Plaćeno bolovanje u FBiH moglo bi se svesti na samo 15 dana

Plaćeno bolovanje u FBiH moglo bi se svesti na samo 15 dana

Povodom glavne teme na današnjoj sjednici Ekonomsko socijalnog vijeća (ESV) FBiH oglasili su se is Sindikata metalaca BiH. Naime, na sjednici ESV-a raspravlja se o zahtjevu Udruženja poslodavaca da se broj dana bolovanja koje poslodavac snosi skrati sa 42 dana na svega 15.

Nakon toga bi ostatak troškova preuzeli zavodi zdravstvenog osiguranja. Međutim, iz ovog sindikata su skeptični prema navedenom prijedlogu.

Stav Ministarstva zdravstva FBiH

“Poučeni smo dosadašnjim iskustvima da bi najveći ceh predložene izmjene mogli platiti radnici, posebno radnici u realnom sektoru gdje se obavljaju opasni i po zdravlje štetni poslovi i gdje se povrede na radu i profesionalne bolesti najčešće dešavaju. Skoro smo sigurni da će kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja, ukoliko prođe predložena izmjena, više voditi računa o svojim finansijskim interesima nego o interesima osiguranika i radnika”, naveli su iz ovog sindikata.

Ističu da bi u praksi mogli imati situaciju da menadžmenti kantonalnih zavoda ljekarima daju “preporuku” da radnicima ne produžavaju bolovanje preko 15 dana osim u izuzetnim slučajevima, pa bi, kažu, na poslu mogli imati bolesne i za rad nesposobne radnike.

“Ovo se događa i danas – ljekari se sve teže odlučuju i na otvaranje bolovanja, a kamoli na njegovo produženje u dužem periodu. Ako bi prošlo predloženo rješenje, stava smo da bi situacija bila još teža. Ovo nije u interesu ne samo radnicima, jer predstavlja grubo kršenje njihovih prava – nije u interesu ni poslodavcima da bolesne, samim tim neproduktivne ili manje produktivne radnike, imaju na poslu. Da smo u pravu u vezi gore navedenog potvrđuje činjenica da su se iz federalnog Ministarstva zdravstva ranije oglasili saopštenjem da bolovanja preko 42 dana kantonalne zavode koštaju preko 50 milijuna KM godišnje”, naveli su.

Pocrtavaju, u slučaju usvajanja predložene izmjene, ovo bi izdvajanje bilo daleko veće. Zaključuju da je, očigledno, u prvom planu novac, a ne zdravlje radnika, bilo iz perspektive poslodavca, bilo iz perspektive kantonalnih zavoda.

Radnik u FBiH u prosjeku 25 dana na bolovanju

“Čak i ako se ne bi pravile opstrukcije kod produženja bolovanja na teret zavoda, zavodi bi imali velike dodatne troškove koji bi opet, indirektno, pali na teret osiguranika, radnika građana – na način da dobiju lošiju i skromniju zdravstvenu uslugu, sa manje lijekova na esencijalnoj listi itd. Posebno skrećemo pažnju na činjenicu da doprinose za zdravstveno osiguranje poslodavac samo uplaćuje u ime radnika, to je dio bruto plate koju zaradi radnik – dakle to je novac radnika, a ne poslodavca”, istaknuli su.

Zanimljivo, Vlada FBiH se o predloženim izmjenama Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH kojeg predlažu poslodavci do sada nije oglašavala. S druge strane, iz više sindikalnih organizacija stigla su oštra protivljenja ovom prijedlogu poslodavaca za koji se tvrdi da je u skladu s europskim standardima.

Ranije su iz Udruženja poslodavaca FBiH naveli da jedan radnik u FBiH prosječeno tijekom godine provede 25 dana na bolovanju. Ovaj broj, tvrde, četiri puta je veći u odnosu na prosjek EU.

Troškovi koji poslodavci tom prilikom mogu imati idu i do 13.000 maraka s obzirom da oni isplaćuju naknadu za odsustvo do 42 dana. U većim tvrtkama ti iznosi su daleko veći. Time se bolovanja, kažu, slobodno mogu označiti kao poslovni rizik, ali i sistemski problem.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar