Nikad ranija berba voća

Nikad ranija berba voća

Nikad toplija godina dovela je do toga da su voćke ranije stigle za berbu. No, tu su i ožegotine i gljivice!

Sve voćne vrste ove godine brale su se i brat će se i do dvadesetak dana ranije u odnosu na prošlu godinu. Uzrok je u blagoj zimi i relativno toplom proljeću, piše Agroklub.com

Većina sorti jabuka i krušaka izbjegle su proljetne mrazeve. Voćari zadovoljno trljaju ruke, za razliku od 2023. godine.

Borovnice i maline počele su se brati već krajem svibnja i berba je skoro završena. Već je obrana šljiva, čačanska rana, a počela je, ili će ubrzo početi s berbom i čačanska ljepotica. Stanley i čačanska rodna počele su dobivati boju i počet će se brati najkasnije do početka kolovoza, što je 15 do 20 dana ranije u odnosu na prethodne godine.

Jabukama je voda sada najpotrebnija

Kod jabuka, do kraja srpnja mogla bi početi berba sorte Gala. Što se tiče krušaka, počela je berba sorte Butira, a lipanjska ljepotica brala se već u prvoj polovini lipnja. Za nekoliko dana, počet će i berba Santa Marije koja se uglavnom posljednjih godina počinje brati početkom kolovoza.

Ne raditi ljetnu rezidbu

Imajući u vidu visoke temperature i tropske noći, voćarima se ne preporučuje ljetnja rezidba voćaka kako ne bi došlo do stresa biljaka i prijevremenog opadanja plodova usljed visokih temperatura i ožegotina od sunca.

Obavite tretman zaštitnim sredstvima sa što kraćom karencom

Na nekim stablima se mogu primjetiti i truli plodovi. Razlog je gljivica Monilinia fructigena koja uzrokuje truljenje plodova na kojima se pojavljuju bijeli, koncentrični prstenovi, puni konidija.

Konidije se prenose i ostvaruju infekciju na okolnim plodovima, naročito u unutrašnjosti krošnje, u kojoj je prisutno više vlage. Takve plodove trebalo bi ukloniti sa stabala i obaviti tretman zaštitnim sredstvima sa što kraćom karencom.

Navodnjavati zasade

Meteorolozi najavljuju još barem dva tjedna sušnog razdoblja. Iako još ima vode u gornjem sloju zemljišta, bilo bi dobro da se u tom razdoblju, obave barem dva navodnjavanja, što sustavom kap po kap, što raspršivačima odnosno, kišenjem.

Kod jabuka i krušaka, kao i šljiva, dolazi do nalijevanja ploda i sad im je voda najpotrebnija.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar