KOGA ŠTITI VLADA FBIH: Otkup zatvorske kazne skuplji, ali i dalje moguć
Kazna zatvora u trajanju do jedne godine izrečena za kaznena djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava i dalje će se moći otkupiti. Istina, sada po nešto višoj cijeni, jer je vrijednost jednog dana zatvora povećana sa 100 na 150 maraka, prenosi Federalna.ba.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine odbila je sve amandmane oporbe na prijedlog izmjena i dopuna Kaznenog zakona Federacije BiH. To znači da će se i dalje moći otkupiti kazna zatvora u trajanju do jedne godine izrečena za kaznena djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava. Istina, sada po nešto višoj cijeni, jer je vrijednost jednog dana zatvora povećana sa 100 na 150 maraka, prenosi Federalna.ba.
Izmjene zakona na čekanju
Izmjene Kaznenog zakona Federacije BiH ponovno su na čekanju. Prekid sjednice zbog neusvajanja dnevnog reda ponovno je odgodio raspravu o uvođenju femicida kao kaznenog djela, kao i ostalim planiranim izmjenama i dopunama. Potporu izmjenama zakona najavila je i oporba, unatoč tome što Vlada Federacije nije prihvatila nijedan njihov amandman – pa ni onaj koji je tražio da se kazna zatvora od godinu dana za kaznena djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava više ne može otkupiti.
”Prilično sam razočarana obrazloženjem Ministarstva pravde koje je kazalo da sada to nije moguće učiniti jer to nisu predmeti izmjena i dopuna Kaznenog zakona. Kakvu poruku šaljemo žrtvama i cijelom društvu, u kojem smjeru idemo?”, rekla je Adisa Kokić-Hinović, zastupnica SDA u Zastupničkom domu FBiH.
Navodi kako je u posljednjih dvadeset godina zabilježeno oko 20 presuda za ova kaznena djela, a počinitelji su kazne zatvora u konačnici zamijenili novčanom kaznom.
Iako predloženim izmjenama Ministarstvo pravde nije obuhvatilo ovo pitanje, obuhvatilo je kaznena djela protiv ustavnog poretka Federacije, trgovinu ljudima i organiziranu trgovinu ljudima, kaznena djela protiv spolne slobode i morala, spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, kao i kaznena djela protiv braka, obitelji i mladeži – čije se kazne više neće moći otkupiti.
Otkup kazne
”Prijedlogom zakona se tematski ne tretiraju ‘kaznena djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava’, te imajući u vidu da ni ovaj amandman nije u skladu s predmetom Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, uz napomenu da je kaznena politika FBiH u kontekstu ovih djela usklađena s državnom razinom – amandman se ne prihvaća”, pojasnili su iz Ministarstva pravde FBiH.
”Apsurdno mi je da možemo tako klasificirati situaciju i da imamo određene izmjene i dopune, pa ćemo sada pričati o Istanbulskoj konvenciji, a za 15-20 godina o ratnim zločinima”, dodala je Kokić-Hinović.
Među odbijenim amandmanima su i oni zastupnice DF-a Marijane Hrvić-Šikuljak, njih sedam
Većina je bila usmjerena na povećanje minimalne i maksimalne kazne zatvora za kaznena djela nasilja u obitelji, teške tjelesne ozljede, silovanje i spolno uznemiravanje. Predložila je i povećanje novčanog iznosa za otkup kazne zatvora sa 100 na 200 KM. I taj je amandman odbijen, a Ministarstvo je predložilo povećanje samo za 50 maraka, uz sljedeće obrazloženje:
”Prilikom pripreme Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, federalno Ministarstvo pravde kao nadležni obrađivač uzelo je u obzir ekonomske i financijske pokazatelje o rastu prihoda građana i poslovnih subjekata, te troškovima života i poslovanja u Federaciji Bosne i Hercegovine, te je obavilo konzultacije sa stručnom javnošću u vezi s povećanjem vrijednosti jednog dana izrečene kazne zatvora, u smislu članka 43a. Kaznenog zakona FBiH.”
”Za više amandmana poslali su apsolutno isto obrazloženje – da su se konzultirali sa stručnom javnošću oko kaznenopravnih sankcija i da uzimaju njihovo mišljenje, ne navodeći konkretne razloge. Zaista ne mogu vjerovati da nijedan amandman nije bio dovoljno dobar da bi ga prihvatili”, istaknula je Hrvić-Šikuljak.
Unatoč odbijanju od strane Vlade, zastupnice najavljuju da od amandmana neće odustati te da će potporu tražiti kroz Parlament. Podsjetimo, zbog velikog broja uloženih amandmana, izmjene i dopune Kaznenog zakona povučene su iz parlamentarne procedure u veljači. Nakon pritiska javnosti, u tekst izmjena zakona uvršten je i femicid kao novo kazneno djelo.