MILETIĆ: “Najmanje 20 sarajevskih policajaca nezakonito drži restorane u kojima se dila droga”
Sud BiH je odbio zahtjev Tužiteljstva i na slobodu pustio uhićene federalne policajce na čelu s v.d. ravnateljem Uprave Vahidinom Munjićem i zapovjednikom Specijalne policije Muhamedom Selmanovićem.
Tužitelji će u nastavku otvorenog procesa dokazivati njihovu umiješanost i povezanost s narko-kartelom Edina Gačanina, koji je, kako se tvrdi u iskazu tužitelja Kulenovića, namjeravao ‘kidnapirati’ državu BiH.
Javnost je uglavnom pozdravila akciju ‘Black tie 2’, ali se i brzo ohladila nakon što je većina privedenih puštena da se brane sa slobode.
Ishitreni istupi političara
Iako su optužbe zastrašujuće ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, kojeg krugovi bliski ‘dubokoj državi’ Bakira Izetbegovića i bivšeg šefa OSA-e Osmana Mehmedagića, također povezuju s fatalnim narko-kartelom, i dalje smatra kako se radi o bestidnom pakiranju domaće pravosudno-policijske mafije.
Neutralni promatrači su zgroženi ishitrenim Konakovićevim istupima i drže kako mu je bilo bolje da je barem jedan dan prešutio policijsku akciju.
Svega nekoliko sati nakon što je “crna kravata” napunila policijske “marice” s ulice se oglasio i kontroverzni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak. Umirivao je građane floskulama o “situaciji po kontrolom” i podrškama policiji i tužiteljima.
Ipak mnogi su prepoznali psihološki hendikep ministra Isaka i njegov možebitni strah. Njegovo ogromno bogatstvo, poslovna prošlost, ali i dvije presude zbog nasilja, očigledno su natjerali analitičare da ugataju i sudbinu policajca iz Zenice. Među njima je i urednik portala Žurnal Amarildo Gutić , također Zeničanin koji sjajno poznaje “dosje“ Rame Isaka.
-Ja bih pitao čega se uplašio nakon ovih uhićenja u ponedjeljak ministar Ramo Isak i zbog čega treba skup podrške njemu? Je li to nešto prejudicira, je li to nešto zna, više nego što je znao o ovoj akciji?! Očigledno je bilo da ništa nije znao, po onim prvim izjavama. Bio je ovaj slučaj na benzinskoj pumpi, gdje je on prijavljen za nasilništvo. Ovaj drugi slučaj, nije on, a jesu njegovi sinovi, povezana je kompletna obitelj, oni se drže skupa i kad se zapošljavaju i kad se drže funkcije, svi su u paketu, zapitao se Gutić.
Miletićeve tvrdnje
Bivšem ravnatelju Uprave federalne policije Zlatku Miletiću je posve indikativan naziv policijske akcije u kojoj je u startu privedeno više od 20 osoba. Pomalo zagonetno otkriva da bi ta policijska “crna kravata” uskoro mogla pokucati na vrata nekog visokog političkog dužnosnika koji nosi crnu kravatu. Opće je mišljenje kako će do nekog visokog političkog pokrovitelja narko-kartela apsolutno doći.
Zlatko Miletić je u srijedu otkrio jedan zastrašujući podatak. Tvrdi pouzdano kako čak 20 sarajevskih policajaca, različitog statusa, drži luksuzne restorane u glavnom gradu u kojima se rastura droga. Bavljenje ugostiteljstvom za policiju je strogo zabranjeno.
Nevjerojatno je da se to tolerira. Županijska zastupnica Arijana Memić vjerojatno nije znala za taj grozni podatak pa se zadovoljila inicijativom da se policiji zakonski zabrani ulazak i boravak u ugostiteljskim objektima dok su na dužnosti, odnosno dok nose odoru.
“Upućujem inicijativu prema Ministarstvu unutarnjih poslova Kantona Sarajevo. Podnosim inicijativu da se izvrši izmjena Zakona o radu, odnosno Pravilnik o radu policijskih službenika KS u smislu da se boravak policijskim službenicima za vrijeme trajanja radnog vremena, ali u svakom slučaju izvan radnog vremena, ako su u tom trenutku uniformirani, boravak u ugostiteljskim objektima, uključujući one u sklopu benzinskih pumpi, izričito dozvoli samo po službenoj dužnosti kad je njihovo prisustvo potrebno”, pojasnila je Memić.
Policijska akcija “crna kravata” je bacila mrlju na sarajevsku i federalnu policiju.
“Policiji je nužan totalni reset. Ali kako je počistiti i ozdraviti ako imate Ramu Isaka za ministra”, zaključio je državni izaslanik i nekadašnji šef federalne policije Zlatko Miletić.
Tko je ostao u pritvoru, a tko je pušten
Od svih uhićen, samo troje je ostalo u pritvoru, odnosno sud je odlučio da tokom istrage u pritvoru ne zadrži 15 osoba od 18 za koje je zatražena ova mjera, a za pet osoba Tužilaštvo BiH nije ni tražilo pritvor, ali jeste mjere zabrane.
U pritvoru je ostao Adnan Smajlović, kojeg je Tužilaštvo BiH okarakteriziralo kao vođu grupe u BiH, koja se bavila pranjem novca iz kartela Tito i Dino. Osim njega, jednomjesečno zadržavanje je određeno i uposlenici Zeničke bolnice Aidi Halać i Sanchezu Jukiću.
Među 15 osoba za koje je zatražen pritvor, sedmorica su izašla uz određene mjere ograničenja, a to su Gordan Memija, Haris Behram, Tarik Zulović, Mirsad Skopak, Mak Šemšić, Emir Sarić i Smail Šikalo, dok za ostale nisu određene nikakve mjere.
Mjere koje moraju poštovati uključuju zabranu putovanja, koja se odnosi samo na Gordana Memiju, i zabranu sastajanja s određenim osobama, prema članu 126. a stavu 1. točki c Zakona o krivičnom postupku, što važi za svih sedam.
Tužiteljstvo nije tražilo pritvor za Boška Jerkovića, Ibru Miladina, Nedžada Suljevića, Armina Alomerovića i Adnu Helić, pa su oni već ranije pušteni na slobodu, dok su preostali za koje je odbijen prijedlog pritvora izašli jučer ujutro. Ova grupa je također dobila mjere zabrane napuštanja Kantona Sarajevo, putovanja van države te im su oduzete putne isprave.
Na slobodu su, bez ikakvih mjera zabrane, pušteni direktor FUP-a Vahidin Munjić, šef specijalne policijske jedinice Mustafa Selmanović te trojica pripadnika FUP-a Adin Ćatić, Emir Druškić i Senad Kadić.