Je li zaduženje Federacije BiH na Londonskoj burzi povezano s kupovinom Telemacha
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović je za Klix.ba prokomentirao namjeru Vlade Federacije BiH da se na Londonskoj burzi zaduži za više od 300 milijuna eura. On smatra da se radi o zaduženju u vezi s planom BH Telecoma da kupi Telemach.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine će uskoro na Londonskoj burzi emitirati obveznice u vrijednosti između 300 i 350 miliona eura. Ovo će biti prvi put da FBiH emitira obveznice na burzi van Bosne i Hercegovine.
U skladu sa Strategijom zaduživanja za 2025. godinu, koju je Vlada FBiH usvojila, ove obveznice će se izdati na pet do 10 godina
Pavlović navodi da je potreba zaduženja na burzi definirana s obrazloženjem da je to dopunjavanje budžeta i da bi po definiciji za to trebalo tražiti sredstva od MMF-a jer MMF služi kako bi pomogao državama da izbalansiraju budžete kada imaju nedostatak priliva, te onda skeniraju način poslovanja i na osnovu toga propišu recepte kako bi se balans napravi, a u međuvremenu daju kredite.
“Ono što je moj utisak je da je taj novac koji treba da se uzme s berze ima direktne veze s ulaganjima koje planira BH Telecom da napravi kupovinom Telemacha. To je moj utisak. Oni će iz budžeta isplatiti kao vlasnici tu akviziciju, a za to treba da se ima realan novac, ne može se to na kredit ili na rate. Ja mislim da nije nedostatak sredstava u budžetu nego je plan akvizicije za koji treba novac. To je moj utisak, ali ne mogu tvrditi da je to tako”, navodi Pavlović.
On objašnjava da su domaće financijske institucije iskorištene i da se zato okrenulo vanjskom financiranju i da to nije ništa neuobičajeno.
“Jedina razlika je što ako vi povučete novac povodom obveznica možete upravljati kako želite, a ako uzimate od MMF onda vam daje uslove i kontroliše uslove”, kazao je Pavlović.
Smatra da je situacija u Federaciji BiH mnogo bolja nego u Republici Srpskoj
“S jedne strane domaće finansijske institucije ograničene su s 10 posto izloženosti prema jednom korisniku. Mogućnost povlačenje sredstava od domaćih banaka je ograničena, a ako vam je potreban taj iznos novca, to je veća količina koja se ne može obezbjediti na jednostavan način, moralo bi se ići na formiranje konzorcija banaka. Prema informacijama donijeta je odluka da se ide na Londonsku berzu”, kazao je Pavlović.
Pavlović kaže da je nametnuta floskula da se sve mora privatizirati i da to nije točno.
“To što FBiH ima telekom koji odbacuje cirka 100 miliona profita i uplaćuje u budžet ili već gdje treba je dobra stvar. Njemačka država je vlasnik 36 posto Volkswagena. Državne firme koje dobro rade i doprinose budžetu su dobrodošle. Na svu sreću vojni kompleks također doprinosi budžetu, kad to saberete onda je to odličan kompleks. Mora postojati sistem stabilnog finansiranja od vlastitih firmi”, poručio je Pavlović.