Mostaru 36 radnih mjesta, a Rami dva
Elektroprivreda HZ HB vrši prijem djelatnika za 59 radnih mjesta. Zanimljiva je činjenica da od tih 59 za Ramu prima čak dva djelatnika. U istom natječaju u Mostaru prima 36.
Priča se ponavlja po tko zna koji put.
Valja napomenuti da Hidroelektrana sa svojom akumulacijom Ramsko jezero sama čini oko 50 posto proizvodnje ukupnog sustava Elektroprivrede HZHB čije je sjedište u Mostaru, dok upravljaju kadrovi HDZ BiH.
Traže se referenti za odnose s javnošću sa završenom srednjom školom, studenti ogorčeni
Jedna od pozicija koje upadaju u oči je ona gdje se traže dva referenta ili referentice za odnose s javnošću, odnosno referenti za komunikaciju koji ili koja bi trebala pomoći u Sektoru korporativnih komunikacija, Služba za odnose s javnošću.
Naime, za tu poziciju u natječaju se traži SSS, srednja škola društvenoga ili tehničkoga smjera, 6 (šest) mjeseci radnog iskustva, te rad na računalu.
Na tu činjenicu redakciji portala Hercegovina.info ukazali su studenti Sveučilišta u Mostaru, smjer Odnosi s javnošću. Ogorčeni studenti pitaju se zašto uopće studiraju i izdvajaju velike svote novca (Oko 1500 KM za jednu akademsku godinu na master studijima) kada su željeni posao mogli dobiti i sa srednjom školom.
Gordana Banović, studentica završne godine master studija Odnosa s javnošću, dobitnica Dekanove i Rektorove nagrade i jedna od 72 najbolja studenta u FBIH za cijeli preddiplomski studij istupila je u ime svojih kolega sa odsjeka, te izrazila nezadovoljstvo.
“U gradu koji je prvu generaciju studenata na studiju Odnosi s javnošću dočekao 2014. godine, s ponosom govoreći da smo prvi sveučilišni studij na ovim prostorima koji nastavu izvodi na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini, samo nekoliko metara od tog istog sveučilišta u jednom javnom poduzeću događa se nepravda nepojmljiva svim barem malo školovanim ljudima. Moje je mišljenje da je nepravedno i nepromišljeno objavljen natječaj Elektroprivrede, za koji je očigledno već unaprijed utvrđena ciljana skupina prijavljenih, ne znači ništa drugo nego poniženje za sve nas koji su uložili godine truda i učenja baš u tu sferu. Ako naš posao može obavljati netko sa srednjom školom, baš tako je naglašeno, zašto su dopustili da postoji fakultet, a kamoli još kasnije stepenice. Što ovo treba poručiti novim generacijama, jer izgleda da nema potrebe da upisuju naš fakultet, plaćaju i uče, za svoju funkciju neće moći ni konkurirati, pa evo, pitamo vas, gdje će raditi naši mladi stručnjaci? Ako želimo raditi u svojoj struci, mi moramo sakriti svoje diplome, da bi nas uopće razmotrili, inače bismo bili prekvalificirani”, kazala je Banović za Hercegovina.info
Drugo pitanje koje smo postavili upravi je zbog čega smatraju da im osoba sa završenom srednjom školom može biti pojačanje u sektoru komunikacija u kojima je vrlo lako napraviti krivi potez i ugroziti reputaciju i imidž tvrtke.
Iz EP HZHB nismo dobili odgovor, profesori nisu htjeli komentirati
Rukovoditeljica Sektora korporativnih komunikacija Marija Buntić nije nam se javila na telefonski poziv, pa smo poslali e-mail sa upitom kojega ćemo objaviti kada i ako nam ikada odgovori.
Htjeli smo dobiti komentar i od nekoga od voditelja nastave na odsjeku za odnose s javnošću na mostarskom Sveučilištu, no nitko od profesora koje smo kontaktirali nije bio raspoložen za izjavu, odnosno da zaštiti svoje studente i dignitet struke.
Ironično je kako EP HZHB i Sveučilište u Mostaru imaju ostvarenu suradnju upravo po pitanju odnosa s javnošću, naime, u sklopu kolegija Medijski sustavi organizirale su se posjete u kojima su studenti novinarstva i odnosa s javnošću, osim teorije, upoznali s praksom odnosa s javnošću u realnom sektoru, konkretno s odnosima s javnošću u javnim poduzećima. I danas traje ta suradnja, a studenti u EP HZHB mogu birati i žele li odraditi praksu. Praksu kojoj će ih ubuduće podučavati slabije obrazovan kadar od njih samih.