RUDIĆ: ‘Američka pomoć nije išla samo medijima’

RUDIĆ: ‘Američka pomoć nije išla samo medijima’

Nakon obustave američke pomoći putem USAID-a, jedan od pravaca djelovanja trebao bi biti usmjeren na razotkrivanje političkih manipulacija koje tvrde da su sredstva američke pomoći financirala isključivo ili najvećim dijelom medije i nevladin sektor, izjavila je za FENU glavna tajnica udruženja BH novinari, Borka Rudić.

“U proteklih deset dana žalili smo se i panično reagirali, iznijeli crne prognoze za medije i nevladin sektor, podlegli brojnim poluinformacijama i političkim manipulacijama o tome što bi suspenzija američkih donacija mogla značiti za budućnost BiH. Sada je vrijeme da sve ovo racionaliziramo, stavimo u konstruktivan okvir i tražimo dugoročna rješenja”, kazala je Rudić.

Naglasila je da je američka pomoć suspendirana na tri mjeseca, a ne trajno obustavljena. Istina, američki predsjednik Donald Trump svojim radikalnim potezima najavljuje moguću potpunu obustavu donacija širom svijeta, no istovremeno postoji otpor takvoj politici kroz odluke Vrhovnog suda, djelovanje sindikata, neovisnih institucija i javnosti.

Seobe donatora

”Trebamo pričekati konačan ishod svih ovih previranja, pa tek onda donositi zaključke. Također, ne smijemo zaboraviti da su se i ranije mediji i nevladin sektor u BiH suočavali s promjenama donatorske politike i smanjenjem donacija”, rekla je Rudić.

Podsjetila je na tri velike „seobe“ donatora iz BiH tijekom svjetske ekonomske krize 2008. godine i u vrijeme kada je Kosovo postalo neovisna država.

“Mislili smo da će pandemija COVID-19 označiti propast za sve nas. Velik broj donatora preselio se u Ukrajinu nakon izbijanja rata, a neki su jednostranim odlukama smanjivali odobrene projekte za više od 50 posto kako bi novac preusmjerili ukrajinskim medijima i civilnom sektoru. Preživjeli smo sve to i vjerujem da ćemo preživjeti i sada, ali uz više razumnosti, strateškog promišljanja i zajedničkog djelovanja”, kazala je Rudić.

Smatra da su mediji previše fokusirani na sebe i nevladin sektor kao „gubitnike“, što je političarima dalo priliku za širenje netrpeljivosti prema neovisnim medijima. ”Najbrutalnije je to učinio Milorad Dodik na konferenciji za medije u Banjoj Luci, otvoreno „loveći“ novinare i aktiviste civilnog društva koji su primali donacije USAID-a. No, slični hejterski napadi prisutni su i u Federaciji”, rekla je Rudić.

Komentar zatvorenika Novalića

Posebno je istaknula „oglašavanje“ bivšeg premijera Fadila Novalića iz zatvora

“Mediji su objavili komentar čovjeka koji izdržava zatvorsku kaznu, u kojem likuje nad činjenicom da neki mediji neće preživjeti bez američkih donacija. Postavljam pitanje kolegama novinarima – kakva je relevantnost i javna težina komentara zatvorenika osuđenog za zloupotrebu javnog novca?”, upitala je Rudić.

Ponovno je naglasila da američka pomoć nije bila namijenjena samo medijima i NVO sektoru. ”To jednostavno nije točno. Mediji bi konačno trebali objasniti publici da su vlasti dobivale stotine milijuna, pa i milijarde dolara iz američkih fondova. Gdje je taj novac? Kako je utrošen? Jesu li donacije zloupotrijebljene za osobno bogaćenje pojedinaca na vlasti? To bi trebale biti glavne teme svih medija u BiH”,rekla je Rudić.

Za kraj, upozorila je da bi bilo pogrešno da mediji i nevladine organizacije, u strahu za preživljavanje, potraže spas kod vlasti.

“Bilo bi vrlo loše da se profesionalna neovisnost i rad u interesu javnosti žrtvuju radi privremene financijske stabilnosti. Dugoročno rješenje bilo bi osnivanje fonda za medijski pluralizam i jačanje novinarstva u javnom interesu. BH novinari to zagovaraju od 2016. godine, predlažući da se višak prihoda Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) preusmjeri u taj fond. To bi bio najkonkretniji potez vlasti BiH i entiteta u očuvanju neovisnih medija i civilnog društva”, zaključila je Rudić.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar