Indija i Pakistan najavili izravne pregovore, primirje se održava

Indija i Pakistan najavili izravne pregovore, primirje se održava

Zapovjednici vojnih operacija Indije i Pakistana razgovarat će u ponedjeljak o sljedećim koracima nakon što je primirje vratilo mir na granicu uslijed najžešćih borbi susjednih zemalja s nuklearnim oružjem u gotovo tri desetljeća, prenosi HINA.

Nije bilo izvješća o eksplozijama ili projektilima tijekom noći, nakon početnih kršenja primirja, a indijska vojska izjavila je da je nedjelja bila prva mirna noć u posljednjih nekoliko dana duž granice, iako su neke škole i dalje zatvorene.

Subotnje primirje u himalajskoj regiji, koje je najavio američki predsjednik Donald Trump, uslijedilo je nakon četiri dana intenzivne pucnjave, diplomacije i pritiska Washingtona. Indijska vojska poslala je u nedjelju Pakistanu poruku o kršenjima primirja prethodnog dana, naznačujući namjeru New Delhija da na daljnje takve incidente i odgovori, rekao je visoki časnik indijske vojske.

Glasnogovornik pakistanske vojske opovrgnuo je kršenje primirja

U izjavi u subotu, indijsko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da će zapovjednici dviju strana međusobno razgovarati u ponedjeljak. Pakistan nije komentirao planove za taj poziv. Te su dvije zemlje, inače tradicionalni suparnici, međusobno gađale vojne instalacije raketama i dronovima, ubivši desetke civila, dok su se odnosi pogoršali nakon što je Indija okrivila Pakistan za napad u kojem je ubijeno 26 turista. Pakistan poriče optužbe i poziva na neutralnu istragu.

Indija je u srijedu priopćila da je pokrenula napade na devet lokacija “terorističke infrastrukture” u Pakistanu i pakistanskom Kašmiru, a Islamabad tvrdi da su to bile civilne lokacije. Dok je Islamabad zahvalio Washingtonu na olakšavanju prekida vatre i pozdravio Trumpovu ponudu za posredovanje u sporu s Indijom oko Kašmira, New Delhi nije komentirao sudjelovanje SAD-a u primirju ili pregovorima na neutralnom mjestu.

New Delhi, koji tvrdi da sporove s Pakistanom susjedi moraju riješiti izravno, odbacio je sudjelovanje bilo koje treće strane. Indija s većinskim hinduističkim stanovništvom i muslimanski Pakistan vladaju dijelom himalajske regije Kašmir, ali polažu pravo na nju u cijelosti.

Indija krivi Pakistan za pobunu u svom dijelu Kašmira koja je započela 1989. godine, a Pakistan tvrdi da pruža samo moralnu, političku i diplomatsku podršku kašmirskim separatistima

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar