Nužno usvajanje usuglašenog i pravednog Zakona o šumama FBiH
Na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu u utorak 12. prosinca 2023. godine je upriličena Stručna diskusija “Stanje u sektoru šumarstva Bosne i Hercegovine: Izazovi i prepreke”.
Ovaj događaj, u organizaciji Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT i uz podršku ostalih članica Saveza za šume Bosne i Hercegovine, okupio je 60-ak predstavnika akademske zajednice, resornih ministarstava, inspekcijskih organa, poduzeća šumarstva i aktivističke zajednice. Bosna i Hercegovina spada u red najšumovitijih država u regiji i cijeloj Europi, s obzirom na činjenicu da šume i šumska zemljišta obuhvaćaju više od 50% teritorije naše države.
To nas obavezuje da se prema ovom uvjetno obnovljivom resursu koji nam, pored privredne, nudi i niz općekorisnih funkcija značajnih za ljude, odnosimo s posebnom pažnjom, vodeći računa o optimalnom zadovoljenju potreba sadašnjih i budućih generacija.
Bez voda i šuma nema života
”Borba za spas bosanskohercegovačkih rijeka pokazala je i pokazuje snagu i moć ujedinjenih građana i građanki. Zaista, bez voda i šuma nema života i, svjesni ove činjenice, već decenijama vodimo borbe za zaštitu naših zajedničkih dobara. Naše šume su, baš kao i rijeke, ozbiljno ugrožene i zajednički moramo kreirati rješenja koja će pomoći u njihovoj zaštiti, odnosno trasirati put prema održivom gospodarenju ovim resursom na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine. Prvi korak je što urgentnije usvajanje valjanog Zakona o šumama u FBiH!”, istaknula je Lejla Kusturica iz Fondacije Atelje za društvene promjene.
Kroz sveobuhvatnu diskusiju prisutnih identificirani su ključni problemi koji prate šumarski sektor u entitetu Federacija Bosne i Hercegovine i cijeloj državi, od nepostojanja entitetskog zakonskog rješenja, izostanka zvaničnog publiciranja provedene Druge inventure šuma na velikim površinama u Bosni i Hercegovini pa do političkih pritisaka kojima su izložena poduzeća šumarstva te dati prijedlozi rješenja kako je dalje obrazloženo.
Prijedlozi će, u formi zaključaka s ove stručne diskusije, biti upućeni na adrese svih donosioca odluka u oblasti šumarstva. Iako s drugačijim pogledima po pitanju mnogih segmenata funkcioniranja šumarskog sektora, među prisutnim je definitivno postojao konsenzus po pitanju nužnosti usvajanja Zakona o šumama FBiH. Naime, u ovom entitetu temeljni propis za oblast šumarstva ne postoji još od 2009. godine, što velikim dijelom onemogućava unaprjeđenje i razvoj ovog značajnog sektora domaćeg gospodrastva. Istaknuto je i da Zakon mora dobiti zeleno svjetlo šumarske znanosti i struke, odnosno da mora biti moderan i usklađen s međunarodnim strategijama iz oblasti šumarstva.
Inventura šuma
Po pitanju prijedloga iz zakonodavnog okvira, razgovarano je i o potrebi da se sektor šumarstva uredi i na državnom nivou, što bi dalo osnovne smjernice za gospodarenje šumama koje bi onda bile “razrađene” kroz entitetske i župčanijske zakone. Naglašeno je da se u konkretnom slučaju radi isključivo o stručnom i znanstvenom pitanju, a nikako političkom.
Prof. dr. Ahmet Lojo, dekan Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koji je ujedno bio i uvodničar na ovoj stručnoj diskusiji, ukazao je i na nužnost službene objave rezultata Druge inventure šuma na velikim površinama u Bosni i Hercegovini koja je završena još 2009. godine, ali rezultati nikada nisu publicirani. Ovo je značajno zato što jedino sveobuhvatna i pravovremena inventura šuma rezultira prikupljanjem podataka koji služe za praćenje stanja šuma i šumskih zemljišta, odnosno izradu strategije razvoja šumarstva.
”Mi ne znamo kakvo je točno stanje šuma, jer to možemo znati samo kada izvršimo premjer i utvrdimo stanje. To smo proveli između 2006. i 2009. godine, kada smo uradili inventuru šuma na prostoru cijele Bosne i Hercegovine. Nažalost, rezultati te inventure još uvijek nisu i pitanje je hoće li ikada biti objavljeni”, poručio je Lojo.
Politika onemogućava razvoj šumarskih poduzeća
Kao jedan od gorućih problema koji onemogućava razvoj šumarskih poduzeća istaknut je nedopustiv pritisak politike na kadrovsku i politiku zapošljavanja, gdje se ova javna poduzeća nerijetko promatraju kao socijalne ustanove. Iz Udruženja inženjera i tehničara šumarstva FBiH, krovnog strukovnog udruženja za oblast šumarstva u ovom entitetu, ukazali su i izostanak konkretnih aktivnosti vlasti u borbi protiv šumskih požara.
Napomenuto je da su određene strategije iz ove oblasti usvojene još prije 10-ak godina, ali izostaje implementacija istih. Upravo zbog činjenice da su institucije zakazale i na ovom planu danas kao posljedicu imamo situaciju da nismo ništa spremniji za suočavanje s razornim šumskim požarima koji su harali 2012. godine, kada su ostavili pustoš na desetinama tisuć hektara šuma i šumskih zemljišta.
”Moramo izraditi jasnu i preciznu nacionalnu strategiju kako bismo znali što poduzeti u slučaju elementarnih nepogoda, ekstremnih temperatura i klimatskih promjena koje su neminovnost. Na to nas obavezuju i različiti međunarodni dokumenti čiji smo potpisnici”, zaključio je Azer Jamaković, tajnik Udruženja inženjera i tehničara šumarstva FBiH.
Sva pravna i fizička lica pozivamo da se pridruže Savezu za šume Bosne i Hercegovine i zajednički djelujemo u pravcu sređivanja u šumarskom sektoru u našoj državi. Savezu se pristupa potpisivanjem Manifesta koji možete pronaći OVDJE, dok je više informacija dostupno putem e-mail adrese [email protected].