Liječnici upozoravaju da antivakseri vode ka kaosu

Liječnici upozoravaju da antivakseri vode ka kaosu

U više gradova i općina u Bosni i Hercegovini proglašena je epidemija morbila, bolesti koja je poznata i po nazivima krzamak ili ospice. Samo u Sarajevu trenutno ima više od 3.000 oboljelih. Ovu bolest djeca najčešće prebole bez trajnih posljedica. Međutim, kod djece mlađe od pet i osoba starijih od 20 godina ona može izazvati određene komplikacije.

Ono što je najvažnije je da se pojava ove bolesti može spriječiti cijepljenjem djece. Cjepivo protiv morbila je prvi put uvedena u uporabu prije više od 60 godina, točnije 1963. u SAD-u.

Trajne posljedice

Od tada, zahvaljujući cijepljenju, ova bolest je skoro iskorijenjena. Zahvaljujući kampanji koju provode antivakseri, bolest se nažalost vratila u BiH. Doktor Dragan Stevanović upozorava da bi se naša djeca, zbog toga što roditelji ne slušaju što kaže struka, mogla suočiti s daleko većim problemom.

“Morbili su tu oko nas, a ni poliomielitis nije daleko. Epidemija morbila u Sarajevu i šire u BiH je u punom jeku. Obolio je veliki broj djece. To je direktna posljedica neadekvatnog obuhvata djece obaveznim programom vakcinacije. Na sreću, najveći broj djece će bolest preboljeti bez posljedica. Ali… Uskoro bismo mogli imati sličan scenarij iz istih razloga s mnogo ozbiljnijom bolesti – dječjom paralizom. Bolest ostavlja trajne posljedice i invaliditet. Kako ćete pogledati svoje dijete tada u oči i objasniti mu zašto ga niste uredno cijepili i zašto ste umjesto stručnjaka poslušali internetske sveznalice”, upozorava doktor Stevanović.

Cijepljenje djece protiv zaraznih bolesti predstavlja zakonsku obvezu u BiH, a za roditelje koji to izbjegavaju predviđene su novčane kazne do 2.000 maraka

Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da je u posljednjih dvadeset godina smanjen broj djece cijepljenje protiv malih boginja.

Prema evidenciji te organizacije, 74 posto djece u BiH primilo je 2000. godine drugu dozu cjepiva protiv malih boginja, dok je 2022. evidentirano 60 posto cijepljenih. I dalje je na snazi epidemija morbila u Županiji Sarajevo, upozoravaju iz nadležnog ministarstva.

U Brčko Distriktu je 29. svibnja proglašena epidemija zbog povećanja broja oboljelih. Naveli su da je od početka godine prijavljeno 112 slučajeva, te da su od tog broja hospitalizirane 24 osobe. Najviše oboljelih u Brčkom je u dobi od pet do 18 godina. Male boginje su zarazna bolest koja se prenosi kapljičnim putem, a inkubacija traje od sedam do 14 dana. Kliničku sliku, uglavnom, prate povišena temperatura i osip.

Najčešće komplikacije su upale uha, pluća, moždanih ovojnica i mozga, što može dovesti do trajnih oštećenja i smrti. MRP vakcine, namijenjene prevenciji malih boginja, rubeole i zaušnjaka, nalaze se u programu obavezne imunizacije.

Prvo se javlja visoka temperatura, curenje iz nosa, crvenilo očiju i osip na unutarnjoj strani obraza. Sedmog dana javlja se osip na tijelu koji počinje iza ušiju, obuhvaća kosmati dio glave, širi se na lice i prema trupu, s tim da šake i stopala nisu prekriveni. Osip izbija 48 sati i traje 5 do 7 dana nakon čega nastupa perutanje kože. U slučaju pojave simptoma, nužan je dolazak u Dom zdravlja telefonski najaviti, potrebno je koristiti zaštitnu masku za lice, a u slučaju kašlja treba se koristiti papirni ubrus koji se zamota i baci nakon uporabe.

Pravila ponašanja

Jako je bitno ne zadržavati se u čekaonicama i javiti se na pult kako bi liječnik odmah pregledao zaraženu osobu. Ukoliko netko od ukućana ima simptome, a ako postoji netko tko je imuno-kompromitiran ili nije cijepljen, potrebno je da se ista osoba odmah izolira kako ne bi prenijela bolest drugima.

Što se tiče osobe koja je oboljela, ona je zarazna četiri dana prije pojave osipa i četiri dana nakon pojave, dakle ukupno osam dana, a može zaraziti devet do jedanaest osoba u okružju. Ukoliko se simptomi jave djetetu u vrtiću ili školi, potrebno ga je izolirati u drugu prostoriju i obvezno pozvati roditelja ili staratelja da dođu po dijete. Ukoliko u drugoj skupini postoji dijete koje živi u istom kućanstvu, potrebno je i to dijete izolirati jer velika vjerojatnoća da će se javiti oboljenje ukoliko nije cijepljen ili je nepotpuno cijepljen.

MMR cjepivo daje se u dobi od godinu dana, dok se druga doza daje u dobi od šeste godine, pred početak pohađanja škole

Epidemiološka analiza podataka ukazuje na povećanu stopu smrtnosti od drugih zaraznih bolesti u godinama nakon morbila, što je povezano s učinkom imunološke amnezije.

Studije na neljudskim primatima su otkrile da virus morbila zapravo zamjenjuje stare memorijske stanice svog domaćina novima, specifičnim limfocitima. Kao rezultat toga, pacijent se pojavljuje s jakim imunitetom specifičnim za MV i povećanom osjetljivošću na sve druge patogene.

Utvrđeno je da je potrebno otprilike dvije do tri godine nakon infekcije da bi se obnovila zaštitna imunološka memorija. Prosječno trajanje imunološke amnezije izazvane ospicama bilo je 27 mjeseci. Odgovarajući dokazi pokazuju da djeci može proći i do 5 godina da razviju zdrav imunološki sustav čak i u odsustvu imunosupresivnih učinaka infekcije. Ako infekcija suštinski resetira imunitet djeteta u razvoju na imunitet novorođenčeta, bit će potrebno izlaganje svim prethodno nastalim mikrobima kako bi se obnovila pravilna imunološka funkcija.

Cijepljenje protiv morbila ne samo da štiti od infekcije ovom bolešću, nego indirektno stvara imunitet i na druge patogene, sprječavajući oslabljivanje imunološkog pamćenja tijela. Time se jača i učinak kolektivnog imuniteta, koji se javlja kada je veliki broj ljudi u populaciji cijepljen, sprječavajući izbijanje bolesti i držeći patogene pod kontrolom.

Izvor: N. K./Dnevni list

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar

Marketing