Povrđena presuda o nezakonitosti štrajka, prosvjetari imali novi sastanak s Vladom
Županijski sud u Mostaru donio je presudu kojom je odluka o štrajku prosvjetnih radnika u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ) proglašena nezakonitom. Presudu je donijelo vijeće sastavljeno od sudaca Elisa Sultanića kao predsjednika te Jesenke Bašić i Majne Lovrić kao članova, a time je potvrđena ranija odluka Općinskog suda u Mostaru.
Iz Sindikata obrazovanja osnovnih i srednjih škola u HNŽ-u ranije su rekli kako nisu službeno obaviješteni o presudi. ”Ništa ne znamo, zatečeni smo ovom informacijom, nas nitko nije obavijestio. Ne znam što bih rekao na sve ovo, teško je komentirati ovakve sudske presude”, izjavio je ranije za medije predsjednik Sindikata osnovnih škola HNŽ-a koje rade po bosanskom planu i programu Edin Sarajlić.
Presuda nije poštena
Goran Milićević, predsjednik sindikata osnovnog obrazovanja koji rade po hrvatskom planu i programu, potvrdio je da će sindikalni predstavnici večeras imati sastanak svih sindikalnih povjerenika sva četiri sindikata, pa će ih vjerojatno tada odvjetnik sve skupa izvijestiti, o presudi, za koju vjeruje da je ima isto obrazloženje kao i presuda na Općinskom sudu. ”Po nama ona presuda nije poštena. Znači, ako su napravljene neke sitne proceduralne greške, to nije razlog da se štrajk proglasi nezakonitim, jer djelatnici imaju pravo na štrajk, a Vlada treba osigurati djeci pravo na obrazovanje. Na žalost, Vlada to ne radi, i tako pokauje koliko im značimo i mi i djeca. Mi imamo pravo na štrajk, a djeca pravo na obrazovanje”, kazao je Miličević za Bljesak. No sindikati su danas imali novi sastanak s Vladom, koji nije rezultirao dogovorom, no napredak je čini se ostvaren jer je kako pišu mediji, Vlada ponudila konkretan prijedlog prosvjetarima koji se trebaju očitovati i ponudu prihvatiti ili odbiti. Riječ je o ponudi o povećanju dohotka od osam posto, ali uz određene uvjete.
‘Dvije godine šutnje’
”Ponuđeno nam je povećanje dohotka od osam posto, ali uz uvjet da potpišemo izmjene Kolektivnog ugovora koje oni žele. Ne možemo, msilim, pristati na to. Večeras imamo sastanak svih povjerenika, te da se potom to usmjeri na izjašnjavanje školama. Rok je sutra”, kazala je Edina Čomić, predsjednica Sindikata srednjih škola po bosanskom planu i programu, za koju je neprihvatljiv način komuniciranja.
Kaže da je Vlada bila isključiva, da je došla s ponudom i da nije bilo prostora za pregovaranje.
”To je, ustvari, ultimatum, dakle nema dogovora. Ubacuju nam koeficijente s povećanjem u Kolektivni ugovor. Tu je i stavka koja kaže da se ne može štrajkovati, dok se poštiva Kolektivni ugovor. To bi značilo biti zakovan na plaću dvije godine bez prava štrajka. Pokušali smo ih nagovoriti da se ide s povećanjem, a da se oko Kolektivnog ugovora dogovaramo, pošto ističe u lipnju. Oni nisu pristali. Bilo je: ‘Uzmite ponuđeno ili ništa’. Zato su drugima povećali koeficijente, jer da su povećali osnovicu, to bi morali i nama”, kazala je za Dnevni Čomić, dodajući da će članstvo dati posljednju riječ, iako sumnja da će doći do pozitivnog odgovora na ponudu.
”Prema prvim reakcijama, prosto sumnjam da će pristati. To bi bilo povećanje od osam posto, a da dvije godine potom nemaš pravo ni na što osim na šutnju”, kazala je Čomić.
I Milićević je potvrdio sastanak s Vladom.
Ponuda
”Na samom sastanku su nam dali aneks kolektivnog ugovora u kojem mi ostajemo bez prava na štrajk. Ukidaju nam se i neka druga prava već stečena i godinama korištena”, rekao je Miličević.
Dodao je kako aneksom uvjetuju povećanje koeficijenata, no uvjeti su kaže, sindikatima neprihvatljivi. Smatra da Vlada radi na sustavnom uništavanju obrazovanja, te da ovakvim ponudama ne vraćaju zadovoljstvo među nastavnike, jer kako kaže ponudili su paket uzmi ili ostavi, te ako ne prihvate njihovu ponudu, kaže, neće dobiti povećanje.
“To je čista ucjena i mi smo jako razočarani ovakvim postupcima Vlade”, kaže Miličević, dodajući da će o presudi i ponudi Vlade izvijestiti sindikalne predstavnike koji će odlučiti hoće li prihvatiti ponudu Vlade ili ne.
”Djelatnici imaju pravo na štrajk, djeca imaju pravo na obrazovanje, tko je dužan osigurati djeci obrazovanje, Vlada, a kako će osigurati ako ima problem s djelatnicima. Djelatnici misle da nisu adekvatno plaćeni za svoj posao i žele bolji pravni i materijalni položaj. Imaju dva načina da se sjednu i da se dogovore s nama ili štrajk Ili ovo što oni, nažalost izabrali sudskim putem da dokazuju da je naš štrajk nezakonit. I nama se postavlja pitanje tko će to platiti, pa Vlada, ona je kriva što djeca nemaju obrazovanje, nisu djelatnici, djelatnici imaju pravo na štrajk”, poručio je.
Štrajk i zahtjevi
Podsjetimo, Općinski sud u Mostaru krajem prosinca donio je rješenje o zabrani štrajka, čime je okončan jednomjesečni prekid nastave u osnovnim i srednjim školama. Tužbu protiv sindikata podnijela je Vlada HNŽ-a, a odluka je obuhvatila četiri sindikata koja zastupaju prosvjetne radnike u županiji. Štrajk je započeo 26. studenog, a u njemu je sudjelovalo oko 3.000 učitelja, nastavnika i profesora.
Tijekom mjesec dana nastavu nije pohađalo oko 20.000 učenika u HNŽ-u. Sindikati traže povećanje od 15 posto. Kažu da to ne mora biti odjednom, već i od dva puta, ali u roku od šest mjeseci. Troškovi života rastu svakoga dana, inflacija divlja, novac sve manje vrijedi i nezadovoljni su svi, poručili su. Nezadovoljstvo traje mjesecima, a na kraju prošle godine se stupalo u generalni štrajk koji je prekinut odlukom suda.