Elektroprivredi BiH poništene dozvole za dva važna projekta

Elektroprivredi BiH poništene dozvole za dva važna projekta

Kantonalni sud u Sarajevu presudio u korist Udruge “Resursni Aarhus centar u BiH” i poništio rješenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma kojim je 2023. godine izdana okolišna dozvola za hidroelektranu “Vranduk”.

Presuda je donesena svega dan nakon slične odluke u slučaju HE “Janjići”, što dodatno potvrđuje sustavne propuste u radu resornog ministarstva, izvijestio je Zenit.ba.

Sud je utvrdio da je Ministarstvo, izdavši dozvolu poduzeću Elektroprivreda BiH, prekršilo više odredbi Zakona o zaštiti okoliša Federacije BiH, pri čemu je posebno naglašeno kršenje prava javnosti na sudjelovanje u postupku donošenja odluka, kao i ignoriranje ranije utvrđenih ekoloških rizika povezanih s ovim projektom.

HE “Vranduk”, smještena na rijeci Bosni kod Zenice, već godinama je predmet rasprava zbog negativnog utjecaja na okoliš i tok rijeke. Podsjećamo kako je izgradnja elektrane ranije bila zaustavljena nakon što je utvrđeno da je riječ o projektu koji se provodio mimo standarda i bez odgovarajućeg nadzora.

Unatoč tome, Ministarstvo je 2023. godine ponovno izdalo okolišnu dozvolu, što je Aarhus centar osporio na sudu.

U presudi se navodi da Ministarstvo nije osiguralo pravično sudjelovanje javnosti, nije provelo sveobuhvatnu procjenu utjecaja na okoliš, te je zanemarilo ranije prigovore i upozorenja stručne i građanske javnosti.

Također je utvrđeno da je Ministarstvo prekršilo Aarhušku konvenciju, koja jamči pravo na pristup informacijama i sudjelovanje građana u odlučivanju o pitanjima okoliša.

Ova presuda donesena je dan nakon što je isti sud poništio i rješenje o okolišnoj dozvoli za HE “Janjići”. U oba slučaja tužbu je podnio Aarhus centar, a sud je u oba navrata utvrdio gotovo identične propuste Ministarstva – od pogrešne primjene zakona do zanemarivanja javnog interesa i međunarodnih obveza Bosne i Hercegovine.

Presuda je konačna, a Ministarstvo je obvezno pokrenuti novi postupak odlučivanja, uz obavezno poštivanje zakonskih i međunarodnih standarda.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar