Održan završni događaj projekta MAK-Mladi aktivni u kulturi
Kratkim dramskim performansom “Pod Prozorom u Rami” o Tvrtkovoj povelji i izložbom fotografija “Baština” svečano je predstavljena implementacija projekta MAK-Mladi aktivni u kulturi.
Projekt je ovo kroz koji je u protekla četiri mjeseca prošlo 40 mladih, sa ciljem uključivanja mladih s područja općine Prozor-Rama u društvene procese, odnosno jačati volonterizam i aktivizam mladih s naglaskom na kulturu i kulturnu baštinu, a sve to uz radionice o volonterizmu i aktivizmu mladih, dvije volonterske akcije čišćenja i uređenja te dvodnevnu fotografsku radionicu, na kojoj su definirani radni zadaci za sve učesnike projekta.
“‘Pod Prozorom u Rami’, završne su riječi povelje koje je ban, kasnije kralj, Tvrtko izdao Vukcu Hrvatiniću i tako označio prvo spominjanje našeg malog grada u povijesnim izvorima. Dramski performans kojeg ste upravo vidjeli na simboličan je način prikazao gradnju našeg kraja i Prozora i Rame kroz povijest. Duga povijest našeg zavičaja sastavljena je od brojnih elemenata, građenih i govorenih, kako su to simbolično uprizorili Sara i Ivan. Izravno smo ovdje tematizirali stari grad Prozor, srednjovjekovnu kulu Studenac, taj nacionalni spomenik kulture kod kojeg smo održali jednu od radionica o očuvanju kulturne baštine te u volonterskoj akciji očistili pristup do kule – tog vidljivog i jakog simbola našeg mjesta. Kuća ‘na četiri vode’ ovdje predstavlja osmansku arhitekturu. U sklopu našeg projekta obišli smo džamiju u Lizopercima, također nacionalni spomenik, iznimni primjerak osmanske arhitekture iz 16. stoljeća. Crkva koju ovdje vidite predstavlja još jedan nacionalni spomenik s područja naše općine, a to je franjevački samostan i crkva na Šćitu. Dodir antike i prethistorije u našem projektu predstavlja arheloško nalazište Gradac u Ljubuncima. U Ljubuncima smo proveli i još jednu volontersku akciju, očistili smo kasnosrednjovjekovne stećke na Vrdolu – Mašetima”, pojasnio je okupljenima koordinator projekta Antun Kovčalija.
Mladi su posjetili pet značajnih lokacija ramskoga kraja, kulu Studenac, Franjevački samostan Rama-Šćit, džamiju u Lizopercima te nekropolu na Vrdolu i arheološko nalazište Gradac.
MAK: Mladi očistili nekropolu stećaka na Vrdolu i posjetili arheološko nalazište Gradac
Osim posjeta spomenutim lokacijama mladi su sudjelovali na dvije dvodnevne radionice na temu fotografije, videa i društvenih mreža te aktivizma i volonterizma mladih koje su održali mag. novinarstva i fotograf Mladen Topić i Merima Osmanović, predsjednica udruženja mladih TRIK iz Kalesije. Mladi su također sudjelovali na četiri radionice o očuvanju kulturne baštine, a prigodna su predavanja održali Zoran Stojanović, Amir ef. Drežnjak, arheolog Ivan Prce te fra Mijo Džolan.
Mladi su za trajanja projekta imali radni zadatak fotografirati na svim lokacijama, a publici su predstavili rezultate kroz izložbu fotografija “Baština”. Najbolje fotografije su nagrađene. Osim fotografskog, mladi su imali priliku sudjelovati u literarnom i likovnom natječaju. Osim fotografija su izloženi slikarski radovi koje su napravile dvije polaznice projekta, Ines Bilić i Marija Škarica.
Nagrada za prvo mjesto na likovnom natječaju projekta pripalo je Ines Bilić.
Prvo mjesto na fotonatječaju u sklopu projekta MAK osvojila je Marija Škarica s fotografijom skultpture Posljednje večere na Šćitu. Drugo mjesto je pripalo Ivani Topić, za fotografiju Franjevačkog samostana Rama-Šćit, dok je treće mjesto pripalo autoricama Sari Grcić i Nikolini Burečić, koje su za kategoriju apstraktno fotografirale portret koristeći arheološki nalaz.
Pobjednike natječaja je proglasio mentor na fotografskim radionicama, Mladen Topić, dok su nagrade uručili predstavnici Programa za razvoj Ujedinjenih naroda (UNDP), Ružica Bilić i Nemanja Šagovnović.
“Nit vodilja ovog projekta bila je fotografija. Uz mentorstvo Mladena Topića, voditelja fotografske radionice, mladi su fotografirali sve lokacije koje smo posjetili te kao rezultat tog zalaganja nastala je fotografska izložba kao vrhunac i trajni podsjetnik na ovaj projekt”, kazao je Kovčalija te zahvalio svim voditeljima radionica i drugima koji su na bilo koji način podržali ovaj projekt.
Domjenak su za završni događaj projekta MAK pripremili učenici Srednje škole Prozor, smjer kuhari, uz mentorstvo nastavnica Anđe Sičaja Papak i Vesne Beljo.
“Projekt je divan i jako bitan u ovako malom mjestu kao što je Rama. Na projektu je bilo divno, jer sam se družila s ljudima koje srećem svaki dan, ali nikada nismo popričali. Ovom prilikom smo imali mogućnost upoznati se i razgovarati. Shvatila sam koliko tu ima divnih ljudi, koje možda ponekad ne upoznamo u mjestu gdje ima i predrasuda. Trebamo raditi zajedno i to je dokazao ovaj projekt. Svidio mi se sav sadržaj projekta i koliko je bilo umjetnički osviješteno. Najviše mi se svidjela ta mogućnost izražavanja, pogotovo kroz fotografiju i glumu, što nam je ovaj projekt dozvolio da budemo svoji, da izrazimo ono nešto svoje po čemu smo posebni”, kazala je učesnica Sara Pavković povodom završetka projekta MAK.
Projekt se provodi u sklopu Regional Programme on Local Democracy in the Western Balkans kojeg financira Evropska unija u Bosni i Hercegovini a implementira UNDP Bosnia and Herzegovina uz podršku Općine Prozor-Rama.