Solarni paneli na Prenju, lokalna zajednica i lovci protiv, uništit će pitku vodu
Solarni paneli diljem Hercegovine u realizaciji lokalne zajednice i tajkuna. Nije problem s investicijama, ali je problem s lokacijama na kojima se dodjeljuju koncesije.
Posljednji lokalitet je Prenj – primjer u kojem lokalna vlast upravlja državnom imovinom, a u interesu pojedinaca. Profit je vrjedniji od javnog dobra jer je ova lokacija trebala biti zaštićena kao nacionalni park.
Umjesto zaštite, još je jedna suglasnost za dodjelu koncesije nad područjem koje je trebalo proglasiti nacionalnim parkom. 2006. godine donesena je odluka da se Prenj stavi pod zaštitu, no lokalna vlast – jedna od visoravni, Glogovo – dala je investitorima iz Sarajeva da u potpunosti prekriju panelima, prenosi Federalana.
„Plato Glogova je mjesto gdje nastanjuje mnogo endemskih vrsta i zaštićenih životinja, poput mrkog medvjeda i vuka. Ovdje nastanjuju bosanski brdski konji. Znamo da se u stijenama nalaze izvori pitke vode koju ljudi koriste u mjestima Duboka i Grabovica, a fotonaponske elektrane na ovom području uništile bi ovu čistu prirodu“, ističe Neldin Pendić, povjerenik mjesne zajednice Drežnica.
Nad ovom prirodom koncesiju ima Jedinstvo, lovačka organizacija u Mostaru, koja godinama radi na zaštiti životinja i prirode na ovom lokalitetu. Zakon o koncesijama ne predviđa mogućnost izdavanja dozvole na već postojeće koncesije, stoga je podneseno nekoliko žalbi, koje su dosad odbijene.
„Lovačko društvo ‘Lovac’ Mostar iskoristit će sve moguće pravne korake da se izborimo i sačuvamo ovu prirodu. Ako se naprave solarni paneli, ovdje bukvalno nećemo imati što tražiti – divljač, sve će biti uništeno. Presječe se područje kojim divljač prelazi s jednog dijela u drugi“, poručuje Sanin Zukanović, sekretar JLO „Lovac“ Mostar.
No, kretanje divljači bi izgradnjom panela bilo potpuno ograničeno, jer se planira ovdje postaviti oko 60.000 četvornih metara te ih priključiti na električnu mrežu. Dakle, cijeli jedan vrh brda zamijenio bi zelenu boju crnom, a posljedice će osjetiti šira lokalna zajednica.
„Jedino vrijedno zemljište koje je ostalo nalazi se upravo na tom platou Glogova. Sada se netko na ovaj način igra s našim zemljištem, zaobilazi ga i ostavlja izoliranim. To znači da gore više neće biti pitke vode, a to će, praktično, rezultirati ponovnim istjerivanjem svih ovih mještana iz povratničkih naselja“, kaže stanovnik Grabovice, Mate Raič.
Jer se u Grabovici ništa ne radi na povratku života, a danas tamo gotovo da nema stanovnika
Izgradnjom solarnih panela taj povratak će postati nemoguć. Izdavanje suglasnosti za dodjelu koncesije ovog dijela podijelilo je i vijećnike u Gradskom vijeću Mostara. Odluke u ovom tijelu većinom donosi Koalicija za Mostar i vijećnici HDZ-a BiH, no ovaj put bilo je preglasavanja.
„Tim preglasavanjem u Gradskom vijeću, uvjetno rečeno, dana je suglasnost za izdavanje koncesije. Međutim, konačnu riječ ima kantonalna vlada, koja dodjeljuje koncesiju. Nadam se da će oni prepoznati značaj ovoga i da neće udovoljiti tom zahtjevu“, poručuje Đani Rahimić, predsjednik Gradskog vijeća Mostara (Koalicija za Mostar).
Također, federalno resorno ministarstvo krajem prošle godine započelo je aktivnosti na zaštiti Prenja, naglašavajući važnost njegovog očuvanja za sve buduće generacije. Omogućavanje štetnih investicija samo će uništiti svaku moguću priliku da se ovaj dio konačno stavi pod zasluženu zaštitu.