Selmo Cikotić ide tri godine u zatvor, a sudi mu se i za Bugojno
Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je prvostupanjsku presudu kojom je Selmo Cikotić osuđen na tri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja u svojstvu nekadašnjeg državnog ministra odbrane, priopćeno je iz Državnog tužilaštva.
Sud je odbio žalbu koju je Tužilaštvo izjavilo zbog odluke o kaznenopravnoj sankciji, te predlagalo da se Cikotiću izrekne strožija kazna, objavio je Detektor.
“Iako je odbijena žalba Tužiteljstva u pogledu visine kazne, Tužiteljstvo ističe važnost pravomoćne osuđujuće presude u predmetu visoke korupcije u kojem je optuženi, u svojstvu nekadašnjeg ministra odbrane BiH, osuđen na zatvorsku kaznu zbog kaznenog djela zloupotrebe položaja ili ovlasti“, priopćeno je iz Tužiteljstva.
Prvostupanjskom presudom Cikotić je proglašen krivim da je u vrijeme dok je obavljao dužnost ministra odbrane BiH, prilikom planiranog rješavanja viškova naoružanja, pogodovao tvrtki “Scout” iz Zagreba na štetu Bosne i Hercegovine.
“Sud je našao dokazanim da je optuženi Cikotić svjesno pogodovao tvrtki ‘Scout’, svjesnim brisanjem elemenata ugovora, i smanjivao količinu oružja za koje je bila smanjena potražnja a povećavao količine naoružanja koje je bilo lakše prodati na tržištu, dok je cijena ostajala ista”, kazao je tada u obrazloženju presude predsjedavajući Vijeća Mirsad Strika.
Dodao je da je time problem zastarjelog naoružanja ostao da se rješava na teret BiH.
Cikotić je proglašen krivim po svih šest točaka optužnice u kojima su navedeni pojedinačni iznosi koristi pribavljene “Scoutu”, koji se kreću od nekoliko desetina tisuća do više od dva milijuna američkih dolara. Strika je tada rekao da Vijeće nije moglo utvrditi točnu visinu štete i da se BiH kao oštećena upućuje na parnicu.
Odbrana je, kako je navedeno na žalbenoj sjednici, predlagala da se prvostupanjska presuda preinači ili ukine i postupak vrati na ponovno suđenje.
Cikotiću se sa Dževadom Mlaćom u Sudu BiH trenutno sudi za zločine nad ratnim zarobljenicima na području Bugojna 1993. godine.
Protiv ove presude ne postoji pravo žalbe.