Izraelci usred nezapamćene humanitarne krize u Gazi najavili taktičku pauzu

Izraelci usred nezapamćene humanitarne krize u Gazi najavili taktičku pauzu

Izraelske obrambene snage (IDF) upravo su izdale priopćenje u kojem navode kako će „od danas (nedjelja) na snagu stupiti lokalna taktička pauza vojnih aktivnosti u humanitarne svrhe, u vremenu od 10:00 do 20:00 sati (07:00–17:00 po GMT-u) na području Pojasa Gaze”, jablja Jutarnji.hr

U priopćenju stoji kako će se „pauza primjenjivati na područjima u kojima IDF trenutno ne djeluje – al-Mawasi, Deir al-Balah i Grad Gaza – i to svakodnevno do daljnjega.”

„Ova odluka donesena je u koordinaciji s Ujedinjenim narodima i međunarodnim organizacijama, nakon održanih konzultacija o toj temi.”

Također se navodi da će „od 06:00 do 23:00 sati svakodnevno biti osigurane određene sigurnosne rute, kako bi se omogućio siguran prolaz konvojima UN-a i humanitarnih organizacija koje dostavljaju i distribuiraju hranu i lijekove stanovništvu diljem Pojasa Gaze.”

Iz IDF-a dodatno ističu kako će „nastaviti podržavati humanitarne napore, uz paralelno provođenje manevarskih i ofenzivnih operacija protiv terorističkih organizacija u Pojasu Gaze, s ciljem zaštite izraelskih civila.”

Na kraju poručuju kako su „spremni po potrebi proširiti razmjere ove aktivnosti.”

image

Gusta dimna zavjesa uzdiže se iznad Pojasa Gaze tijekom izraelskih napada, snimljeno s položaja na izraelskoj granici s Gazom

 Menahem Kahana/Afp

Tijekom ranijih faza sukoba, Izrael je više puta uvodio slične kratkotrajne pauze, najčešće kako bi se omogućile humanitarne operacije Ujedinjenih naroda.

Primjerice, u studenome 2024., tijekom kampanje cijepljenja protiv dječje paralize, izraelska vojska je provela taktičke humanitarne pauze za distribuciju cjepiva.

U lipnju 2024., glasnogovornik izraelske vojske Daniel Hagari izjavio je kako je pauza uvedena kako bi međunarodne organizacije imale siguran prolaz za dostavu pomoći Gazi.

Masovno izgladnjivanje

Jordanska sigurnosna agencija objavila je na društvenim mrežama videozapis na kojem se navodno može vidjeti kako se kamioni s humanitarnom pomoći kreću po cesti. “Događa se sada, veliki jordanski humanitarni konvoji kreću se prema Gazi”, napisao je Direktorat javne sigurnosti na društvenoj mreži X.

Ranije je u nedjelju objavljeno da je konvoj s humanitarnom pomoći krenuo iz Egipta prema Pojasu Gaze nakon nagomilanog međunarodnog pritiska te upozorenja velikog broja humanitarnih agencija kako se tom enklavom širi masovna glad.

Šef Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus opisao je krizu kao “masovno izgladnjivanje uzrokovano ljudskim djelovanjem”.

Više od 125 ljudi umrlo je zbog pothranjenosti, uključujući 85 djece, priopćilo je u subotu ministarstvo zdravstva Gaze.

Izrael je u subotu nastavio dostavljati pomoć iz zraka u Pojas Gaze, rekao je glasnogovornik izraelske vojske, nekoliko dana nakon što je više od 100 humanitarnih agencija upozorilo da se tom enklavom širi masovna glad.

image

Fotografija koju je 27. srpnja 2025. objavila izraelska vojska prikazuje izraelske vojnike unutar vojnog zrakoplova iznad Pojasa Gaze tijekom zračne dostave humanitarne pomoći

Israeli Defence Forces/AFP

image

Fotografija koju je 27. srpnja 2025. objavila izraelska vojska prikazuje izraelske vojnike unutar vojnog zrakoplova iznad Pojasa Gaze tijekom zračne dostave humanitarne pomoći

Israeli Defence Forces/AFP

Vojska je također u zasebnoj izjavi priopćila da će se uspostaviti humanitarni koridori kako bi se omogućilo sigurno kretanje konvoja Ujedinjenih naroda koji dostavljaju pomoć stanovništvu Gaze te da će se humanitarne pauze provoditi u gusto naseljenim područjima.

Palestinski izvori potvrdili su da je pomoć počela pristizati iz zraka na sjever Pojasa Gaze.

Izrael: ‘U Gazi nema gladi‘

Izrael se suočava s rastućim kritikama humanitarnih agencija, koje ga optužuju za ograničavanje dostave pomoći.

Vlasti te zemlje, koje su početkom ožujka prekinule svu opskrbu Gaze, a onda je opet dopustile uz nova ograničenja, kažu da su predane dopuštanju pomoći, ali i da je moraju kontrolirati radi sprečavanja da je militanti preusmjere.

Vlasti tvrde da su tijekom rata u Gazu pustile dovoljno hrane, kriveći Hamas za patnju 2,2 milijuna stanovnika Gaze.

image

Raseljeni Palestinci u izbjegličkom kampu Nuseirat prenose pakete hrane i druge potrepštine koje su uspjeli preuzeti s točke za distribuciju pomoći organizacije GHF u takozvanom „koridoru Netzarim“ u središnjem dijelu Pojasa Gaze

Eyad Baba/Afp

image

Raseljeni Palestinci u izbjegličkom kampu Nuseirat prenose pakete hrane i druge potrepštine koje su uspjeli preuzeti s točke za distribuciju pomoći organizacije GHF u takozvanom „koridoru Netzarim“ u središnjem dijelu Pojasa Gaze

Eyad Baba/Afp

Izrael je također optužio Ujedinjene narode da nisu pravovremeno reagirali, rekavši da 700 kamiona pomoći stoji u Gazi.

“Izraelske obrambene snage (IDF) naglašavaju da u Pojasu Gaze nema gladi; ovo je lažna kampanja koju promovira Hamas”, poručila je izraelska vojska u subotnjoj izjavi.

“Odgovornost za distribuciju hrane stanovništvu u Gazi leži na UN-u i međunarodnim humanitarnim organizacijama. Stoga se od UN-a i međunarodnih organizacija očekuje da poboljšaju učinkovitost distribucije pomoći i osiguraju da pomoć ne stigne do Hamasa.”

‘Izrael krši međunarodno pravo‘

Australski premijer Anthony Albanese u nedjelju je izjavio da Izrael “sasvim jasno” krši međunarodno pravo u Pojasu Gaze, ali da Canberra ne planira uskoro priznati palestinsku državu.

“Žrtve i smrt civila u Gazi potpuno su neprihvatljivi, potpuno su neopravdani”, rekao je Albanese za australsku televiziju ABC.

“Sasvim je jasno da je zaustavljanje isporuke hrane kršenje međunarodnog prava, što je bila odluka koju je Izrael donio u ožujku”, rekao je Albanese.

“Međunarodno pravo kaže da ne možete smatrati nevine ljude odgovornima za sukob”, nastavio je.

image

Raseljeni Palestinci preuzimaju juhu od leće na mjestu za podjelu hrane u gradu Gazi, na sjeveru Pojasa Gaze

Omar Al-qattaa/Afp

Na pitanje planira li Australija slijediti Francusku i priznati Palestinu kao državu u bliskoj budućnosti, Albanese je rekao da njegova vlada neće uskoro napraviti takav potez.

“Morate priznati palestinsku državu kao dio napretka”, rekao je australski premijer dodavši: „Kako osigurati da palestinska država funkcionira na odgovarajući način koji ne ugrožava postojanje Izraela?“

„Stoga nećemo donijeti nikakvu odluku kao gestu, već kao put naprijed ako se ispune okolnosti“, rekao je Albanese.

„Hamas ne može imati nikakvu ulogu u budućoj državi“, dodao je.

Francuska će u rujnu priznati Palestinu

Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je u četvrtak da će Francuska priznati Palestinu kao državu u rujnu.

Gotovo 150 država članica UN-a već priznaje palestinsku državnost. Međutim, među njima nisu važne zapadne zemlje, uključujući zemlje s pravom veta u UN-u, Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo.

U kopnenim i zračnim napadima izraelska vojska ubila je više od 53.000 ljudi, velikim dijelom žena i djece, prema podacima palestinskih zdravstvenih vlasti u Gazi. Humanitarne agencije više su puta upozorile da stanovništvo gladuje.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar

Marketing