Konferencija „Etika pomirenja – europske perspektive“

Konferencija „Etika pomirenja – europske perspektive“

Europsko društvo etičara “Societas Ethica” sa Sveučilišta Uppsala, Kraljevina Švedska, održalo je svoju redovitu godišnju konferenciju u Sarajevu, 24.-27. kolovoza, pod nazivom: „Ethics of Reconciliation – European Perspectives“.

Pored navedenog društva, u organizaciji konferencije sudjelovali su Centar za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu i Katolički bogoslovni fakultet Univerziteta u Sarajevu. Koordinatorica konferencije bila je izv. prof. dr. sc. Zorica Maros, profesorica moralne teologije na KBF-u u Sarajevu, dok je u organizacijskom timu ispred Centra za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu sudjelovao dr. sc. Gaj Trifković, stručni suradnik za programe i projekte iz navedene institucije. Financijsku potporu konferenciji velikodušno je omogućila karitativna organizacija rimokatoličke Crkve u Njemačkoj Renovabis, objavljeno je na mrežnoj stranici sarajevskog KBF-a.

Motiv organiziranja konferencije na naznačenu temu bio je suvremeni razvoj Europe, rat u Ukrajini, brojni drugi konflikti obilježeni nasiljem prema manjinama, militarizacija mnogih Europskih zemalja, kao i rastući skepticizam prema pluralističkom modelu demokracije.

U ime Univerziteta u Sarajevu goste i sudionike konferencije pozdravila je prof. dr. sc. Dušanka Bošković, prorektorica za kvalitetu Univerziteta u Sarajevu, koja je naglasila važnost ove suradnje ali i prepoznatljivosti Sarajeva, ne samo kao mjesta stradanja već i mjesta nade i prostora za izgradnju modela pomirenja kao zalog budućnosti.

U ime Katoličkog bogoslovnog fakulteta i dekana prof. dr. sc. Darka Tomaševića sudionike konferencije pozdravio je doc. dr. sc. Oliver Jurišić, prodekan za nastavu

Konferencija je okupila brojne renomirane stručnjake koji su u duhu znanstvenog dijaloga o temi raspravljali iz različitih znanstvenih disciplina. Rasprava je zapravo potvrdila da unatoč brojnim istraživanjima o pomirenju i suživotu nakon razornih iskustava nasilja, ta tema i dalje ostaje nedovoljno istražena. Rasprava je isto tako pokazala kompleksnost te teme i različitost pristupa, a posebice se iskristalizira složena korelacija između pojmova pravde, istine, oprosta i pomirenja.

Univerzitet u Sarajevu je aktivno sudjelovao u konferenciji kroz uvodna predavanja prof. dr. sc. Dine Abazovića izv. prof. dr. sc. Zilke Spahić-Šiljak, dok je prof. Maros sudjelovala u završnoj raspravi.

Sudionici su izrazili zadovoljstvo zbog kontekstualnog pristupa smatrajući ga iznimno važnim doprinosom teoretskim raspravama, zaključivši da bi i buduće konferencije morale uzeti u obzir neposredni kontekst izabranih tema.

Konferencija je bila iznimno uspješna. Okupila je blizu 50 znanstvenika i istraživača iz različitih Europskih država što je značajan doprinos ne samo Katoličkom bogoslovnom fakultetu, nego i Univerzitetu u Sarajevu, jer ih čini vidljivim i prisutnim u akademskom okružju diljem Europe.

J.M., KT

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar