MAMIĆEV PROJEKT, NAŠI MILIJUNI: Elektroprivreda HZHB za priključenje Plavog sunca izdvojila oko 4,5 milijuna KM

MAMIĆEV PROJEKT, NAŠI MILIJUNI: Elektroprivreda HZHB za priključenje Plavog sunca izdvojila oko 4,5 milijuna KM

Dokumenti koji su javno objavljeni na službenim stranicama pokazuju da Elektroprivreda HZ HB ulaže milijune u stvaranje tehničkih uvjeta za priključenje solarnih elektrana na području koje pokriva, a posebno su zanimljivi oni na Slipčićima kod Mostara, gdje glavnu ulogu ima tvrtka Plavo sunce, u vlasništvu kćeri Zdravka Mamića.

Cijeli dokument možete pogledati u nastavku:

Obrazac-realizacije-Ugovora-za-razdoblje-od-30.01.2025.-do-29.04.2025.godine-.-xlsx

Na lokaciji Slipčići kod Mostara posljednjih godina izrasla je prava “sunčana plantaža” – skup solarnih elektrana iza kojih stoji više privatnih tvrtki, a među njima je i sad ugašeno Plavo sunce, čiji su pravni nasljednici tvrtke Delt i Luce.

Riječ je o poduzeću u vlasništvu kćeri Zdravka Mamića, bjegunca od hrvatskog pravosuđa i bivšeg čelnika Dinama, a javnost za ovaj projekt prvi put je šire doznala nakon otkrića Hercegovina.info.

Nakon što je razotkriveno da je trafostanica ilegalna i nakon pečaćenja od strane nadležnog inspektora, sam Mamić na gostovanju na Face TV, izjavio je:

“Imam jedan projekt za koji ima sve dozvole…Ne ja, poduzeće moje kćeri. Sve dozvole – uporabnu, okolišnu i dozvolu za rad – a onda se ne može priključiti na trafostanicu jer javno tijelo, a to je županija,  županijsko ministarstvo ne daje građevinsku dozvolu javnom poduzeću, za trafostanicu koja je već izgrađena. Trafostanica je izgrađena i plaćena od strane moje kćeri, a priključenjem prelazi u vlasništvo javnog poduzeća. Radi se o 6 milijuna maraka. Oni ne daju svom javnom poduzeću. To je kao da vi ne date svom djetetu ono što mu pripada. Pišljiva građevinska dozvola za 20 kvadrata trafostanice!”

Ugovori vrijedni više od 4,5 milijuna KM

U izvješću o realizaciji ugovora Elektroprivrede HZ HB za razdoblje siječanj–travanj 2025. pronašli smo dva značajna ugovora sklopljena s firmom Dalekovod d.o.o. Mostar, a koja se eksplicitno odnose na priključenje objekata u “Posebnoj zoni Slipčići – Plavo Sunce“:

Ugovor br. I-6081/23 od 15.09.2023. – vrijedan 2.644.518,82 KM

Mamić EP HZHB Slipčići

Ugovor br. I-1267/24 od 14.02.2024. – vrijedan 1.868.305,25 KM

Mamić EP HZHB Slipčići

Oba su ugovora naslovljena kao: “Stvaranje tehničkih uvjeta za priključenje objekta na distribucijsku mrežu na lokaciji Slipčići, Mostar”. U jednom ugovoru riječ jke o proizvodnom, a u drugom je riječ o poslovnom objektu.

Jasno je da Elektroprivreda HZ HB, javno poduzeće, izdvaja milijunske iznose za tehničku pripremu priključenja solarnih investicija – među kojima se kao najveći spominje upravo Plavo sunce.

No, ako je Mamić prema svom priznanju u isti projekt već uložio 6 milijuna KM, zbog čega onda EP HZ HB na isti posao “baca” još 4 i pol milijuna?

Ako je i došlo do nekog javno-privatnog partnerstva, javno poduzeće je to trebalo obznaniti javnosti, a ako je došlo do nekog “prebijanja” dugova, i o tome je trebalo obavijestiti zainteresirane. Zanimljivo je primijetiti i razliku od milijun i pol maraka u razlici između ugovora EP HZHB s Dalekovodom i cifrom koju je iznio Mamić, te se legitimno i zapitati gdje je nastala ta razlika?

Uredništvo Hercegovina.info upravo je to pitalo ovo javno poduzeće, no na naš upit poslan 15. svibnja nikad nismo dobili odgovor. Čelnike ove tvrtke pitali smo sljedeća pitanja:

Koji je konkretan sadržaj i obuhvat radova predviđen ovim ugovorima?

Tko su investitori objekata (poslovnog i proizvodnog) koji se priključuju na mrežu u ovoj zoni?

Je li JP Elektroprivreda HZ HB investitor, suinvestitor ili samo tehnički realizator priključenja?

Zašto javna elektroprivreda snosi trošak od preko 4,5 milijuna KM za priključenje ovih objekata?

Jesu li ovi radovi i ugovori dio šireg projekta izgradnje trafostanice Slipčići, o kojoj je bilo govora u javnosti?

Jesu li provedeni javni pozivi, natječaji ili drugi oblici transparentnog odabira izvođača i korisnika priključka?

Dva mjeseca nakon slanja upita, povratna informacija je izostala.

Trafostanica bez dozvole, pa javno preuzimanje

Cijeli slučaj postaje ozbiljan kada se pogleda inspekcijska dokumentacija. Županijski građevinski inspektor Ministarstva građenja HNŽ-a u srpnju 2024. izlazi na teren i naređuje obustavu radova na trafostanici jer ne postoji građevinska dozvola. Mjesec dana kasnije – 23. rujna – izdaje rješenje o uklanjanju trafostanice jer je, kako se navodi u rješenju (UPI 05-19-29/24), Elektroprivreda HZ HB sama izjavila da je investitor trafostanice.

Riječ je o objektu TS 35/10 (20) kV 2×6,3 MVA, a javnost nikada nije dobila pojašnjenje zašto bi javno poduzeće financiralo trafostanicu koju je zapravo – prema riječima Zdravka Mamića – izgradilo privatno poduzeće Plavo sunce.

Pokušaj retroaktivne legalizacije?

Elektroprivreda HZ HB se na rješenje o uklanjanju trafostanice žalila, no sam čin priznanja investitorstva otvara cijeli niz pitanja:

Ako je trafostanicu izgradilo privatno poduzeće bez dozvole, kako i zašto je Elektroprivreda HZ HB preuzela na sebe ulogu investitora?

Je li riječ o pokušaju retroaktivne legalizacije nelegalne gradnje?

Tko donosi odluke o trošenju javnog novca za potrebe privatnih investitora?

U sjeni spornih koncesija

Podsjetimo, gradnja solarnih elektrana na državnom zemljištu u BiH je ograničena odlukom visokog predstavnika, a Vlada HNŽ-a i Grad Mostar više su puta davali suglasnosti suprotno toj zabrani, zbog čega Pravobraniteljstvo BiH vodi spor protiv županijske vlade.

Slučaj Slipčići, čini se, sažima sve simptome solarnog “booma” u Hercegovini: nejasne nadležnosti, neregulirano tržište, političke blokade, a ponekad i otvoreno ignoriranje zakona. Između ostalog, novinari Hercegovina.info otkrili su kako je izgradnjom solarnih elektrana na Slipčićima (ali i drugim lokalitetima) ugrožena arheološka građa i baština stara na tisuće godina.

Elektroprivreda HZ HB završila je 2024. godinu s minimalnom dobiti od svega 696 tisuća KM, uz pad prihoda za gotovo 100 milijuna u odnosu na prethodnu godinu. Istovremeno, javnim novcem sklopila je ugovore vrijedne 4,5 milijuna KM za infrastrukturne radove vezane uz projekte “Plavog sunca”, firme u vlasništvu kćeri Zdravka Mamića.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar

Marketing