Jedini Hrvat sportski direktor u ‘ligama petice‘: ‘Nude nam se mladi hrvatski nogometaši, traže izlaz iz HNL-a’

Jedini Hrvat sportski direktor u ‘ligama petice‘: ‘Nude nam se mladi hrvatski nogometaši, traže izlaz iz HNL-a’

Hrvatski igrači hoće učiti, brzo se snalaze i puni su želje za radom. Boban je primjer kako pobijediti sve

Piše: Jure Burić, Sportske.jutarnji.hr

Hrvatski nogometaši rasuti su diljem svijeta, a ni naši treneri nisu rijetkost u nogometnom svijetu izvan Hrvatske. Međutim, sportski direktori, s hrvatskim predznakom, uistinu su rijetka vrsta. Jedan iz te kategorije je Marinko Jurendić, sportski direktor njemačkog prvoligaša Augsburga. Ujedno je Jurendić i jedini Hrvat sportski direktor u prestižnim ‘ligama petice‘.

Već dugo smo planirali ovaj intervju za Sportske novosti, ali obostrane obveze odgađale su sve dosad njegovo predstavljanje našim čitateljima. Jurendić nas je itekako iznenadio, štoviše, čak i oduševio stručnošću i posvećenosti svome poslu. Odrastao je i stasao u Švicarskoj, zemlji poznatoj po preciznosti, a takav je upravo on. Primjerice, dogovor je bio da se čujemo u 14 sati, a na naš mobitel pola sata ranije stiglo je svojevrsno upozorenje, podsjećanje, da je u 14 sati vrijeme za razgovor.

Krenuli smo od predstavljanja…

– Rođen sam 1977. u BiH, u Gradačcu, na sjeveru Bosne, a nikada poslije nisam bio u tom gradu. Naime, moji su podrijetlom iz mjesta Pećnik, nedaleko od Odžaka u Bosanskoj Posavini. Tu sam živio kod bake do devete godine, a potom sam se preselio kod roditelja u Švicarsku, gdje su oni otišli “trbuhom za kruhom”. Tu se nastavlja moje djetinjstvo, tu sam rastao, školovao se, igrao nogomet…

Rano ste okončali igračku karijeru?

– Već s 28 godina morao sam reći zbogom igri s loptom kao profesionalac jer su me ozljede natjerale na to. Bio sam prisiljen. Inače, igrao sam poziciju napadača.

Navodno vam je i sin nogometno nadaren.

image

Augsburgov trener Jess Thorup i Marinko Jurendić/TOM WELLER Dpa Picture-alliance Via Afp

– Prerano je govoriti o nekakvoj nadarenosti, 13 godina mu je tek. Trenirao je prije u Zürichu, sad je tu u Augsburgu, volju za radom ima, a što će biti u budućnosti me ne opterećuje. Neka bude zdrav, dobar, neka uči, a sve drugo doći će na svoje.

Odmah smo zamijetili da dobro vladate hrvatskim jezikom unatoč tome što ste cijeli život proveli na drugom govornom području.

– To mi je kompliment. Hrvatski mi može biti još bolji. Nisam gubio vrijeme, školovao sam se uz nogomet. Završio sam pedagoški fakultet, čak sam jedno vrijeme i radio u struci. Potom sam upisao master iz ekonomije i prava, ali ostalo je sve to po strani jer me nogometni put odveo u drugom smjeru.

Koliko, zapravo, govorite jezika?

– Hrvatski, njemački, engleski, francuski, a talijanski ne baš perfektno.

Dolazite li u Hrvatsku ili BiH?

– Rijetko. Suprugini korijeni su iz Splita, pa se nekad zaletim, tada posjetim i Međugorje. Međutim, zbog svakodnevnih ili, bolje rečeno, cjelodnevnih obveza jednostavno ne stignem, iako planiram.

Počeci su vam biti trenerski, no kako to da ste završili u “cipelama” sportskog direktora?

– Točno, radio sam kao trener, a istovremeno pri Nogometnom savezu Švicarske bio sam asistent tehničkom direktoru Saveza. Pošto sam po vokaciji ofenzivni igrač, trenirao sam i napadače. Nakon nekoliko epizoda u švicarskim klubovima otišao sam u FC Zürich, gdje sam vodio U-21 momčad.

Kad sam upoznao Bobana…

Spomenuli ste Bobana, što kažete na njegov povratak “korijenima”, Dinamu i hrvatskom nogometu?

– Boban je čovjek s karizmom, svjetsko nogometno ime, sa sjajnom igračkom karijerom. Naš čovjek, zna nogomet, hrabar je, Dinamo i hrvatski nogomet su sretni da je odsad dio njih. Boban je veliki dar Dinamu! Želim mu sreću. Sjećam se jedne situacije, iz mladosti… Sa svojim ocem trenirao sam u švicarskom Kriensu, poslije sam bio igrač i trener toga kluba, kad se u jednom trenutku ukazao Zvone Boban. Boban, igrač AC Milana, kojeg sam obožavao! Napravili smo par fotki, sjećam se. Razlog njegovog dolaska je bio brat mu Dražen, tadašnji član Kriensa. Moj pokojni otac bio je navijač Dinama. (jb)

image

Zvonimir Boban

I, jednog dana…

– Da, jednog dana pozvali su me na razgovor vlasnici kluba, muž i žena, a nakon promatranja i analiziranja moga rada. Bio sam zatečen i iznenađen ponudom koju sam čuo, jer su me pitali želim li postati sportski direktor kluba. U to vrijeme ja sam bio samo s trenerskom glavom i sve moje misli, želje, planovi, bili su kako poboljšati taj posao, stvarati igrače, igru i postizati pozitivne rezultate. No, nakon tjedan dana, donio sam odluku, otišao kod njih i rekao da prihvaćam tu ulogu.

Praktički, vi ste im zahvalili odličnim rezultatima prve momčadi i ustrojem sportskog dijela kluba?

– Točno. Zürich je postao prvak u sezoni 2021./2022., 13. put u povijesti, a nakon 13 godina posta. Bilo je to lijepo doba.

Kako je uslijedio prelazak u Bundesligu, u Augsburg, gdje ste naslijedili velikana njemačkog nogometa Stefana Reutera?

– Nakon nekoliko mogućnosti u ligama za koje nisam imao žar, stigao mi je poziv iz Augsburga. Obvezao sam se da ću doći na razgovor, nisam želio ići naslijepo, samo zbog pozicije. Poslije razgovora u klubu o sportskom segmentu, o ciljevima, zadaćama, strukturi, prihvatio sam, potpisali smo ugovor od 1. kolovoza 2023. do 30. lipnja 2026. Zasukao sam rukave i prihvatio se zacrtanih obveza.

Kako ste se snašli u novoj sredini?

– Augsburg je drugačiji klub nego Zürich, nije “obrazovni”. U Augsburgu je bila drugačija politika od kada su dio Bundeslige, mladih igraca sa potencijalom Bundeslige u akademiji bilo je jako malo. nije bila politika. pronaci i stvoriti kvalitetnog nogometasa pa ga unovciti. 2013/14 su jedan puta igrali u Europi, u zadnjim godinama su se uglavnom borili za obstanak. Michael Ströll (CEO) i ja smo skupa sa nasim suradnicima razradili strategiju kako cemo klub dignuti na sljedecu razinu. Prvobitno je bilo stabilizisrati prvu ekipu te postaviti temelj sa stabilnim strukturama i strucnim ljudima. Nas trener je Danac i ima puno iskustvo u radu sa mladima. U razvijanju ekipe je bitno dovoditi igrace, koji nose DNA kluba i stoje za nasu filozofiju. Uz jaki kostur se i mladji igraci mogu bolje razvijati. Na tome planu radimo u kontinuitetu. Naš trener Jess Thorup, Danac, u tome se već potvrdio radeći u Danskoj s mladima.

Kovač je vratio Borussiju na pobjednički put

Kako gledate na rad Nike Kovača u Borussiji Dortmund?

– Nakon našeg zadnjeg međusobnog susreta u Dortmundu smo razgovarali. To je bilo ubrzo nakon što je preuzeo Borussiju. Nije mu bilo lako. Sam dolazak u takav klub, u zahtjevnu sredinu, u tijeku sezone, vrlo je, vrlo hrabar potez i težak. Sve što je Niko Kovač dosad uradio vrhunski je posao, za naklon i pljesak. Sa svojim stožerom i igračima koji ga prate vratio je Borussiju na pobjednički put, usadio im je taj mentalitet i sad gaze li gaze… Međutim, Kovač je i u svojim dosadašnjim klubovima, kroz karijeru, pokazao stručnost i karakter. (jb)

Koliko imate suradnika?

– Pa, uz trenera prve momčadi, moji su najbliži suradnici direktor za razvoj Michael Ströll te Heinz Moser, tehnički direktor i direktor akademije. U cijelom sportskom segmentu su prva momčad, akademija, skauti, treneri, liječnički tim, transferi…

Kako funkcionirate u vrijeme prijelaznog roka, ali i u pronalaženju mladih igrača?

– Ukratko, moji suradnici moraju biti istomišljenici, moraju imati DNA kluba, djelovati u istom pravcu klupskih planova. Bundesliga je specifična. Temeljita analiza će nam dati odgovor što će ostati kostur ekipe i što nam dodatno treba. Pratimo prvo njemačko tržište, pa onda i dalje. Recimo, igrači iz Francuske su u Bundesligi prošli kvalitetno nogometno školovanje. Iz Hrvatske tražimo i pratimo, zanimljivi su nam igrači koji mogu držati ovdašnji level. Dobre igrače svi vide, igrače s manjom kvalitetom također, a oni drugi s potencijalom slabije su viđeni. Imamo popise tih igrača, sa svim mogućim pojedinostima, baš sve o njima i njihovim mogućnostima i potencijalima. Uzgred rečeno, to je naš model za razvijati i stvarati vrijednost igrača.

Imate li vi svoj proračun za takve radnje i koliki je?

– Da, imamo proračun, ali ne bih izlazio u javnost o količini novca kojim raspolažemo.

Kod vas su naši Labrović i Jakić.

– Labrović je vrlo kvalitetna konkurencija, a karakterno je također vrhunski. Njegova prošlost u Hrvatskoj potvrda je odličnog rada. Jakić se još u Frankfurtu adaptirao na ovdašnji nogomet, na dobrom je putu da bude još bolji. Nemam što negativno reći o njima, samo pohvalno.

Dion Drena Beljo također je igrač pod ugovor s Augsburgom.

Dejan Ljubičić će biti dobitak za Dinamo

Dejan Ljubičić iz Kölna navodno će pristupiti Dinamu.

– Čitao sam o tome, ali još ništa nije službeno potvrđeno. Bit će to vrlo dobar Bobanov potez ako se ostvari. Poznajem ga jako dobro kao igrača. Za HNL će Ljubičić biti dobitak, zbog njegovog liderstva, igračkih vrijednosti, profesionalnog ponašanja. Mogu samo pozitivno pričati o njemu. Osobno, želim mu zdravlje, sreću i uspjeh!

Pisalo se i da ga je Augsburg imao želju angažirati i dovesti u svoje redove?

– Bavili smo se njim… (jb)

– Beljo je odradio vrhunsku sezonu u Rapidu. On ima velik potencijal, pred suparničkim vratima je snalažljiv, učinkovit, ima lijevu nogu. Odličan je dečko. Po pitanju njegove budućnosti još je sve otvoreno i ne mogu vam puno reći o tome.

Kako biste se vi snašli u hrvatskom nogometu nakon rada u sređenim nogometnim sredinama kao što su Švicarska i Njemačka?

– Teško pitanje. Ne pratim puno pojedinosti i odnose u Hrvatskoj ligi jer za to nemam vremena. Nisam toliko “unutra” da bih mogao bilo što reći. Rezultate popratim, redovito, ali rad klubova, uprava i slično ne. Jednostavno, morao bih se sa svim tim odnosima u klubovima upoznati, pa vam potom dati valjan odgovor.

Čini li vam se da Hrvatska posustaje u razvoju mladih igrača jer u HNL je sve više stranih igrača, ima ih i sumnjive kvaliteta, a sve je manje domaćih i nadarenih?

Trener je samostalan, ništa mu ne namećem

Poštuje li se hijerarhija, dogodili li se da vas netko od klupskih glavešina obvezuje nečim i “guranjem” svojih favorita?

– Velik smo tim. Svi imaju svoje zadaće, opise posla i svi surađujemo. Svi moramo imati zajednički cilj i strategiju, funkcionirati kao dobar stroj. Sa svojim ljudima redovito obavljam razgovor o aktualnostima, obavljamo “očevide” i potom dogovorom donosimo odluke i eventualne planove.

Namećete li vi svoje zamisli treneru, primjerice, tko mora igrati, koja formacija je najbolja?

– Trener je samostalan, nikad mu ne namećem svoje, ali u stalnoj smo komunikaciji, u kritičnom dijalogu. Uostalom, izabrali smo Michael Ströll i ja trenera koji treba odgovarati našoj postavljenoj filozofiji. Kabina je trenerova. (jb)

– Mladi nadareni igrači moraju se forsirati, oni moraju dobiti priliku igrati, dokazivati se, skupljati neophodno iskustvo. Nude nam se sve mlađi hrvatski igrači, a to je znak da igrači traže druge perspektive izvan domaćeg okruženja. Njima treba put razvoja, a mlađoj dobi mogu najbolje rasti u svom klubu i domaćoj ligi prije nego što naprave velik korak u inozemstvo. Klubovi trebaju s igračima iz svoga uzrasta stvarati identitet i vrijednost, te mladima biti mjesto povjerenja za razvoj talenta i građenja karijere. Nosimo tu odgovornost.

I u Bundesligi je sve manje mladih Hrvata, može li se taj trend poboljšati?

– Hrvatski igrači imaju te osobine da hoće učiti, da se brzo snalaze i da su puni želje za radom. Odgovornost je velika i kod klubova pri angažiranju mladih, ali i kod mladih igrača. Zahtjevi su veliki. Zvonimir Boban je primjer kako se pobijedi sve: otišao je mlad u tada moćnu talijansku ligu, u jedan nogometni gigant, pa je učio, radio, usavršavao svoj talent i postao pobjednik. Međutim, svaki igrač ima svoj individualni put. Rad, red, disciplina, vjera u sebe…

Želja je da Augsburg bude platforma za transfere

Na ljestvici držite 11. mjesto, koliko ste zadovoljni pozicijom u ovoj sezoni? Ovo je jedna od boljih bodovnih sezona u povijesti.

– Nakon dvije sezone smo se etablirali u sredini tablice te smo prošle i ove sezone kucali na vrata Europe. Uz to smo u prošlim mjesecima postavili razne rekorde u povijesti kluba, što je i dokaz da smo na pravom putu. Idemo sezonu po sezonu, sveukupan rad u sportskom dijelu kluba ocjenjujem pozitivnim i obećavajućim za još boljim rezultatima. Optimist sam u tom pogledu.

Koji su vam ciljevi?

– Prvotni cilj Augsburgu će i u bližoj budućnosti ostati da budemo dio Bundeslige, ulazimo u 15. sezonu u Bundesligi u nizu. Konkurencija je jako velika. Uz to želimo u kontinuitetu raditi te stalno gledati korak više. Na razini igrača moramo i dalje dizati vrijednost ekipe te omogućiti igračima sljedeći veći korak u karijeri, transfere. Puno polažemo na mlade igrače, njihovu nogometnu izobrazbu. Želja je da Augsburg bude platforma za transfere. Puno polažem na temu mladih igrača i njihove nogometne izobrazbe. (jb)

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar