Stanje poljoprivrede i provedene poticajne mjere u općini Prozor-Rama

Stanje poljoprivrede i provedene poticajne mjere u općini Prozor-Rama

Odsjek za razvoj, poduzetništvo, obrt, poljoprivredu i turizam Službe za razvoj, poduzetništvo, obrt i financije pripremio je za Općinsko vijeće Prozor-Rama detaljnu informaciju o stanju poljoprivrede i provedenih poticajnih mjera u općini Prozor-Rama za 2024. godinu.

Odsjek je informaciju predstavio na sedmoj redovnoj sjednici održanoj 29. travnja 2025. godine.

Općina Prozor-Rama je, uvažavajući važnost poljoprivrede, u svoj aktualni strateški i razvojni dokument – Strategiju razvoja općine Prozor – Rama za period 2022.-2027., poljoprivredu i njen razvoj postavila na značajno mjesto i predvidjela cijeli niz mjera i aktivnosti potrebnih za njen kontinuiran i osmišljen razvoj, čime se nastojalo pridonijeti izraženijem zanimanju stanovništva za odlučnijim bavljenjem poljoprivrednom proizvodnjom.

Poljoprivredno zemljište

Općina Prozor-Rama raspolaže sa 47,7 tisuća hektara ukupnih površina i spada među tri najveće općine u HNŽ-u. Kad je u pitanju poljoprivredna proizvodnja, onda se, prema katastarskim podacima, barem formalno može računati na 21,2 tisuće ha, što čini oko 44% ukupne općinske teritorije .

Unutar poljoprivrednog zemljišta, 8,8 tisuća ha ili samo 42 % spada u kategorije obradivog, što ukazuje da se radi o poljoprivrednom ozračju u kojemu sa oko 58 % dominiraju travno-pašnjački proizvodni pokrovi. U obradivom zemljištu opet sa 4,8 tisuća ha ili 54% eksponiraju se livade, tako da za intenzivnu proizvodnju ostaje tek oko četiri tisuće ha, u kojima se nalazi oko 3,8 tisuća ha vrtova i oranica te 238 ha voćnjaka, gdje su uključene površine novih nasada krošnjastog voća te jagodičasto voće, kako je prikazano u tablicama.

Što se vlasništva tiče, oko 15,4 tisuće ha poljoprivrednog zemljišta ili 72,7% pripada obiteljskim gospodarstvima, dok se ostatak od 5,8 tisuća ha ili 27,3 % vodi kao državno vlasništvo.

Šume i šumsko zemljište

Šume i šumsko zemljište na teritoriju općine Prozor – Rama prostire se na površini 23.091,00 ha, od čega su u državnom vlasništvu 20.982,00 ha ili 91%, a u privatnom vlasništvu 2.109,00 ha ili 9%.

Visoke šume u privatnom vlasništvu su dosta usitnjene po podacima iz katastra. Ima ih samo 10,50 %, dok je postotak izdanačkih šuma u ukupnoj površini jako visok.

Stanje u oblasti poljoprivrede 

Sa svojom klimom i konfiguracijom zemljišta, općina Prozor-Rama na velikom djelu svog prostora nudi snažne mogućnosti za proizvođače voća. Voćarstvo jest tradicionalna grana proizvodnje ovog područja, a šljiva njegova dominantna kultura. Za nju kao tržišnu voćarsku kulturu umnogome se vežu i oskudni prihodi poljoprivrednih domaćinstava.

Šljivici su bili uglavnom zasađeni šljivom požegačom (bistrica), koja je bili napadnuti virusom šarka koja je neizlječiva bolesti ove sorte šljiva i njihovo ubrzano propadanje. Općina je razradila projekt „Revitalizacija voćnjaka šljive“ te se opredijelila za potpore sadnji novih, na virus šarke otpornijih sorti šljiva, koje mogu osigurati rentabilnu proizvodnju. To je rezultiralo pojačanim interesom proizvođača tako da je u 2017. godini otpočeo projekt „Revitalizacija voćnjaka šljive u općini Prozor – Rama“.

U sklopu navedenog projekta za sedam godina, uključeno 544 poljoprivrednih proizvođača i podignuto 99,50 ha šljive i podijeljeno 49.662 sadnica. Od strane Općine financiran je sadni materijal, analiza zemlje i savjetodavne usluge, te pružena podrška za ostvarivanje županijskog poticaja.

Proizvodnja krošnjastog voća

Proizvodnja ramske šljivovice

Tradicionalni način proizvodnje rakije od šljive primjenjuje se u brojnim kućanstvima koji imaju vlastite šljivike. Dio proizvođača osmislio je vlastita pakiranja i naljepnice, za sada kao poklone za prijatelje i poslovne suradnike. Slično je započela i proizvodnja „viljemovke“ i „jabukovače“. Godine 2024. urod krošnjastog voća bio je ispodprosječan.

Ostala prerada

Otpočela je ponuda domaćih prerađevina od voća, kroz manji broj OPG i jedne Zadruge, koji ulaze na šire tržište van općine.

Proizvodnja bobičastog voća

Značajnija proizvodnja bobičastog voća i pored dobrih ekoloških uvjeta u općini Prozor-Rama započela je 2005. godine, najprije se krenulo s jagodom a poslije i s drugim vrstama, te su se značajno povećavale površine pod bobičastim voćem, zbog problematike cijene na tržištu došlo je do naglog pada proizvodnje.

U 2024. godini podizanje novih nasada bobičastog voća nije bilo te je primjetan trend opadanja proizvodnje bobičastog voća.

Proizvodnja povrća

Proizvodnja povrća u zatvorenim prostorima-plastenička proizvodnja

Sadašnja proizvodnja povrća u zatvorenim prostorima u Općini prostire je 1,35 ha plasteničkih kapaciteta.

Žitarice

U općini Prozor-Rama kada je u pitanju ratarstvo i proizvodnja žitarica prednjači prizvodnja ječma, zasađeno je 54 hektra, zatim sedam hektara kukuruza, 6 hektara pšenice te pet hektara heljde.

Ovčarstvo

Stočarska proizvodnja, posebno uzgoj ovaca, tradicionalna je djelatnost u općini Prozor – Rama. Tijekom 2024 godine 59.obitelji intenzivno se bavilo ovčarstvom i kozarstvom sa ukupnim brojem od 10 500 grla. U navedeni broj grla uvrštena su grla iz obiteljskih farmi koje ostvaruju poticaj na proizvodnju i koje imaju više od 50 grla, dok postoje obitelji koje uzgajaju ovce i koze, a imaju ispod navedenog broja ovaca i koza.

Na općinski Javni poziv za poticaju u 2024. godini prijavilo se 59 malih proizvođača, ukupan broj ovaca i koza 1445 grlo, što ukazuje na ukupno 11 945 grla kod 118 poljoprivrednika u ovoj oblasti. Proizvodnja obiteljskih ovčarskih farmi usmjerena je bila u pravcu proizvodnje i plasmana mesa i sira iz mijeha kao autohtonog proizvoda.

Svinjogojstvo

Na području općine Prozor – Rama postoji jedna farma za proizvodnju tovljenika i prodaju svinjskog mesa u sklopu poduzeća „Galić commerc„ d.o.o. Godišnji kapacitet proizvodnje navedene farme u 2024. godini je 2600 tovljenika.

Govedarstvo – proizvodnja mesa u sustavu krava-tele

Na području Općine organiziranom proizvodnjom goveđeg mesa u sustavu krava-tele bavi se devet poljoprivrednih proizvođača od toga (4-OBRT, 3- OPG, 3 – D.O.O.) u čijem tovu se krajem godine nalazilo 298 grla u sustavu krava – tele.

Proizvodnja kravljeg mlijeka

Ukupna proizvodnja kravljeg mlijeka može se procijeniti na temelju poznatih podataka o broju krava i prosječnoj proizvodnji. Poznato je da na području općine ima oko 500 grla koja se koriste za mužnju sa dnevnom proizvodnjom od 9,75 litara po grlu, dolazimo do izračuna da se na području općine Prozor –Rama za 2024 godinu proizvelo ukupno 1 170 000 litara mlijeka.

Dio proizvodnje mlijeka koristio se za osobne potrebe, za proizvodnju mliječnih proizvoda i za prodaju na tržnici i otkupljivačima.

Prerada kravljeg mlijeka

Na području općine Prozor-Rama nalaze se dva pogona za otkup, proizvodnju i preradu mliječnih proizvoda. Preradu vrše Rama Milch i Gmići Prom.

Pčelarstvo

Pčelarska proizvodnja na području općine Prozor – Rama u posljednje vrijeme vidljivo se razvija i zauzima svoju veoma značajnu poziciju. Proizvodnjom meda intenzivno se bavi 58 obitelji, sa ukupnim brojem košnica 2484 prema evidenciji Udruge pčelar “Maslačak“.

Proizvodnja ribe

Vodeni resursi bogatstvo su općine kakvim se mogu podičiti malo koja područja. Rješenje o obavljanju djelatnosti proizvodnje ribe na području općine Prozor-Rama posjeduju Ribogojilište „Krupić“ TIP „Dekorativa“ i Kavezni uzgoj ribe „Perići“, vl. Jozo Zadrić.

Na Ramskom i Jablaničkom jezeru trenutno ne postoji kavezni uzgoj ribe.

Podrška razvoju poljoprivrede kroz 2024. godinu 

Poticaj kroz provedbu Programa i Pravilnika Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva F BiH za ostvarivanje novčanih podrški u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji za 2024. godinu

U ovom periodu postupalo se sukladno Programu Vlade Federacije o utrošku proračunskih sredstava za poljoprivrednu proizvodnju na području Federacije BiH, koja će se utrošiti kao potpora, poticaj za poljoprivredne proizvođače koji ispunjavaju propisane uvjete za animalnu i biljnu proizvodnju po Pravilniku za ostvarivanje novčanih potpora u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji.

Služba za razvoj, poduzetništvo, obrt i financije Općine Prozor -Rama obavještavala je sve proizvođače da se prijave i podnesu zahtjev sa potrebitom propisanom dokumentacijom te im pružila stručnu potporu i savjet kako bi ostvarili novčanu potporu-poticaj, nakon čega je nadležna komisija resornog Županijskog ministarstva i općine obilazila biljne i animalne proizvođače i utvrđivali potrebite uvjete kao i pružali dodatne savjete na terenu.

Pružena je puna potpora našim poljoprivrednim proizvođačima, udrugama, poljoprivrednim zadrugama u pogledu savjeta, stručnih mišljenja te upoznavanju o zakonskim uvjetima i propisima kao i obrada predmeta, dostava nadležnim institucijama a sve s ciljem potpunog ispunjavanja uvjeta za ostvarivanje novčanih potpora u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji.

Zahtjevi su obrađivani kroz više faza realizacije:
  1. U propisanom roku podnošenje zahtjeva na odgovarajućem obrascu -prijava proizvodnje
  2. Obilazak nadležne komisije i utvrđivanje propisanih uvjeta
  3. Kompletiranje predmeta i dostavljanje nadležnom županijskom ministarstvu na daljnju obradu

Služba je u ovom razdoblju, skupa sa Savjetodavnom službom nadležnog županijskog ministarstva, obišla sve vlasnike koji su prijavili za ostvarivanje federalnih poticaja u 2024. godini, ostvarivali su se poticaji za tri modela za koji su doneseni i objavljeni pravilnici:

  • Po modelu poticaj proizvodnji
  • Po modelu ostalih vrsta novčanih potpora u poljoprivredi
  • Model ruralnog razvoja-kapitalna ulaganja

U 2024. godini ostvarivali su se poticaji za tri modela modelu poticaj proizvodnji, modelu ostalih vrsta novčanih potpora u poljoprivredi i model ruralnog razvoja-kapitalna ulaganja za koji je ostvareno ukupno poticaja sa području naše općine cca 535.000,00 KM.

Federalna direkcija robnih rezervi je zaključkom Vlade FBiH zadužena za raspodjelu dizel goriva iz federalnih robnih rezervi prema svim poljoprivrednim proizvođačima u FBiH koji ostvaruju pravo na potporu u biljnoj proizvodnji. Podjela goriva vršena je direktno iz cisterne distributera. Skupa s kolegom sam radio na organizaciji i podjeli goriva za poljoprivredne proizvođače općine Prozor-Rama. Podjela je izvršena za 7 poljoprivrednih proizvođača a podijeljeno je 1.066,29 litara dizel goriva iznos 2.613,00 KM.

Poticaj kroz provedbu Naputka o načinu uvjetima za ostvarenje potpora u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i prehrambeno-prerađivačkoj proizvodnji HNŽ

Provedba naputka o načinu i uvjetima za ostvarenje potpora u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i prehrambeno-prerađivačkoj proizvodnji HNŽ broj:03-20-597/24 od 29.4.2024.god., općina Prozor-Rama zaprimila je 217 prijave za izlazak na teren . dok 38 zahtjeva nije ispunjavalo uvjete spomenutog naputka.

Biljna proizvodnja:

Uvidom na terenu od strane ovlaštene komisije, 159 poljoprivredna proizvođača su ispunili propisane uvjete, sačinjen je zapisnik i upućen na daljnju obradu;

  • Podizanje novi nasada šljiva 33 zahtjeva površine 5,64 ha, iznos 38.070,00 KM
  • Podizanje novi nasada oraha 7 zahtjeva površine 3,25 ha, iznos 21.937,50 KM
  • Proizvodnja stari nasadi (šljiva, jabuka, kruška) 51 zahtjeva površine 18.06 ha, iznos 27.090,00 KM
  • Proizvodnja malina stari nasadi 5 zahtjeva površine 1,48 ha, iznos 1.700,00 KM
  • Proizvodnja rajčice na otvorenom 4 zahtjeva 1,31 ha, iznos 2.620,00 KM
  • Proizvodnja crvenog luka 9 zahtjeva površine 3,67 ha, iznos 7,340,00 KM
  • Proizvodnja bijelog luka 1 zahtjeva površine 0,27 ha, iznos 540.00 KM
  • Proizvodnja graha na otvorenom 9 zahtjeva 2,52 ha, iznos 5.040,00 KM
  • Plastenička proizvodnja 5 zahtjev površine 0,455 ha, iznos 2.366,00 KM
  • Kapitalna/Investicijska ulaganja 20 zahtjeva (Nabavka; traktora 4, moto kultivator i priključak 15, oprema za natapanje 1), ukupna subvencija iznosi 5.953,00 KM
  • Proizvodnja novog nasada lješnjaka 1 zahtjeva površine 0,15 ha, iznos 1.012,50 KM
  • Proizvodnja krumpira 14 zahtjeva, površina 4,46,ha, iznos 8.920,00 KM

Animalna proizvodnja

Oprašivači poljoprivrednih kultura-pčelarstvo

Po županijskom naputku o načinu i uvjetima za ostvarivanje potpore u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i prehrambeno-prerađivačkoj proizvodnji za 2024. godinu, klijenti ostvaruju novčanu potporu za minimalno 20 te maksimalno 100 aktivnih pčelinjih društava.

Potpora za ovu vrstu proizvodnje iznosila je 10,00 KM po košnici. Na osnovu zaprimljenih zahtjeva utvrđeno je da se kod 58 klijenta nalazi ukupno 2484 košnica. Ukupan iznos isplaćen za ovu vrstu potpore 24.840,00 KM. Utvrđivanje broja košnica i podnošenje zahtjeva je realizirano uz podršku pčelarske udruge „Maslačak“.

Potpora hranidbe u ovčarstvu i kozarstvu

Pravo na novčanu podršku za hranidbu u ovčarstvu i kozarstvu imali su klijenti koji su dostavili zahtjev za federalnu novčanu potporu za Uzgoj rasplodne stoke-ovce i koze u 2024 godini i da mu je MPŠiV HNŽ sačinilo obračun novčane potpore i isti dostavilo FMPVŠ.

Udio potpore za hranidbu iznosi 6 KM za uzgoj rasplodne stoke ovce i koze. Po ovom pitanju svi proizvođači su obavješteni, pripremljeni obrasci- zahtjevi te istima pružena potpora u popunjavanju. Za ovu vrstu potpore ispunilo je uvjete 35 korisnika za 3795 grla, sa ukupnim iznosom 22.770,00 KM.

Potpora hranidbe u uzgoju krava prvotelki-rasplodne junice

Pravo na novčanu potporu za hranidbu krava prvotelki-rasplodne junice imaju klijenti koji su dostavili zahtjev za federalnu novčanu potporu i da mu je ovo Ministarstvo sačinilo obračun federalne novčane potpore te isti dostavilo FMPVŠ.

Podrška za ovu vrstu potpore iznosi 80 KM po grlu. Podnesena su 4 zahtjeva sa ukupnim brojem od 17 grla, iznos isplaćen 1.360,00 KM.

Potpora hranidbe u uzgoju goveda u sustavu krava-tele

Pravo na novčanu potporu za hranidbu u uzgoju goveda u sustavu krava-tele imali su klijenti koji su dostavili zahtjev za federalnu novčanu potporu za Uzgoj goveda u sustavu krava-tele u 2024 godini i da mu je MPŠiV HNŽ sačinilo obračun novčane potpore i isti dostavilo FMPVŠ. Udio potpore za ovu vrstu proizvodnje iznosio je 80 KM po grlu(max.40 grla po klijentu).Za ovu vrstu potpore apliciralo je 8. proizvođača za 196 grla, ukupan iznos isplaćen 15.680,00 KM.

Potpora za proizvodnju svinjskog mesa

U 2024. godini za potporu hranidbe za proizvodnju svinjskog mesa-tov svinja, prijavljen je 1 proizvođač, za 300 grla, iznos isplate 12 KM po grlu, ukupno 3.600,00 KM

Pčelarska proizvodnja- oprašivači poljoprivrednih kultura

Sredstva za ovu potporu ostvarilo je 58 pčelara za ukupno 2484 košnica, poticaj je 10 KM po košnici, ukupno ostvareno poticaja za ovu proizvodnu je 24.840,00 KM.

Poticaj kroz provedbu Programa poticaja poljoprivredi i ruralnom razvoju Općine Prozor-Rama

Temeljem Programa utroška sredstava za razvoj poljoprivrede sa kriterijima raspodjele i javnog poziva za prikupljanje zahtjeva za odabir korisnika za poticaj poljoprivrednoj proizvodnji, na području općine Prozor–Rama 2023. godine je poticano slijedeće:

  • Proizvodnja ramskog bijelog luka-češnjaka, 1.500,00 KM/ha.
  • Voćarska proizvodnja –podizanje novih nasada šljive, Projekt revitalizacije voćnjaka (sadni materijal, analiza zemlje i savjetodavne usluge za maksimalno 0,2 ha po korisniku)
  • Ratarska proizvodnja (pšenica, raž, ječam, heljda, zob, kukuruz i dr.), 500,00 KM/ha
  • Potpora proizvodnji kravljeg mlijeka, 0,10 KM/lit.
  • Potpora uzgoju muznih krava, i sustav krava tele, 150,00 KM/grlo
  • Subvencija za kapitalna ulaganja i ruralni razvoj, po poslovnom planu i ulaganju
  • Podrška poljoprivrednim udrugama
  • Potpora pojedinačnim projektima poljoprivrednika
  • Ovčarska i kozarska proizvodnja u sustavu federalnog poticaja, 5 KM/ rasplodno grlo
  • Ovčarska i kozarska proizvodnja koji nisu u sustavu federalnog poticaja, 10 KM/ grlo-osnovno stado
  • Obuka i edukacije poljoprivrednih proizvođača
  • Sudjelovanje u projektima fondova i većih razina vlasti

Potpora biljnoj proizvodnji

Proizvodnja ramskog bijelog luka-češnjaka

Zaprimljeno 1 zahtjev koji su obrađeni u izvještajnom periodu;

  • Ukupan površina nasada bijelog luka za poticaj ; 0,3 ha, ukupno isplaćeno poticaja za ovu proizvodnju; 450,00 KM.
Voćarska proizvodnja

Podizanje novih nasada šljive, jesenska sadnja 2024 -Projekt revitalizacija voćnjaka:

Općina je odobrila 40 zahtjeva poljoprivrednih proizvođača za nabavku sadnica šljive za jesensku sadnju, sa najviše dozvoljene sadnje do 0,2 ha. Podijeljeno je 3325 sadnica a ukupna površina zasađena 6,65 ha. Od strane Općine financiran je sadni materijal, savjetodavne usluge. Obrada zahtjeva za županijske poticaje će biti u 2024 godini jer sukladno naputku jesenska sadnja pripada za poticaje naredne godine.

Ratarska proizvodnja (pšenica, raž, ječam, heljda, zob, kukuruz i dr.)
  • Broj zahtjeva koji ispunjavaju uvjete; 28
  • Ukupan površina zasijanih žitarica 24,70 ha
  • Ukupno za isplatu poticaja; 13. 700,00 KM
Potpora animalnoj proizvodnji

Potporu proizvodnji kravljeg mlijeka

Korisnici sredstava ovog javnog poziva mogu bit fizičke i pravne osobe (OPG,poduzeća i obrti) sa sjedištem u općini Prozor-Rama koji ostvaruju stočarsku proizvodnju kravljeg mlijeka i koji su isporučili otkupljivačima-prerađivačima.

Sredstva za potporu proizvodnji kravljeg mlijeka dodjeljivala su se proizvođačima mlijeka na području općine Prozor-Rama koji su ispunili uvjete za federalni poticaj. Općina Prozor-Rama poticala je ovu vrstu proizvodnje 0,10 KM/l po litru, najviše do 500,00 KM po prijavitelju/ mjesec. Za IV. kvartal 2023. godinu i za I.,II., i III., kvartal 2024. godine, u izvještajnom periodu obrađeno je 2 korisnik sa 7 zahtjeva. Za ovu vrstu potpore u 2024. godini izdvojeno je je 8.666,60 KM (za 105 101 litara mlijeka).

  • Potpora uzgoju muzni krava i uzgoj sustav krava- tele

Sredstva za potporu uzgoja muznih krava i uzgoj sustav krava tele, dodjeljivala su se svima proizvođačima mlijeka na području općine Prozor –Rama, i koji vrše proizvodnju goveđeg mesa u sustavu krava tele u visini od 150,00 KM godišnje po grlu.

Za ovu vrstu potpore služba je zaprimila 171 zahtjeva, nakon terenskog rada, obilaska stočara utvrđeno je da kod podnosilaca zahtjeva nalazi ukupno 577 muzno grlo i grla u sustavu krava tele. Iznos isplaćen za ovu vrstu potpore je 86.550,00 KM

Osnovno stado ovaca iznad 50 i koza iznad 25 grla (poljoprivrednici koji ostvaruju federalni poticaj)

Sredstva za ovu vrstu potpore iznosila su 5 KM po grlu, poljoprivrednim proizvođačima koji ostvaruju Federalni poticaj, a kao dokaz uz zahtjev prilože zapisnik županijske komisije. Zaprimljeno 59 zahtjeva. Ukupan broj rasplodni ovaca i koza 5821 grla. Za ovu vrstu potpore ukupno uplaćeno 29.105,00 KM.

Osnovno stado ovaca ispod 50 i koza ispod 25 grla (poljoprivrednici koji ne ostvaruju federalne poticaje)

Sredstva za ovu vrstu potpore iznosila su 10,00 KM po grlu osnovnog stada na osnovu podnesenog zahtjeva, utvrđenog stanja na terenu i zapisnika službe. Zaprimljeno 59 zahtjeva, ukupan broj ovaca i koza 1445 grla. Za ovu vrstu potpore ukupno uplaćeno 14.450,00 KM.

Subvencija za kapitalna ulaganja i ruralni razvoj 

Sredstva za subvencioniranje za kapitalna ulaganja i ruralni razvoj realizirana su kao novčana potpora po pojedinačnim zahtjevima i poslovnom planu za ulaganja: Investicije u poljoprivredno gospodarstvo-objekte, investicije u poljoprivredne strojeve za biljnu i stočarsku proizvodnju, nabavka osnovnog stada i proširenje stada, ostala ulaganja u poljoprivredu.

Za ovu vrstu potpore podržano je više projekata pojedinačnih poljoprivrednika u ukupnoj vrijednosti 25.000,00 KM. Sa svima je potpisan ugovor i regulirane međusobne obveze.

Pomoć poljoprivrednim udrugama 

Poznajući značaj udruživanja poljoprivrednih proizvođača u udruge kako bi lakše ostvarili svoj cilj u proizvodnji i plasmanu proizvoda. Općina je pružala svaku pomoć registriranim poljoprivrednim udrugama kroz: financijsku potporu 137,500,00 KM, pomoć pri kandidiranja određenih aplikacijskih programa, stručnu pomoć i povezivanje sa višim institucijama vlasti.

Preko Ekološke udruge „EKO PLOD“ vršena je realizacija projekta Revitalizacija voćnjaka šljive i savjetodavnih usluga. Preko ove udruge vrši se praćenje stanja u poljoprivredi na području ove općine, te se daju prijedlozi za određena poboljšanja. Za svoj rad podržano je ribolovno društvo „Ramske vode“ koje im ovlasti zaštite ribljeg fonda u ribolovnim zonama Prozor-Rama.

Odobrenja za rad poljoprivrednih djelatnosti i upis u registar poljoprivrednih gospodarstava i registar klijenata.

Obrt poljoprivredne djelatnosti

Na području općine Prozor-Rama sa danom 31.12.2024. godine, posjeduje Rješenje-odobrenje za rad 46 poljoprivredne djelatnosti od čega 38 osnovno zanimanje i 8 dopunsko zanimanje, od ukupno registriranih 139 obrta (67 osnovno i 47 dopunsko).

Upis u Registar poljoprivrednih gospodarstava i Registar klijenata

U registar poljoprivrednih gospodarstava i registar klijenata u 2024. godini, upisano je 45 poljoprivrednih gospodarstava, pa je ukupno u RPG i RK upisano 955 obiteljskih gospodarstava i klijenata do kraja 2024. godine.

Svim poljoprivrednim proizvođačima koji su vršili promjene u RPG i RK pružena je pomoć prilikom popunjavanja obrazaca i dr. a njih je u 2024 godini bilo ukupno 363 koji su redovito prijavili promjene za tekuću godinu.

Na podešeni pismeni zahtjev poljoprivrednih proizvođača izdavane su 21 potvrde o upisu u RPG i RK,. Potvrde su izdavane u različite svrhe i to prijave na javne oglase, dizanje kredita, registraciju teretnih vozila za vlastite potrebe u sklopu poljoprivredne proizvodnje i dr.

U Registra pčelara i pčelinjaka, (otpočeo sa upisom u 2019. godini), ukupno upisano 68 pčelara i pčelinjaka, u 2024. godini promjene vršilo 61 pčelar.

Putem obavijesti, kontaktima i telefonski redovito obavještavamo sve poljoprivredne proizvođače koji žele ostvarivat poticaje da su obvezni do 31.3. tekuće godine, izvršiti promjene podataka u RPG RK kao i registar Pčelara u propisanim rokovima.

Sajam poljoprivrede, prehrane i turizma

Sedamnaesti Sajam poljoprivrede, prehrane i turizma pod nazivom “DANI ŠLJIVE” održan je 16. i 17. rujna 2024. godine. Cilj je bio okupiti sve relevantne gospodarstvenike iz oblasti poljoprivrede, prehrane i turizma kako bi se pored promocije njihovi proizvoda stvorio ambijent za uspostavu bolje međusobne suradnje, otvaranje mogućnosti unapređenja proizvodnje i prezentiranje trenutačnih mogućnosti gospodarskih perspektiva uz nezaobilaznu suradnju sa znanstvenicima i znanstvenim institucijama. Na sajmu je sudjelovalo stotinjak izlagača. Mnogi poljoprivredni proizvođači sa područja naše Općine su svoje proizvode predstavili preko udruga čiji su članovi, kao i sportski klubovi.

U sklopu manifestacije je organizirana gastro ponuda Rame. Sajam je imao i humanitarni karakter tako da je sav prihod od ulaznica kao i od organizirane tombole namijenjen Crvenom Križu općine Prozor-Rama, a nagrade za tombolu su darivali izlagači i posjetitelji.

Na Sajmu je vršeno ocjenjivanje kvalitete, rakija, likera, te natjecanje u pogađanu jačine ramske šljivovice, dodijeljene su plakete za kvalitetu, plakete za kvalitetu gastro ponude, plakete za kvalitetu predstavljanja turističke ponude Rame i plakete za paletu proizvoda, dodijeljene su zahvalnice za sudjelovanje, uspješnu suradnju i pomoć u realizaciji sajma.

Temeljem prijave manifestacija od značaja za našu općinu, financiranje Sajma su pomogli;

  • Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNŽ sa 8.478,00 KM,

Općina Prozor-Rama u sklopu 16. Sajma poljoprivrede, prehrane i turizma „DANI ŠLJIVE „ organizirala je stručno predavanje na temu bolesti voća i zaštita šljive.

  • Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ, nakon apliciranja na javni poziv odobreno je 9.940,00 KM

Statistička izvješća, istraživanja i planovi iz poljoprivrede

Služba je u izvještajnom periodu obradila i proslijedila nadležnim institucijama slijedeća statistička izvješća:

Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNŽ Mostar:
  • Plan proljetne sjetve na području općine Prozor-Rama u 2024. godini.
  • Podaci o stanju u biljnoj i animalnoj proizvodnji u 2023. godini.
  • Izvješće o realizaciji proljetne sjetve u 2024.godini na području općine Prozor-Rama.
  • Plan jesenje sjetve na području općine Prozor-Rama u 2024. godini.
  • Izvješće o berbi strnih žita i berbi kukuruza za zrno u 2024. godini.
  • Informacija o realizaciji jesenje sjetve u 2024.godini na području općine Prozor-Rama.
  • Izvješće o ostvarenim prinosima južnog voća i maslina
Federalnom zavodu za statistiku, Služba za statistiku HNŽ, Mostar:
  • Izvješće o realizaciji proljetne i jesenje sjetve u 2024.godini na području općine Prozor- Rama
  • Izvješće o ostvarenim prinosima/prirodima ranih usjeva i voća u 2024. godini
  • Izvješće o ostvarenim prinosima/prirodima kasnih usjeva i voća i grožđa u 2024. godini
  • Procjena brojnog stanja stoke i stočne proizvodnje za 2023. godinu, procjena se utvrđivala terenskim radom i radom u uredu
  • Vrijednost subvencija koje su individualnim proizvođači dobili iz općinskog proračuna
Vanjsko trgovinska komora BiH

Prijava Sajma poljoprivrede, prehrane i turizma „Dani šljive“ Vanjsko trgovinskoj komori BiH za kalendar sajmova u 2025 godini na području BIH.

Zaključak

Strategijom razvoja općine Prozor–Rama 2022.-2027. poljoprivredna proizvodnja postavljena je na mjesto od posebnog značaja za Općinu, i to u sklopu Strateškog cilja 1. Razvijen i održiv gospodarski sektor kroz Prioritet 1.2. Razvijati održiv i konkurentan poljoprivredni sektor, koji će dati nove smjernice razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, i to kroz;

Mjere za realizaciju prioriteta
  • Razvijanje sustava potpora poljoprivrednoj proizvodnji i prerađivačkoj djelatnosti poljoprivrednih proizvoda
  • Podupiranje uvođenju standarda i oznaka kvalitete, zaštita zemljopisnog porijekla poljoprivrednih proizvoda
  • Razvijanje savjetodavne aktivnosti usmjerene na suvremene poljoprivredne metode uz očuvanje tradicijskih znanja i vještina, prihvatljivo i za mlade poljoprivrednike, povezano i sa turističkom ponudom
  • Održivo upravljanje prirodnim resursima, posebno poljoprivrednim zemljištem, vodama i šumama
  • Unaprjeđivanje medijske i svake druge promocije općine kao područja zdrave hrane
  • Stvaranje uvjete za ravnomjeran razvoj ruralnih sredina
  • Poboljšavanje prodaja poljoprivrednih proizvoda korištenjem nove gradske tržnice i organiziranjem tematskih sajmova

Godišnje se usvaja Program utroška proračunskih sredstava namijenjenih poljoprivredi, te se Općinskom vijeću podnosi izvješće o stanju poljoprivrede i provedenim poticajnim mjerama.

Mjere i aktivnosti koje se provode u oblasti poljoprivrede, počevši od federalnih i županijskih potpora do nabrojanih općinskih, rezultiraju određenim pozitivnim efektima. Međutim, sve to nije dovoljno. Poljoprivredne površine su dobrim dijelom zapuštene, ne obrađuju se i ne donose potrebne efekte u smislu stvaranja nove vrijednosti i zapošljavanja lokalnih obitelji.

Izravna općinska proračunska sredstva namijenjena poljoprivredi su značajna i povećavaju se svake godine. Uglavnom su kreirana tako da se vezuju uz rezultate poljoprivredne proizvodnje ili uz obrađene površine. U 2024. godini proračunska stavka: poticaji za razvoj poljoprivrede, izvršena je u iznosu od 392.466,00 KM.

Općina Prozor – Rama može u daljem radu na potporama poljoprivredi više poraditi na povezivanju turističkog i poljoprivrednog sektora, dati potporu udruživanju poljoprivrednika, edukacijama i slično, uz nastavak suradnje sa domaćim i međunarodnim organizacijama i fondovima iz oblasti poljoprivrede.

Također je značajno nastaviti sa dobrom suradnjom sa domaćim i inozemnim organizacijama i fondovima kako bi se iz tih izvora koristila raspoloživa sredstva i u svijetu dostignuta znanja iz oblasti poljoprivredne proizvodnje.

Foto: Ilustracije/Ramski Vjesnik

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar

Marketing