caritasom Vrhbosanske nadbiskupije i Caritasom Mostarsko-Duvanjske i Trebinjsko-Mrkanske biskupije.
Terensku posjetu Hrvatskog Caritasa od nedjelje popodne do utorka, 16.-18. ožujka 2025. godine, organizirao je Caritas Bosne i Hercegovine u suradnji s Caritasom Vrhbosanske nadbiskupije i Caritasom Mostarsko-Duvanjske i Trebinjsko-Mrkanske biskupije poplavljenim područjima Središnje Bosne i Sjeverne Hercegovine.
U vremenu nakon poplava u Središnjoj Bosni i Sjevernoj Hercegovini, od 3./4. listopada 2024. godine, brojni prijatelji iz tuzemstva i inozemstva odazvali su se pozivu Caritasa Bosne i Hercegovine, u suglasju s Upravnim vijećem Caritasa BiH i s nad/biskupijskim Caritasima Vrhbosanske nadbiskupije i Mostarsko-Duvanjske i Trebinjsko-Mrkanske biskupije, kako bi Caritasove mreže poglavito u Europi izravno pomogle stradalima od poplave na spomenutom prostoru većim dijelom u Vrhbosanskoj nadbiskupiji i manjim dijelom u Mostarsko-Duvanjskoj biskupiji.
Među brojnim donatorima i dobročiniteljima, koji su svoju ljudsku i vjerničku širinu pokazivali tijekom rata i poraća i u svim drugim ovozemaljskim nedaćama sve do današnjeg dana, posebno kroz godišnju akciju „Tjedna solidarnosti s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini“ bio je Hrvatski Caritas. Nakon prvih vijesti o razornoj poplavi u Središnjoj Bosni i Sjevernoj Hercegovini Hrvatski Caritas istoga dana je konkretno reagirao uz potporu nad/biskupa Crkve u Republici Hrvatskoj s konkretnim prijedlozima realizacije pomoći kako preko Caritasa Bosne i Hercegovine tako i preko dvaju nad/biskupijskih Caritasa: Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije i Caritasa Mostarsko-Duvanjske i Trebinjsko-Mrkanske biskupije. Dvojica ravnatelja dvaju nacionalnih Caritasa, mons. Tomo Knežević i fra Tomislav Glavnik, u svakodnevnoj komunikaciji izmjenjivali su informacije o stanju na terenu, kao i o planovima, prijedlozima i načinu odgovorne i transparentne provedbe akcije kako u Republici Hrvatskoj tako i u realizaciji iste na prostoru stradalom od poplave u Središnjoj Bosni i u Sjevernoj Hercegovini.
Kako je vrijeme odmicalo, planirana i ostvarivana realizacija uz sve prisutne poteškoće i razmišljanja, prije skoro dva mjeseca iz Hrvatskog Caritasa stigla je najava o terenskoj posjeti i obilaska poplavljenog područja tročlane delegacije Hrvatskog Caritasa uz susret i razgovor s predsjednikom Caritasa BiH mons. dr. sc. Tomom Vukšićem. Zatim je slijedio obilazak terena i u konkretnoj komunikaciji s nacionalnim i s dva nad/biskupijska Caritasa u BiH, sastanke i susrete sa svećenicima koji pastoralno djeluju na tom prostoru kako bi se vidjelo što je do sada ostvareno uz njihove konkretne prijedloge uz realizaciju pomoći pristigle od Hrvatskog Caritasa.
Tročlanu delegaciju Hrvatskog Caritasa činili su: ravnatelj fra Tomislav Glavnik, zamjenik ravnatelja gosp. Boris Peterlin i voditelj posebnih projekata gosp. Filip Naglić. Goste iz Hrvatskog Caritasa primio je i cijelo vrijeme pratio ravnatelj Caritasa Bosne i Hercegovine mons. Tomo Knežević sa suradnicima odgovornim za provedbu projekta pomoći stradalima od listopadskih poplava: koordinator za žurno djelovanje gosp. Miroslav Valenta i voditelj financija i interni revizor gosp. Daniel Eror. Već u nedjelju, 16. ožujka 2025. godine, delegacije oba nacionalna Caritasa primio je predsjednik Biskupske konferencije BiH vrhbosanski nadbiskup metropolit i predsjednik Caritasa BiH mons. dr. sc. Tomo Vukšić. Bila je to prilika za razgovor o provedbi akcije pomoći stradalima od poplava i o drugim aktualnim projektima i pomoći koju pruža i ostvaruje Hrvatski Caritasa bilo preko nacionalnog Caritasa BiH bilo preko nad/biskupijskih Caritasa u BiH ili o drugim vidovima pomoći pojedincima ili pravnim subjektima na bosanskohercegovačkim prostorima. Ostatak dana bilo je vrijeme za susrete i razgovore delegacija dvaju nacionalnih Caritasa: Caritasa BiH i Hrvatskog Caritasa. Brojne su aktivnosti koje zajedničkim snagama i u uzajamnoj pomoći provode na dobro čovjeka u nevolji na prostorima svoga djelovanja.
Ponedjeljak, 17. ožujka 2025. godine, delegacije dvaju nacionalnih Caritasa krenuli su u Sjevernu Hercegovinu u terenski obilazak poplavljenog prostora Vrhbosanske nadbiskupije (Neretvica sa župama: Obri, Podhum-Žitače, Solakova Kula i Doljani) i Mostarsko-Duvanjske biskupije (Župe: Konjic i Jablanica) s konkretnim pitanjima, odgovorima i planovima transparentne realizacije pristigle pomoći od Hrvatskog Caritasa. Domaćin programa i sadržaja ovog dana na prostoru Mostarsko-Duvanjske biskupije bio je Caritas Mostarsko-Duvanjske i Trebinjsko-Mrkanske biskupije s ravnateljem don Antom Pavlovićem, koordinatorom za žurno djelovanje gosp. Radoslav Dodigom i asistencijom na projektu gđom Ivanom Krtalić, a koji su izrekli zahvalu Hrvatskom Caritasu za konkretnu potporu u ovom i u drugim projektima. Bila je ovo prilika obići najveći dio poplavljenog područja grada Konjica i općine Jablanice i dviju bosanskohercegovačkih nad/biskupija. Iako je prošlo preko četiri mjeseca od poplava brojne slike i dan danas, usprkos puno toga što je urađeno i očišćeno, su teške i za sve posjetitelje uz izgubljene ljudske živote, strašne slike porušene infrastrukture, obiteljskih kuća i drugih obiteljskih objekata, počevši od Konjica preko stradale Neretvice do Jablaničkog kanjona rijeke Neretve prema Mostaru uz djelomično završene/nezavršene obnove poglavito infrastrukture: regionalne ceste i željezničke pruge! Bila je ovo prilika na početku terenskog obilaska u župi i samostanu Konjic susresti se sa svećenicima iz obiju nad/biskupija koji pastoralno djeluju na ovom prostoru. Terenski obilazak stradalog prostora završio je u Jablanici.
Srijeda, 18. ožujka 2025. godine, prema dogovorenom planu obilaska bila je posvećena poplavljenim prostorima župa Vrhbosanske nadbiskupije župa u Središnjoj Bosni: Gromiljak, Kiseljak, Fojnica i Deževice uz kratki obilazak Zavoda Bakovići i obnovljenim socijalnim stanovima u Gojevićima/Bakovićima gdje su ih uz riječi zahvale primili ravnatelj gosp. Branko Stanić sa suradnicima. Domaćin cijelog programa i sadržaja ovog dana bio je Caritas Vrhbosanske nadbiskupije kojega je cijeloga dana predstavljao ravnatelj Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije vlč. Mirko Šimić koji je izrekao dobrodošlicu i zahvalu dugogodišnjem i sadašnjem dobročinitelju Hrvatskom Caritasu, u pratnji suradnika koordinatora za žurno djelovanje gosp. Josipa Dugandžića te djelatnice na terenu gđom Irmom Araranković i gđom. Anom Knežević. Tijekom terenskog obilaska ovog prostora, sa svim slikama poplava od prije pet mjeseci, posebno je upečatljiv bio obilazak stradalog i obnovljenog mjesta pobožnosti i hodočašćenja izvora sv. Jakova Markijskog u župi Deževice kod Fojnice. Susreti sa svećenicima, koji pastoralno djeluju na ovom prostoru i u čijim se župnim zajednicama sve do današnjeg dana osjećaju posljedice, a koji u ovom vremenu izravno i neizravno kontaktiraju Hrvatski Caritas, bio je plodonosan za pružanje potpore u izravnom dogovaranju.
Tročlana delegacija Hrvatskog Caritasa, nakon višednevne posjete Središnjoj Bosni i Sjevernoj Hercegovini, dobila je cjelokupnu sliku situacije i potreba na terenu, zatim dosadašnju ostvarenost i realizaciju uz konkretna razmišljanja i prijedloge predstavnika ravnateljstva Caritasa BiH i dvaju nad/biskupijskih Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije i Biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan. Prikupljene informacije u riječi i slici dobro će doći u predstavljanju cjelokupne situacije na spomenutim bosanskohercegovačkim prostorima stradalim u listopadskim poplavama 2024. godine. Svima odgovornima u Caritasu na svim razinama u BiH kazali su kako su radosni da se veliki broj dobročinitelja odazvao, te kako će Caritasi na svim razinama u BiH odgovorno i transparentno zaprimljenu pomoć pretočiti u konkretne aktivnosti pružanja potpore.
Nakon dolaska delegacije Hrvatskog Caritasa i drugi dobročinitelji iz inozemstva najavili su svoj dolazak i obilazak spomenutog prostora u narednim tjednima sa željom da dobiju sliku ostvarenih aktivnosti na terenu kako bi informirali velike i male dobročinitelje u zemljama iz kojih dolaze i koji su dali svoju konkretnu potporu ovim bosanskohercegovačkim prostorima. (caritas.ba)