Dok FBiH razmišlja o ukidanju neradne nedjelje, Republika Srpska je želi uvesti
Za razliku od Federacije Bosne i Hercegovine, gdje je donesena odluka o neradnoj nedjelji, u Republici Srpskoj tu su odluku usvojile samo četiri lokalne zajednice. Među njima nije i najveći grad tog entiteta, iako su rasprave o toj temi sve učestalije. Mišljenja građana Banje Luke po tom pitanju su podijeljena.
“Ne podržavam to. Što ćemo time dobiti? Ništa. Znamo da postoje zanimanja koja moraju raditi nedjeljom, pa i vi novinari. Što je s vama? Policija, vatrogasci… Vi ne trebate imati slobodno, a trgovci trebaju? Nije pravično”, rekao je jedan Banjolučanin, koji je želio ostati anoniman.
Prijedlog odbijen
Ima i onih koji smatraju da bi nedjelja svakako trebala biti neradna.
“Hitno to treba usvojiti. Nedjeljom se treba odmarati se, a ne raditi. Ništa zbog toga neće propasti”, rekla je za Avaz jedna građanka Banje Luke.
Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković ustrajan je u namjeri da nedjelja postane neradni dan. Do sada je čak 14 puta predlagao tu odluku na sjednicama gradskog vijeća, no prijedlog nije prihvaćen. Ipak, Stanivuković tvrdi da sada ima sve više vijećnika koji podržavaju tu ideju.
“Neradna nedjelja je korak bliže ostvarenju. na osnovu izjašnjavanja političkih stranaka, kako onih koje su to učinile javno, tako i onih koje su mi osobno rekle da podržavaju ovu inicijativu, kao i onih od kojih to očekujemo zbog njihovih ideoloških opredjeljenja, mogu reći da imamo većinu”, istaknuo je.
Mnogi ovu inicijativu smatraju političkim potezom i prikupljanjem bodova, ali su ti komentari sve tiši otkad je ideju podržao i entitetski premijer Radovan Višković. On smatra da radnici koji ipak moraju raditi nedjeljom za to moraju biti dodatno plaćeni.
“To mora biti posebno plaćen, to je prekovremeni rad. Na tome možemo raditi u narednom razdoblju, ako treba i zakonski. Oni koji žele raditi, neka izvole, ali neka im to bude plaćen. Nemamo ništa protiv”, poručio je Višković.
Sindikati: Nedjelja mora biti slobodna
Stav Saveza sindikata RS-a je jasan – nedjelja treba biti neradna.
“Naš stav je da neradna nedjelja treba biti uvedena. One lokalne zajednice koje su je uvele nisu pretrpjeli nikakve posljedice, ni ekonomske gubitke”, naglasila je Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS.
S tim se ne slažu poslodavci, koji tvrde da bi to dovelo do ekonomskih gubitaka, otpuštanja radnika, pa čak i zatvaranja trgovina, jer je promet nedjeljom – osobito u trgovačkim centrima – veći nego radnim danima. Taj promet dodatno je porastao otkad je u Federaciji Bosne i Hercegovine uvedena neradna nedjelja, pa sve više građana tog entiteta dolazi u kupnju u RS upravo nedjeljom.
Dok se u RS ova tema sve više otvara, u Federaciji Bosne i Hercegovine razmatra se mogućnost ublažavanja mjere neradne nedjelje – ministar trgovine Amir Hasičević najavljuje mogućnost uvođenja 16 do 18 radnih nedjelja godišnje, što Sindikat trgovine odlučno odbacuje.