GJENERO: ‘Ključni problem BiH je neobuzdani velikosrpski nacionalizam’
ljučni problem Bosne i Hercegovine neobuzdani je velikosrpski nacionalizam, koncept razaranja Bosne i Hercegovine kao suverene države uključivanjem praktično polovine njezina teritorija u projekt ‘srpskoga svijeta’ i patogeni utjecaj Beograda, ojačan ruskim utjecajem i mekom moći Putinova totalitarnog režima.
Otvorena su i druga pitanja u BiH, ali sve su to kudikamo manji problemi od razornog utjecaja osovine Vučić – Dodik, zagledane u Moskvu”, kaže Davor Gjenero, politički analitičar za magazin Pogled.hr.
Gjenero, između ostalog, kaže kako je Daytonski sporazum pragmatično političko rješenje, kojim je doista bio zaustavljen rat, ali nije stvoren održiv ustavni okvir za BiH kao funkcionalnu državu.
”Ne treba zaboraviti da je prije Daytona postojao drugi okvir, koji je još uvijek do neke mjere sačuvan, a definiran je Washingtonskim sporazumom u Hrvata u BiH i Bošnjaka, o stvaranju Federacije BiH kao visoko decentralizirane države, podijeljene na kantone/županije. Uz elementarne mehanizme nacionalne ravnopravnosti, racionalan je koncept da se pitanje međunacionalnih odnosa rješava prije svega na lokalnoj i regionalnoj razini. Kad je Washingtonski sporazum uspostavljen, očekivalo se da će porazom agresora i zaokruživanjem teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine i teritoriji pod kontrolom bosanskih Srba biti podijeljeni u kantone, i da će se pridružiti Federaciji. Umjesto toga, međutim, u Daytonu je stvoren koncept priznavanja rezultata ratne agresije, osvajanja i stvaranja etnički čistog teritorija, čak i sudski utvrđenim genocidom, o čemu je presudio i UN-ov Međunarodni sud u Haagu (ICJ) i Međunarodni sud za ratne zločine na području bivše Jugoslavije (ICTY), te je na 49 % teritorija BiH stvorena unitarno organizirana tvorevina, entitet”, kaže Gjenero.
Dodaje da, iako entiteti nemaju status države, nego je suverenitet vezan samo uz BiH kao središnju državu, godinama su ‘postupno pomicane crvene linije’ koje je definirala globalna politika, a danas se došlo do točke u kojoj entitet, autoritarno vođen i pod potpunom kontrolom protudemokratskih vlasti u Beogradu, ‘stvara vlastiti ustav’ i tim se ustavom samodefinira kao suveren i pripisuje sebi povijesno pravo na samoopredjeljenje”, dodao je.
Govoreći o tome što Hrvatska može učiniti vezano uz situaciju u BiH, Gjenero kaže kako se čini ”da ne može više nego što premijer (Andrej) Plenković već odavno radi, a to je stvaranje povoljne klime za europsku integraciju BiH, i u tom kontekstu smanjivanje napetosti između Hrvata i Bošnjaka u Federaciji, oslanjanje na europske politike koje se formuliraju s nama ‘za stolom’ i uz potporu visokom predstavniku Christanu Schmidtu, koji radi dobar posao”.
”Posve je pogrešna interpretacija, koju, nažalost, prihvaća i kvazisuverenistička politika u Hrvatskoj i koju glasno zagovara predsjednik (Zoran) Milanović, da se Schmidt svojim ovlastima služi kao ‘kolonijalni upravitelj’ i kako se ne brine za temeljna prava Hrvata u BiH. Nametanjem promjene zakona i ustava, u izbornoj noći, kad je promijenio pravila posrednog izbora članova Doma naroda, zaštitio je političke interese Hrvata u BiH, a pitanje prava na zastupljenost Hrvata u Predsjedništvu BiH, izgleda, namjerava riješiti u sklopu provođenja presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju Seidić Finci, čime bi se riješilo pitanje konstitutivnosti ‘ostalih’, dakle onih koji nisu ni Srbi, ni Bošnjaci, ni Hrvati, a usto bi se riješilo i provođenje njihova prava da sami biraju svoje predstavnike u Predsjedništvu BiH i da se izbjegne majorizacija”, naveo je.
Kaže kako sličan utjecaj Milanović ima i na hrvatske politike prema BiH
”Činio je sve da bi opstruirao pregovore o promjeni izbornog zakonodavstva što su ih vodili američki predstavnik Matthew Palmer i europska diplomatkinja Angelina Eichhorst, prije prethodnih parlamentarnih izbora u BiH, i poticao je hrvatske predstavnike na zaoštravanje stavova kad je na stolu bio američki prijedlog koji je Hrvatima u BiH osiguravao sve što im je stvarno nužno. Nažalost, svojom je opstrukcijom uspio kontaminirati pregovore, a rezultat je to što je i u ovom mandatu, suprotno izbornoj volji Hrvata u BiH, Željko Komšić član Predsjedništva”, navodi Gjenero.