NOVA STUDIJA: Što sve skriva Altamira
Nedavno arheološko otkriće novih figurica i pećinskih slika iz paleolitika u pećini Altamira na sjeveru Španjolske potvrđuje ogroman potencijal koji ova pećina ima za istraživače, ali i činjenicu da u različitim pećinskim galerijama postoji mnogo više artefakata nego što se do sada mislilo.
Kako navodi španjolska novinska agencija EFE, nova otkrića dio su istraživačkog projekta “Prva umjetnost čovječanstva, pećina Altamira”, objavljenog u časopisu Instituta za prapovijest i arheologiju Sautuola. Direktorica pećine Altamira, Pilar Fatas tvrdi da ta otkrića “otvaraju vrata” za dalje produbljivanje znanja o prošlosti, kao i utvrđivanje kakva su bila ta primitivna ljudska bića koja su živjela i iscrtavala zidove pećine najmanje 36.000 godina, prenosi agencija EFE.
Studijom je dokumentirano 33 figura, prikaza životinja, poput jelena ili “mogućeg” konja, uglavnom vrlo finih gravura, koje se nalaze na zidu od 28 metara. Od tih figura, 10 je bilo poznato već od početka 20. stoljeća, no novost je da su, uz ostale identificirane figure, ocijenjene prema starosti u odnosu na slike u sobi polikromatskih slika, koja je najpoznatiji dio špilje.
Vrijednost novih otkrića leži u tome što omogućuju daljnje dopunjavanje inventara prikaza kamenog umjetničkog djela unutar špilje Altamira, osobito u više od 300 metara dugim galerijama špilje koje su bile manje istraživane iz razloga očuvanja. Fatas objašnjava da je važnost dokumentiranih figura to što one nastavljaju kronološki da uokviruju prikaze napravljene tijekom nekoliko milenija u kojima je pećina Altamira bila naseljena i njezini zidovi ukrašeni.
Prema njezinim riječima Altamira još uvijek ima “puno potencijala” za istraživače, prije svega zbog činjenice da je njihov rad do sada bio ograničen pristupom glavnoj pećini kako bi se očuvala.
Međutim, posljednjih godina ova situacija se promijenila zahvaljujući unapređenju tehnologija. Fatas navodi da će napredno monografsko proučavanje različitih sektora i površina pećine da omogući dalji napredak u globalnom razumijevanju paleolitske umjetnosti, točnije da će da pomogne istraživačima da steknu pouzdanije razumijevanje grafičkih procesa, vrijednosti grafike za paleolitska društva i interpretacije paleolitske umjetnosti.
Objavljeni istraživački rad ukazuje na to da nova otkrića sugeriraju kako su ove grafičke manifestacije započele u drugoj polovici gravetijenskog razdoblja (prije između 32.500 i 24.500 godina), s vrlo specifičnom grafičkom aktivnošću, fokusiranom na urezivanje i figure s vrlo jednostavnim linijama.
Foto: Daniel Pedriza/El Diario