Poskupljuje struja privrednicima, obično to znači i veće cijene roba i usluga građanima
Cijena struje ponovo raste. Od Nove godine uvećane račune, od maksimalno deset posto, mogu očekivati privrednici. Istina, dio njih. Međutim, struka upozorava da bi se sve moglo reflektovati i na ionako visoke cijene životnih namirnica, te druge robe i usluga.
Naglašavamo, minimalna plaća je još uvijek 619 maraka, a prosječna potrošačka korpa odavno je prešla tri tisuće KM.
„Većina proizvodnih sistema je usmjerena na električnu energiju i u većoj ili manjoj mjeri participira u ukupnim troškovima tako da će povećanje cijena električne energije dovesti do povećanja troškova. Kako će to privredni subjekti prevaliti u cijenu, to zavisi, ali logična neka posljedica je povećanje cijena“, kaže Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA.
Iz Elektroprivrede BiH pojašnjavaju da struja neće poskupjeti građanima, ali ni malim kupcima, te kupcima od posebnog društvenog značaja koje je utvrdila Elektroprivreda BiH.
„Uprkos činjenici da su trenutne veleprodajne cijene na tržištu desetak posto veće u odnosu na granične tržišne uslove definisane Odlukom Vlade FBiH o uvođenju posebnih mjera kontrole cijena za 2024. godinu, Elektroprivreda BiH se opredijelila da ugovori koji su ponuđeni kupcima za narednu godinu budu po uslovima koje je Vlada FBiH utvrdila navedenom Odlukom. Slijedeći ovakvo opredjeljenje, Elektroprivreda BiH je povećanje cijena za dugogodišnje kupce na tržišnom snabdijevanju ograničila na povećanje do 10 posto u odnosu na 2024. godinu“, navode iz elektroprivrede BiH.
Predstavnici Udruženja poslodavaca FBiH navode da je u posljednje četiri godine cijena struje rasla nekoliko puta. Građanima ove godine. Za struku je to jasan signal.
Profesor Šunje dodaje: „To je refleksija lošeg vođenja Elektroprivrede u prošlosti, a to je, opet, problem državnih preduzeća. Da je bilo nekog strateškog pristupa u vođenju Elektroprivrede, osiguranja potrebnih količina električne energije, vjerovatno do ovih povećanja ne bi dolazilo“.
„Imamo danas već skoro pa duplu cijenu u odnosu na prije 4 godine. Ono što je sad aktuelno to su ove manje kompanije, manji potrošači, koji su bili na univerzalnom sistemu, pa su prešli na tržišno“, ističe Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Napomenimo, izvještaj o finansijskom poslovanju Elektroprivrede BiH za 2024. godinu tek se očekuje. Lani je, podsjetimo, ovo preduzeće godinu završilo u minusu od 331 milion maraka. Stanje bi ove godine, očekivanja su, moglo biti nešto bolje jer je u međuvremenu proizvodnja uglja u rudnicima rasla, a proteklih dana Kinezi su Elektroprivredi BiH vratili svih 248 miliona maraka avansa za Blok 7 Termoelektrane Tuzla.
Izvor: federalna.ba