Izdana preporuka da se zaustave trenutni, i svi budući, građevinski radovi na području spomenika kulture na Šćitu
Udruga HEREDITAS je u svojim prethodnim priopćenjima za javnost upozorila na potencijalnu štetu po kulturnu baštinu na području nacionalnog spomenika kulture na Šćitu u općini Prozor-Rama.
Iz udruge su ranije upozoravali da se u građevinske radove krenulo bez preventivnih arheoloških i drugih ispitivanja, obzirom da su indicije o mogućem značajnom arheološkom lokalitetu upućivali i ljudi iz struke, točnije doktori arheologije iz BiH i Hrvatske. Podsjećamo, cjelina oko Franjevačkog samostana Rama-Šćit još je davne 2006. godine proglašena nacionalnim spomenikom kulture, pa se i stoga s posebnom oprezom i unutar zakonskih okvira treba vršiti gradnja i rekonstrukcija na pomenutim spomenicima.
“Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika, na temelju članka V. stavak 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i članka 39. stavak 1. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 14. do 20. ožujka 2006. godine, donijelo je Odluku I. Kulturni krajolik i područje – Franjevački samostan i Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u Šćitu, općina Prozor, proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nacionalni spomenik). Nacionalni spomenik se sastoji od ostataka samostanske zgrade iz 1857. godine, oblika i dekoracije eksterijera crkve, pokretnog naslijeđa i kulturnog krajolika”, stoji u odluci.
Je li na pomolu još jedan kulturocid u Hercegovini
“Tražili smo reakcije svih nadležnih institucija ponajprije zbog izostanka stručnog nadzora prilikom izvođenja građevinskih radova. Stručni arheološki nadzor je minimum i dobra praksa koja se primjenjuje u civiliziranom svijetu prilikom građevinskih iskopa na područjima koja imaju potvrđenu starost i arheološku vrijednost, a u ovom slučaju je to bila i obaveza koja proizlazi iz rješenja Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika BiH kojim je područje na Šćitu proglašeno nacionalnim spomenikom”, stoji u
priopćenju udruge HEREDITAS na službenoj Facebook stranici.
Foto: Početak radova kada su prvi put pronađene ljudske kosti, srpanj 2024. godine
Da se prije samog izvođenja radova nije obavio nikakav stručni nadzor dokaz je pronalazak ljudskih kostiju 19. srpnja 2024. godine. Predsjednik udruge HEREDITAS tada je samostalno uzeo kosti i odnio ih u Policijsku stanicu Konjic.
Međunarodna komisija za nestale osobe (International Commission on Missing Persons – ICMP) je 3.listopada 2024. godine izvršila pregled terena te pronašla još ostataka ljudskih kostiju na Šćitu.
Navedena Komisija je izdala preporuku da se pronađeni posmrtni ostaci klasificiraju kao historijski. Također, preporučeno je da se obustave trenutni i svi budući građevinski radovi dok se ne utvrde okolnosti pod kojima je dozvoljeno izvođenje građevinskih radova.
Dokument: Obrazloženje Županijskog tužiteljstva Hercegovačko-neretvanske županije
“Dana 3. 10. 2024. godine na mjesto događaja su izišli pripadnici Međunarodne komisije za nestale osobe, Mustafa Uzunalić iz Sarajeva i Samra Terzić iz Sarajeva te su izvršili pregled lica mjesta i tom (International Commission on Missing Persons-ICMS), kojom prilikom je pronađeno još komada ljudskih kostiju na širem području lica mjesta, u mjestu Šćit, općina Prozor-Rama, preko puta Franjevačkog samostana Rama-Šćit, s desne strane od franjevačkog samostana, gledano iz pravca Prozora, na nasipu zemlje koja je dovozena kamionima s obližnjeg gradilišta koje se nalazi u blizini Franjevačkog samostana Rama-Šćit, s desne strane”, stoji između ostaloga u obrazloženju.
Dalje se u tekstu navodi: “Također je navedeno da je preporuka da se posmrtni ostaci klasificiraju kao historijski, da se zaustave trenutni, i svi budući, građevinski radovi dok se ne ispitaju uslovi pod kojima je dobivena dozvola za izvođenje radova te da skeletni ostaci, kao i svi ostali posmrtni ostaci koji se pronađu u istom kontekstu spadaju u nadležnost Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog naslijeđa HNK, Zavoda za zaštitu spomenika pri Federalnom ministarstvu kulture i sporta i Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, a koji akt je i dostavljen od strane ICMP-a navedenim organima.”
“Sve navedeno potvrđuje naše sumnje u devastiranje kulturno-povijesnih slojeva iznimno važnih za poznavanje povijesti Rame. Pronađeni ljudski posmrtni ostaci su u nadležnosti Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno povijesne baštine, Federalnog zavoda za zaštitu spomenika i Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH. Hereditas će ponovno tražiti očitovanje navedenih institucija o ovom slučaju. Sve navedene informacije proizlaze iz dopisa kojeg je HEREDITAS primila od Kantonalnog tužiteljstva kojeg prilažemo uz ovo priopćenje”, stoji u priopćenju udruge.
Sviđa Vam se članak? Podijelite ga!