POTONUĆE ŽIVOTNOG STANDARDA: ‘Polovina od svih zaposlenih u Federaciji prima plaću manju od tisuću maraka’

POTONUĆE ŽIVOTNOG STANDARDA: ‘Polovina od svih zaposlenih u Federaciji prima plaću manju od tisuću maraka’

Nikšić potvrdio kako su pomoć u ovoj godini uglavnom dobivali uhljebi, a ne radnici.

Nakon propasti fiskalnih reformi opskurna sarajevska ‘trojka’ (SDP, NiP, NS) na sve moguće načine pokušava sanirati političke štete. Tako je medijski nastup imao na Face TV federalni premijer i čelnik SDP BiH Nermin Nikšić pokušavao se pravdati za jako loše rezultate.

Opet tvrdi kako je dug Federacije manji nego ranije, odnosno kako je ova Vlada fiskalno odgovorna. Dodaje kako nema govora ni o kakvim dodatnim zaduženjima ili dužničkom ropstvu.

“Mislim da će ovo biti prva godina koju ćemo završiti bez rebalansa proračuna i da će proračun biti ostvaren onako kako je planirano”, navodi Nikšić.

Prema njegovim riječima, u travnju 2023. godine je dug Vlade FBiH u odnosu na bruto društveni proizvod bio 24,9 posto, a da danas iznosi 19,96 posto.

“Dug FBiH je bio 10,1 posto, a sad je sedam posto. Ne samo da se ne zadužujemo, već i smanjujemo javni dug i stvaramo pretpostavke za financijsku stabilnost”, objasnio je Nikšić. Ne zaboravimo kako se federalna vlast na domaćem tržištu zadužuje gotovo svaki tjedan, a da su pred kraj godine itekako sve ubrzali.

Još uvijek nema fiskalne reforme

Nadalje, Nikšić tvrdi kako oni apsolutno ništa ne popuštaju HDZ-u BiH u FBiH, iako je realnost mnogo drugačija. Prema njegovim riječima, Vlada radi kao tim i u interesu žitelja. Isto tako, pokušao je opravdati i totalnu propast fiskalne reforme.

Rekao je kako je Vlada FBiH pripremila Uredbu koja se odnosi na isplatu pomoći uslijed uvećanih troškova života žiteljima Federacije. Uredba će stupiti na snagu od 1. siječnja 2025. – U ovoj godini smo imali dvije Uredbe. Jedna je išla do 2.500 maraka, druga do 2.700 maraka. Kad smo napravili analizu ove druge, jer je u njoj predviđeno da poslodavci moraju izvještavati Poreznu upravu, nekih 230 tisuća je dobilo tu pomoć u ukupnom iznosu od 99 milijuna maraka. Kad to podijelite, to je za četiri mjeseca 400 maraka, odnosno 100 maraka po radniku mjesečno. Onda vidite da je to dvije trećine javnih poduzeća, a vrlo malo poslodavaca i ta uredba nije dala željeni rezultat, istaknuo je Nikšić.

Dodaje da će Uredba koju je Vlada FBiH sad pripremila, podrazumijevati i govoriti o minimalnim primanjima radnika koji će biti obavezna.

“Uredba je pripremljena i predviđa minimalnu plaću, kad bude javno znat će se koji je iznos. Ona će se primjenjivati od 1. siječnja, u veljači će biti plaće biti isplaćene po njoj. Bit će minimalna plaća, bit će obavezna pomoć na ime povećanja troškova života, topli obrok i prijevoz. Poslodavci će na to plaćati poreze samo na minimalnu plaću, a ostalo ništa. To će trajati do godinu dana, odnosno do donošenja fiskalnih zakona kojima će se smanjiti doprinose”, kaže Nikšić.

Plaće

Pojašnjava i da se za one koji imaju veću plaću može davati ta pomoć.

“Ali to nije obavezno, jer su primanja iznad 1.200 maraka. Mi hoćemo da zaštitimo 270 tisuća radnika FBiH koji primaju manju plaću od tisuću maraka”, ustvrdio je Nikšić.

Ukoliko bi netko pokušao smanjiti plaće uoči donošenja Uredbe to neće moći.

“Posljednja isplaćena plaća u studenom ne može se smanjivati. Predvidjeli smo neke stvari, a sve će povjeravati Porezna uprava. Predvidjeli smo i da oni koji siječanjsku plaću povećaju svojim radnicima 15 posto, mogu uplatiti 400 maraka neoporezivo”, istaknuo je Nikšić.

Od svega što je pričao Nikšić možda je najzanimljivije kako je i sam priznao da oko od polovice svih zaposlenika u FBiH imaju plaću manju od tisuću maraka. Broj zaposlenih prema prebivalištu zaposlenika na dan 30. studenog 2024. bio je 552.148, a od njih 270 tisuća ima manju plaću od tisuću maraka. I to dovoljno govoru u kakvoj je stanju entitet, ali i cijela država.

Izvor: Dnevni.ba

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar