Pacijenti kod liječnika opće prakse idu u domove zdravlja, a kod stomatologa u privatne ordinacije

Pacijenti kod liječnika opće prakse idu u domove zdravlja, a kod stomatologa u privatne ordinacije

Usluge drugih liječnika 35,5 posto stanovnika BiH koristilo je u bolnicama, 38,3 posto u domovima zdravlja i ambulantama te 26,2 posto u privatnim ordinacijama

Iako 98,2 posto stanovnika BiH ima obvezno zdravstveno osiguranje, veliki broj njih nerijetko koristi zdravstvene usluge u privatnim ordinacijama. Prema podacima objavljenim u dokumentu “Anketa o potrošnji kućanstava iz 2021./2022. godine”, koji je u prosincu prošle godine objavila Agencija za statistiku BiH, usluge liječnika opće prakse stanovništvo ove zemlje uglavnom traži i dobije u ambulantama i domovima zdravlja. Riječ je o 96,5 posto stanovništva, dok njih 3,5 posto ove usluge koristi u privatnim ordinacijama, piše Večernji list BiH.

Kada je riječ o uslugama stomatologa, situacija je obrnuta, najveći broj stanovnika po te usluge ide u privatne ordinacije. Naime, podaci navedeni u spomenutom dokumentu Agencije za statistiku pokazuju kako je tijekom 2022. godine usluge stomatologa u privatnim ordinacijama koristilo 60,2 posto ispitanika, dok je pomoć zbog problema sa zubima u domovima zdravlja i ambulantama potražilo 37,7 posto njih.

Usluge stomatologa u bolnicama zatražilo je 2,1 posto stanovnika ove zemlje. I za odlazak kod ginekologa sve veći broj pacijenata bira privatne ordinacije. Od ukupnog broja ispitanika, njih 48,7 posto usluge ovih liječnika koristilo je u domovima zdravlja i ambulantama, 16,4 posto u bolnicama, a 34,8 posto u privatnim ordinacijama.

Usluge drugih liječnika 35,5 posto ispitanika koristilo je u bolnicama, 38,3 posto u domovima zdravlja i ambulantama te 26,2 posto u privatnim ordinacijama

Jednako kao i usluge liječnika opće prakse, najveći broj stanovnika pomoć medicinske sestre/tehničara ili primalje koristilo je u ambulantama ili domovima zdravlja, a riječ je o ukupno 91,6 posto ispitanika, u bolnicama je njihove usluge koristilo njih 5,2 posto, a u privatnim ordinacijama 3,2 posto. Podaci iz navedenog dokumenta dotiču se i prosječnog broja posjeta medicinskom osoblju u posljednjih 12 mjeseci prema vrstama medicinskog osoblja.

Za liječnika opće prakse ovaj postotak iznosi 1,92, ginekologa 0,2, stomatologa 0,43, drugog liječnika 0,44 te za medicinsku sestru/tehničara 0,61. Među ispitanicima je bilo 4,9 stanovnika ove zemlje koji su u posljednjih 12 mjeseci trebali liječnički pregled, ali ga nisu dobili. Isti problem imalo je i 1,2 posto onih koji su u navedenom razdoblju trebali usluge stomatologa. U anketi su se ispitanici dotaknuli i teme kupnje lijekova.

Tako je čak 40,1 posto njih sklono kupovati lijekove bez liječničkog recepta, dok 59,9 posto njih lijekove kupuje isključivo na preporuku liječnika. Kada je riječ o zdravstvenim poteškoćama stanovništva prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti, najviše sudionika ankete izjasnilo se da ima manje poteškoće s vidom iako nosi naočale, riječ je o njih 12,6 posto, piše Večernji list BiH.

Unatoč tome što nosi naočale, veće poteškoće s vidom ima 2 posto ispitanika

Manje poteškoće s kretanjem uz stepenice ima 9,4 posto ispitanika, dok veće probleme ove vrste prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti ima 3,5 posto njih. Nemali broj ispitanika kao jedan od problema prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti naveo je poteškoće s pamćenjem i koncentracijom. Riječ je o ukupno 7,5 posto ispitanika, od čega ih 6,2 ima manje, a 1,3 posto veće poteškoće.

Manje poteškoće sa sporazumijevanjem s drugima iskazalo je 3,8 posto ispitanika, a one s odijevanjem ili održavanjem osobne higijene njih 3,2 posto. Agencija za statistiku BiH, Federalni zavod za statistiku i Republički zavod za statistiku Republike Srpske proveli su u razdoblju od 1. travnja 2021. do 31. ožujka 2022. godine u BiH sveobuhvatnu anketu o potrošnji kućanstava.

Anketa je provedena u skladu s međunarodnim standardima i metodološkim preporukama Eurostata, što omogućava međunarodnu usporedivost podataka. U anketi je tada sudjelovalo ukupno 8660 kućanstava.

Foto: Ilustracija/Ramski Vjesnik

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar