Federacija dobila Strategiju razvoja turizma 2022. – 2027.
Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine većinom glasova na sjednici je podržao, kao nedavno i Zastupnički dom, Strategiju razvoja turizma Federacije Bosne i Hercegovine u razdoblju 2022 – 2027. godina.
Time su se stekli uvjeti za operativnost ovog dokumenta, prvog strateškog u navedenoj oblasti, kako je nedavno izjavila federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder. Sudeći po dokumentu, razdoblje do 2027. obilježit će novu fazu razvoja turizma čvrsto utemeljenog na principima održivosti, koje promoviraju odgovoran i sveobuhvatan razvoj.
Konačna stvar
Ministrica Pozder je ranije za Agenciju FENA izjavila je da se turizam dosad uglavnom ‘događalo’ u Bosni i Hercegovini odnosno Federaciji BiH, pa ovaj dokument konačno stvara pretpostavke za planski strateški pristup s ciljem da turizam više ne bude samo privredna grana „u koju smo se dosad svi zaklinjali a potom puštali da se sama od sebe razvija“.
“Strategijom je zacrtano da se govori o održivom turizmu, koji se razvija u skladu s okolišem i prirodom. Mislim da bez zaštićene i sačuvane prirode nema ni turizma. Strategija naglašava očuvanje okoliša, istovremeno i razvoj turizma u onim ‘nišama’ u kojima smo prepoznati i imamo potencijale. Naime, mi nismo zemlja koja se može oslanjati na masovni turizam, što i ne treba ukoliko zagovaramo održivi turizam odnosno zaštitu okoliša. Od kvalitativnih novina, Strategija govori o razvoju tih ‘niša’, dakle turističkih proizvoda u kojima imamo šta ponuditi”, ministričine su riječi.
Prvenstveno se tu misli na razvoj ruralnog turizma, a i na turistički i zdravstveni, pa i na konferencijski turizam „u kojem kaskamo“, kako ističe ministrica Pozder, budući da je vrlo oskudan broj avionskih linija i drugih nužnih konekcija.
Strategija potencira i ulaganje u ljudske resurse
Procijenjeno je da će do isteka perioda za koji je rađena, dakle do 2027. godine, trebati 12.000 novih radnih mjesta u turizmu, što iziskuje i intenzivniju saradnju s obrazovnim institucijama radi kvalifikacije odnosno dokvalifikacije kadra.
”Mi već imamo u pripremi programe koji idu u tom pravcu, a naravno, ovo su sve interresorni projekti odnosno stvari na kojima moramo raditi u saradnji s drugim ministarstvima, počev od Ministarstva obrazovanja, ali i s kantonima jer oni moraju prihvatiti da se sada počinju razvijati i u pravcu razvoja turizma”, izjavila je ministrica Pozder. Strategija navodi stubove u lancu vrijednosti turizma, razvoj turističkog proizvoda, ljudskih resursa, brendiranje odnosno marketing „koji nam također kaska“ i na čemu treba značajno raditi, kao i na obradi statističkih podataka „jer ako želimo da nešto razvijamo, moramo znati od čega počinjemo“, rekla je ona također.
‘Rasparčano’, ‘usitnjeno’
Strategija zagovara uspostavu turističke zajednice Federacije Bosne i Hercegovine jer su dosad zajednice te vrste dosta prepuštene sebi i sve je nekako “rasparčano”, “usitnjeno”, ističe ministrica Pozder. Osiguravanje potencijalnog poslovnog okruženja u ovoj oblasti podrazumijeva također ‘okrupnjivanje’, turističke radnike na jednom mjestu, razvoj putne, aerodromske infrastrukture i hotelskih kapaciteta, ulaganje u zaštitu kulturno-historijskih znamenitosti.
”Turizam se, dakle ‘događalo’, a ako ga zaista mislimo usmjeravati, nužno je i veće ulaganje te izdvajanje i s nivoa Federacije, sve u cilju održivosti turizma”, zaključila je ministrica.
U procesu izrade predložene strategije bile su uključene i lokalne zajednice uz veliki broj drugih aktera. Dobra je osnova u strateškom pristupu razvoju turizma i bit će dalje popravljana, dorađivana pa i na osnovu revidiranja koje bi trebalo da se dogodi krajem 2024. godine, izjavila je Pozder.
Samo strateškim pristupom možemo zaustaviti ovaj proces ‘dešavanja’ turizma, istinski značajne privredne grane u kojoj se, po ocjenama, svaka uložena marka vraća desetostruko, bila je njena poruka dan prije izjašnjavanja izaslanika Doma naroda o Strategiji.