Sin poznatog trgovca oružjem, Zvonka Zubaka, uhićen u akciji ‘Barut’

Sin poznatog trgovca oružjem, Zvonka Zubaka, uhićen u akciji ‘Barut’

Policijski službenici Federalne uprave policije (FUP) i istražitelji Posebnog odjela za suzbijanje korupcije (POSKOK) od jutros provode operativnu akciju “Barut” na području Srednjobosanske županije, a koja se odnosi na sumnjivu prodaju imovine poduzeća “Vitezit”.

Za portal Klix.ba potvrđeno je da je uhićen Tomislav Zubak, sin poznatog trgovca oružjem Zvonka Zubaka. On je odgovorna osoba u tvrtki “WGD d.o.o.” Vitez.

Očekuje se uhićenje još nekoliko osoba, među kojima je i stečajna upraviteljica Behrija Huseinbegović.

Više policijskih vozila nalazi se na ulazu i ispred upravne zgrade, kao i policijskih službenika FUP-a. Mještani navode da je jutros veliki broj policijskih vozila bio raspoređen i na širem području Viteza.

Istragom je obuhvaćeno više osoba povezanih s postupkom prodaje imovine tvrtke “PS Vitezit d.o.o. Vitez” u stečaju, namijenjene proizvodnji oružja i vojne opreme. Sumnja se na kaznena djela počinjena nakon što je kupac, tvrtka “WDG d.o.o. Zagreb”, preuzeo posjed nad ovom firmom.

Pretresi su obavljeni u “PS Vitezitu” u stečaju, u pravnom subjektu “WDG d.o.o. Vitez” te na više lokacija na području Srednjobosanske županije

Kontroverzni trgovac oružjem Zvonko Zubak kupio je dio poduzeća “Vitezit” u postupku koji je završio i na sudu, iako Zubak tvrdi da je imovina koju je kupio sposobna za proizvodnju baruta za potrebe namjenske industrije Federacije BiH.

Veliki proizvodni pogoni “Vitezita” prodani su u tri navrata nakon stečaja zagrebačkoj kompaniji “WDG Produkt”, iza koje stoje Zvonko Zubak i njegov sin Matias.

Krajem kolovoza ove godine Općinski sud u Travniku odbacio je tužbu Pravobraniteljstva Bosne i Hercegovine kojom se osporavala prodaja imovine “Vitezita” tvrtki u vlasništvu Zvonka Zubaka, u vrijednosti od 10,8 milijuna maraka.

U međuvremenu je imovina nekadašnjeg industrijskog diva rasprodana privatnim kompanijama, dok radnici više od deset godina čekaju isplatu svojih potraživanja. Istodobno, velike količine raketnog baruta i kemijskih spojeva propadaju u neadekvatnim skladištima.

“Vitezit” je prije šest godina prodan zagrebačkoj tvrtki “WDG Produkt”, koja se spominjala i u aferi s ukrajinskim naoružanjem. Tako je nekadašnji gigant vojne industrije u BiH postao predmet istrage novoosnovanog Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala Federacije BiH.

Stečajni postupak “Vitezita” pratile su brojne žalbe i kaznene prijave vjerovnika, koji su upozoravali na nepravilnosti, uključujući i nezakonitu prodaju državne imovine.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar