KNJIŽEVNA VEČER I PROSLAVA DANA ŽENA U RIMU: Predstavljena djela “Otac kamenog srca” i “Majka bez duše” Ivke Ilić Kovačević

KNJIŽEVNA VEČER I PROSLAVA DANA ŽENA U RIMU: Predstavljena djela “Otac kamenog srca” i “Majka bez duše” Ivke Ilić Kovačević

Ovogodišnje svečano obilježavanje Dana žena u Rimu, u organizaciji Hrvatsko-talijanskog mozaika, održano je u subotu 1. ožujka, na kojem je upriličena i književna večer.

Ova udruga iz Rima je u svojih 10 jubilarnih godina rada i postojanja postala pokretač raznih inicijativa, kao i uporišna točka za promicanje raznovrsnih oblika kulture hrvatskih korijena. Do sad broji 130 ostvarenih projekata, a obilježavanje Dana žena svakako zauzima posebno mjesto.

Radi se o dragocjenoj prilici da ženski dio Hrvatske rimske zajednice upozna stvaralaštvo sunarodnjakinja koje žive i stvaraju u iseljeništvu, često donoseći vlastite životne priče, a što one vrlo često pretvore u zanimljivu razmjenu iskustava. Za mjesto susreta i ove je godine izabrana adresa Via delle Paste 106, u središtu Rima, gdje se nalazi posebno ugodan i elegantan interijer Librerie Enoarcano, za koji je zaslužna njegova vlasnica, Splićanka Tanja Pavelić.

Ivka Ilić Kovačević i Ljiljana Džalto / Foto: MIC
Ivka Ilić Kovačević i Ljiljana Džalto / Foto: MIC

Za ovogodišnju književnu večer izbor je pao na promociju stvaralačkog djela Ivke Ilić Kovačević. Kako se sama predstavila prisutnima, Ivka je rođena u Bosanskoj Posavini, a već u ranim godinama života seli za Rijeku, nakon čega, sa svojim izabranikom, odlazi za Švicarsku, gdje stvaraju obitelj i žive već četrdeset godina. Makar je još od malih nogu voljela podjednako i čitati i bilježiti po raznim komadićima papira, stihove ili pak rečenice koje bi joj navirale nenajavljene i spontane, njeno zanimanje u odrasloj dobi nije ni u kakvoj vezi s književnošću. Javlja se u njoj želja da napiše autobiografiju, za svoju djecu, koja su već odrasli ljudi i za unuke što su počeli pristizati. Istovremeno radna kolegica joj počinje prepričavati svoju tešku, ali i čudesnu životnu priču. Zatečena tim zaista neobičnim spletom događanja koja su obilježila život njene kolegice, odlučuje da tako jedna nevjerojatna životna priča treba biti zapisana i podarena čitaocu. Ivka će nam reći da ne zna je li ta inspirativna životna priča izabrala nju ili je bilo obrnuto. Međutim, to nije bila prepreka, jer ono što osjeća i zna, sa samo jednom i jedinom pretenzijom, da čitaocu, na jedan topao i ljudski način, daruje ispisanu na skoro pet stotina stranica taj izrazito težak i zanimljiv život svoje kolegice.

Veliko je bilo njeno ushićenje kad je ugledala tiskanu knjigu. Sretna je i želja joj je da ostavi iza sebe nešto dobro. Rodila je troje djece, a njene knjige su joj kao još jedno. Osjeća se ispunjenom što je uspjela takvu jednu životnu priču umotati i zaštiti mekanim i toplim papirnatim koricama, svjesna da je ipak život taj koji zaista zna često napisati najbolje romane. Tvrdi: “Knjiga je vrjednija od svih spomenika, jer ona gradi spomenike u srcu onoga koji je čita.” Svojoj rimskoj publici, sa dahom svježine švicarskih planina, donijela je roman iz dva dijela “Otac kamenog srca” i “Majka bez duše.” Drugi je nastavak prvog, pisan su istim stilom, a uspijevaju podjednako probuditi velike emocije u čitaocu. Na prvoj nas stanici čeka četverogodišnja Ivona i njen dvije godine stariji brat koji ostaju bez voljene majke, a ubrzo i bez oca. Tragedija će se pretvoriti u idiličan život zahvaljujući dobrim ljudima, sve do trenutka kada se iznenada pojavi nepoznati gost. Proživjeti ćemo s Ivonom i Toniem, Majom i Matejom djetinjstvo, školsko doba i odrastanje. Utkat će nam se u dušu ono što su sami oni proživljavali i živjeli. Što duže ulazimo u zaplet, raste i dramatičnost, a lakoća i jasnoća prikazivanja likova i sveg onog što proživljavaju učinit će da ćemo jednima biti privrženi, a drugi će nam biti odbojni. Što više upoznamo Anu, Stipu, Petra i ostale očitovat će nam se i kristalno čisto ljudske mane i vrline, ostavljajući nama slobodu izbora.

Večer se nastavila u društvu pisane riječi. Prisutnima je predstavljena zbirka pjesama” Pjesme dušom život piše.” Naime, radi se o zbirci koja sadrži 151. pjesmu Ivke Ilić Kovačević, u kojima obuhvaća razne teme. Nekoliko izabranih pjesama članica Udruge, Ana Kovačević pročitala je prisutnima. Ivka je uvjerila prisutne s koliko lakoće stvara stihove, tako što je pročitala pjesmu koju je sročila isti dan i posvetila potpredsjednici Mozaika, Zrinki Bačić, zaslužnoj za ovaj događaj. Reći će da u svaki stih unosi dašak duše, njene duše koju im je udahnula dok ih je stvarala. Još jednom je izrazila veliko iznenađenje koje je doživjela pozivom da dođe u Rim.

ŽENA ZMAJ

Od drugih sam saznala
da si Žena Zmaj!
Kako ti se osjećaš ,
ti nam ispričaj?
Osjećaš li umor
il’ kod tebe toga nema?
Ispričaj nam kako Zrinka
svaki dan iz nova priprema?
Od kud snagu crpiš,
šta ti volju daje
dali Žena Zmaj
zna za predaje?
Ovim kratkim stihom
želim reći:,,  Zrinka puno  hvala”,
da si baš mene
za promocija odabrala!, napisala je Ivka Ilić Kovačević, autorica knjiga “Otac kamenoga srca”, “Majka bez duše” i “Pjesme s dušom život piše”.

Alma Kumbarić / Ivka Ilić Kovačević / Foto: MIC
Alma Kumbarić / Ivka Ilić Kovačević / Foto: MIC

Moderatorica večeri Ljiljana Džalto istaknula je kako je od velike važnosti kazati da Ivka Ilić Kovačević prodajom knjiga pomaže samohrane majke, po izričitoj želji osobe prema čijoj životnoj priči je napisan roman, a jedan dio autorica odvaja isto za pojedince kojima je potrebna pomoć, kao na primjer za djevojku poznatu i hrvatskoj široj javnosti kao Seddina Bosna, koja isto sa sobom nosi životnu priču koja ne ostavlja nikoga ravnodušnim.

Među prisutnim Hrvaticama bila je i Nina Karković, savjetnik za kulturu u Veleposlanstvu  Republike Hrvatske pri Republici Italiji, koja je imala priliku upoznati i biti dio Hrvatske zajednice u Rimu i prisustovati jednom od mnogobrojnih uspješnih projekata Talijansko-hrvatskog mozaika.

Književna večer je i ove godine kulminirala s čokoladnom sočnom tortom Alme Kumbarić, biologa po struci, koja u slobodno vrijeme provodi stvarajući vrhunske slatke kreacije. Spretne ruke naše Alme, preslikale su knjigu do najsitnijih detalja u ukusnu tortu i ostavile bez daha sve prisutne, posebice samu autoricu, koja nije krila iznenađenje i ushićenje vidjevši svoju knjigu u obliku torte. Već u ranim jutarnjim satima sljedećeg dana, gošća Književne večeri 2025., Talijansko-hrvatskog mozaika, posvetila je Almi dirljivu poeziju sa stihovima u rimi punih zahvale za tortu, koja je bila neočekivano prekrasno iznenađenje.

Fenix-magazin/MD/Ljiljana Džalto

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar