• Predstavljena arheološka topografija Rame u Rimu
  • Predstavljena arheološka topografija Rame u Rimu
  • Predstavljena arheološka topografija Rame u Rimu
  • Predstavljena arheološka topografija Rame u Rimu
  • Predstavljena arheološka topografija Rame u Rimu
  • Predstavljena arheološka topografija Rame u Rimu
  • Predstavljena arheološka topografija Rame u Rimu

Predstavljena arheološka topografija Rame u Rimu

Na inicijativu studenata Papinskog instituta za kršćansku arheologiju u Rimu (Pontificio Istituto di Archeologia Cristiana (PIAC)), kroz ovu akademsku godinu održala su se tri termina studenstkog seminara. Ova inicijativa je pokrenuta s ciljem izlaganja te poticanja rasprave na teme po izboru studenata.

Među studentima ovog instituta je i specijalizant kršćanske arheologije iz Rame, mag. hist. Antun Kovčalija

Posljednji termin studentskog seminara održan je u srijedu 9. travnja 2025. u kolegiju Campo Santo Teutonico u Vatikanu. Studenti su izabrali ovo mjesto za posljednji seminar zbog značaja te kuće za početke kršćanske arheologije kao discipline. Naime, upravo je u Campo Santo Teutonico održavana prva nastava kršćanske arheologije, a iduću akademsku godinu će se obilježavati stota akademska godina PIAC-a. Ovom gestom studenti su htjeli simbolično naznačiti skori početak ove velike obljetnice.

Tom prigodom, Kovčalija je u knjižnici Instituta društva Goeres (Römisches Instituts der Görres-Gesellschaft (RIGG) )u Campo Santo Teutonico održao seminar na temu topografskog istraživanja starokršćanske biskupije Bistue koja se nalazila na prostoru današnje Bosne i Hercegovine, a u sklopu čega je, između ostalog, predstavljena arheološka topografija Rame te iskustvo rada na terenu u Rami.

“U svom seminaru sam kolegama predstavio nalazišta u Varvari i Ljubuncima kao referentne točke u topografskom istraživanju starokršćanske biskupije Bistue. U istom kontekstu sam predstavio i rimske epigrafske spomenike pronađene na području Rame”, kazao je Kovčalija za Ramski Vjesnik.

Drugi seminar držao je specijalizant Dante Palmerino o topografskom istraživanju nekih starokršćanskih lokacija u pokrajini Kalabrija u Italiji. Prethodni seminari su se odnosili na topografska istraživanja starokršćanske Nubije, starokršćanske Mauritanije te na teme iz starokršćanske ikonografije i arhitekture.

U sklopu kolegija Campo Santo Teutonico se nalazi i groblje u kojem su pokopani brojni značajni pojedinci za kršćansku arheologiju

Rektor Papinskog instituta za kršćansku arheologiju te direktor RIGG-a prof. Dr. Stefan Heid dočekao je studente i održao kratko izlaganje o značajnim kršćanskim arheolozima pokopanima na tom mjestu – Anton Maria de Waal, Joseph Wilpert, Peter Kirsch.

Govoreći o počecima kršćanske arheologije dr. Heid je istaknuo i ulogu kršćanskog arheologa, hrvatskog svećenika, Luke Jelića.

Jelić je neko vrijeme živio u Campo Santo Teutonico, bio je jedan od inicijatora prvog međunarodnog kongresa kršćanske arheologije (održan u Splitu 1893. godine) te je poticao osnivanje Papinskog instituta za kršćasnku arheologiju.

Trajna veze Hrvata i kršćanske arheologije u Rimu vidljiva je i održava se i danas

Michał Kuźmiński, organizator ovog ciklusa predavanja praktične nastave, ističe kako su svi nakon ovih predavanja puni energije za daljnji rad i buduća istraživanja, u isto vrijeme rodilo se i mnogo dobrih ideja za trenutna istraživanja.

Foto – privatni album: Michał Kuźmiński, lijevo

“Ukazala se dobra prilika i činilo se dobrim da organiziramo jedan ciklus predavanja praktične nastave za doktorande i mlađe studente koji pohađaju pohađaju Papinski institut za kršćansku arheologiju u Rimu. U smislu da stvorimo priliku i prostor da s drugima podijelimo naša istraživanja i ono na čemu radimo, naše znanje i zanimanje koje studenti imaju i da razmijenimo mišljenja utemeljena na iskustvu studenata, jer svi imaju različito obrazovanjo i svatko je specijaliziran za neko područje. Uvijek je dobro dijeliti ta iskustva, pogledati zajednički ‘problem’ iz različitih perspektiva. To je bila ideja i srećom smo uspjeli organizirati ovaj ciklus predavanja. Moram priznati da je bilo prilično uspješno, posebno za dijeljenje istraživanja na kojima radimo, kao i za razvoj vrlo dobrih i pronicivih rasprava”, kazao je za Ramski Vjesnik doktorand iz Varšave, Michał Kuźmiński.

 

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar

Marketing