Hrvatska okončala EuroBasket debaklom

Košarkaši Hrvatske poniženi su u osmini finala EuroBasketa u Lilleu od Češke sa 80:59 (20:13, 28:18, 17:12, 15:16).
Perasović: Moje vrijeme nakon ovoga je prošlo
Simon: Ne znam što bih rekao; Ukić: Ništa nije funkcioniralo
Utakmica protiv Češke bila je prva u kojoj hrvatski košarkaši nisu imali pravo na loš dan. Dogodilo se upravo suprotno. Dvoboj osmine finala u Lilleu izgledao je kao nastavak posljednje četvrtine utakmice s Gruzijom nakon koje su hrvatski navijači zvižducima ispratili reprezentaciju iz zagrebačke Arene. Sve ono što nisu smjeli napraviti u otvaranju utakmice s Češkom, hrvatski su košarkaši činili u serijama. Ni traga od agresivnosti u obrani, ni traga od koncentracije i strpljivosti u napadu. Kretnje igrača i lopte bili su prespori, idealno za pokretljivu i češku obranu koja se na svaki pokušaj prodora hrvatskih košarkaša skupljala u reketu i čitala svaku zamisao. Bila je to katastrofalna predstava Hrvatske, koja je igrala bez glave i repa, bez organizacije igre i bez šuta. Skupili smo u 40 minuta čak 24 izgubljene lopte, naspram 12 čeških.
Hrvatska je loše krenula od početka. Iako smo poveli 4:7 uz pet poena Hezonje, uspjeli smo ekspresno skupiti pet izgubljenih lopti i dopustili smo suparnicima seriju 11-0, koju je tricom okončao Schilb za 18:8 u osmoj minuti.
Žorić i Simon prekinuli su suparnički niz i smanjili na 18:13, ali Satoransky je zaključio prvu četvrtinu ubačajem za 20:13. Ni početak druge četvrtine nije bio sjajan, Jelinek je zabio za prvo dvoznamenkasto vodstvo Češke (23:13), smanjio je Simon, ali uslijedili su trica Jelineka i dvica Bende za 28:17 u 13. minuti.
Hrvatska u niti jednom trenutku nije djelovala kao momčad i razlika je samo rasla pa je na poluvremenu bilo 48:31,  nakon dvije i pol minute igre u trećoj četvrtini prvi put je narasla na preko 20 poena (54:33), a u 28. minuti Jelinek je tricom odveo Čehe na okruglih plus 30 (63:53).
Tad je Hrvatska ipak malo živnula, završili smo treću dionicu nizom 8-0 za smanjenje razlike na 65:43, a u dobrom ritmu nastavili smo i u posljednjoj dionici, pa su Hezonja i Bogdanović oko pšet minuta do kraja doteglili nagnuti brod na teško, ali ipak dohvatljivih 69:56. No promašeno dodatno slobodno bacanje Bogdanovića kao da je prekinulo nešto što je na trenutak počelo izgledati kao potencijalan spektakularan preokret, Češka se trgnula i odgovorila serijom 8-2 za bijeg na 77:58, nakon čega nismo imali snage ni vremena za smisleni otpor.
Pobjednike je predvodio centar Jan Vesely sa 20 poena i 13 skokova. Tomaš Satoransky upisao je 10 koševa i 11 asistencija. David Jelinek dodao je 13, Blake Schilb 12, a Petr Benda 11 poena.

Kod poraženog sastava Bojan Bogdanović ubacio je 12 koševa, Roko Ukić i Mario Hezonja po 10, aKruno Simon, koji se ozlijedio u trećoj četvrtini, devet poena.
Ovo je oproštaj Hrvatske ne samo od EuroBasketa, već gotovo sigurno i od mogućnosti da se nađe među reprezentacijama koje će sljedeće godine sudjelovati na Olimpijskim igrama u Riju. Tužno je završila još jedna hrvatska košarkaška priča.
Češka u srijedu, 16. rujna, u četvrtfinalu igra protiv pobjednika dvoboja Srbija – Finska.
Košarkaši Latvije, Grčke, Španjolske i Francuske u subotu su izborili četvrtfinale Eurobasketa, a u nedjelju su na rasporedu preostala tri susreta osmine finala: Srbija – Finska (14.30 sati), Izrael – Italija (18.30 sati) i Litva – Gruzija (21 sat).
HRVATSKA – ČEŠKA 59-80 (13-20, 18-28, 13-17, 16-15)
Lille. Stadion Pierre Mauroy. Suci: Rocha (Por), Viator (Fra), Jimenez (Špa).
HRVATSKA: Tomić, Rudež, Stipčević 8, Bogdanović 12, Šarić 4, Tomas, Ukić 10, Simon 9, Draper, Bilan 4, Žorić 2, Hezonja 10
ČEŠKA: Benda 11, Auda 9, Pumprla, Hruban, Satoransky 10, Welsch 2, Houška, Barton 3, Jelinek 13, Širina, Schilb 12, Vesely 20