Kreševo nakon poplava, što je obnovljeno, a što još čeka sanaciju

Kreševo nakon poplava, što je obnovljeno, a što još čeka sanaciju

Prošlo je godinu dana od katastrofalnih poplava koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu, u kojima su izgubljeni ljudski životi i pričinjena golema materijalna šteta. Jedna od općina koja se tada našla na udaru bila je Kreševo, gdje je poplavljeno ili oštećeno oko 70 domaćinstava, a uništeni su i putevi te mostovi.

U naselju Vranci mještani se i danas sjećaju noći kada je nabujali potok prijetio da odnese cijelo selo. Brza reakcija sumještana i civilne zaštite spriječila je najgore, prenosi BHRT.

“Zid su nam napravili, dolje su uredili, sve je sada dobro. Zadovoljni smo kako je urađeno”, kaže Ruža Lukić. Njezin susjed Borislav Nedić dodaje: “Uspjeli smo zahvaljujući svima koji su se uključili. Devedeset devet posto štete je sanirano.”

Štetu su pretrpjela i druga naselja – Gunjani, Deževice, Crnjići – dok je put prema selu Kojsina bio odsječen. “Do radnje je sve bilo odneseno do temelja, ali danas je stanje ipak puno bolje”, prisjeća se Anto Lukić iz Kojsine.

Načelnik općine Boris Marić ističe da je većina štete sanirana, no procedure javnih nabavki usporavaju proces. “Najviše smo radili na čišćenju riječnih korita i izgradnji potpornih zidova gdje je bilo najkritičnije. Nastavljamo s uređenjem i širenjem korita Kreševčice kako bismo smanjili rizik od budućih poplava“, navodi Marić.

Općina Kreševo uskoro će raspisati javni poziv za završetak isplata domaćinstvima, a iz lokalne uprave naglašavaju da se sanacija ne bi mogla provesti bez pomoći viših razina vlasti, međunarodnih organizacija i kompanija.

Iako je najveći dio posljedica iza njih, u Kreševu poručuju da je prevencija ključna – kako bi, u slučaju novih vremenskih nepogoda, selo i grad bili spremniji nego što su bili u noći kada ih je iz sna probudio huk nabujale vode.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar