Slovenija i Hrvatska najbolje plasirane u regiji, BiH na 61. mjestu, Srbija i Kosovo najgori
Institut za ekonomiju i mir objavio je rezultate mjerenja globalnog indeksa mira prema kojima je BiH plasirana kao 61. država svijeta sa 1.892 boda. U odnosu na prošlu godinu kada je zemlja bila na 57. mjestu, zabilježen je pad od 4 mjesta, piše Hercegovina.info
Najmirnije i najsigirnije zemlje svijeta su prema ovom istraživanju Island, koji je bio prvoplasirani i prošle godine, zatim Danska i Irska.
Od zemalja u regiji najbolje je plasirana Slovenija koje je na osmom mjestu, zatim Hrvatska koja je u tamnozelenoj zoni što znači da je na samom vrhu mira i sigurnosti. Hrvatska se sa 1.45 bodova nalazi na 14. mjestu u svijetu.
Sjeverna Makedonija je 38. na listi, Albanija 40. Crna Gora 45. fok je najlošije plasirani Srbija koja se nalazi u žutoj zoni sa 1.921 bodom i na 65. mjestu, te Kosova na 70. mjestu.
Global Peace Index (GPI) ili Globalni indeks mira je mjerenje koje se koristi za rangiranje država i teritorija prema njihovoj relativnoj razini mira. Razvijen je od strane Instituta za ekonomiju i mir (Institute for Economics & Peace), nevladine organizacije posvećene proučavanju mira i nasilja. Ovaj indeks nastoji pružiti objektivno mjerenje mira, uzimajući u obzir različite pokazatelje i čimbenike koji utječu na globalnu sigurnost.
GPI koristi niz indikatora kako bi procijenio razinu mira u zemljama, a neki od ključnih faktora uključuju sljedeće:
- Prisutnost nasilja: Ovaj pokazatelj uključuje podatke o broju ubojstava, ratova, oružanih sukoba i drugih oblika nasilja u zemlji.
- Razina militarizacije: Mjerenje količine oružanih snaga, militarizacije društva i troškova na vojne akcije.
- Socijalna stabilnost: Uključuje analizu unutarnjih sukoba, političke nestabilnosti i potencijalnih sukoba unutar zemlje.
- Vanjski sukobi: Procjenjuje se sudjelovanje zemlje u međunarodnim sukobima, odnosno njen utjecaj na regionalni i globalni mir.
- Razina kriminala: Ovaj pokazatelj uzima u obzir podatke o organiziranom kriminalu, nasilnim zločinima, korupciji i dr.
Na temelju ovih i drugih relevantnih indikatora, svaka zemlja se ocjenjuje i dobiva bodove, a zatim se rangira prema tim bodovima. Što je niži broj bodova, to se zemlja smatra mirnijom i sigurnijom prema GPI-u.
Global Peace Index pruža korisne uvide i informacije o stanju mira u svijetu te pomaže vladama, organizacijama i javnosti bolje razumjeti izazove s kojima se suočavaju različite države u postizanju održivog mira i stabilnosti.
Sve rezultate možete pogledati na interaktivnoj mapi OVDJE.