ŠTO ĆE BITI S VIŠKOM OD DOPRINOSA: Vlada HNŽ ne planira povećanje plaća
Od 1. srpnja u Federaciji je na snazi odluka Vlade o smanjenju doprinosa na plaće, čime se poslodavcima otvara prostor za značajne uštede. Savez samostalnih sindikata Federacije tim je povodom predložio da novostvorenu razliku poslodavci ne zadrže za sebe, već da se ona iskoristi za povećanje plaća radnicima.
Sudeći prema dopisu Ministarstva financija Hercegovačko neretvanske županije korisnici županijskog proračuna ne bi se trebali nadati nekom povećanju plaće.
Naime, Sindikat prosvjetnih djelatnika HNŽ-a odmah po stupanju ove odluke na snagu poslao je službeni dopis Vladi HNŽ-a s konkretnim zahtjevom za povećanje plaća. No, dobili su negativan odgovor.
Kako je za Hercegovina.info naveo predstavnik ovog sindikata Josip Milić, u svom dopisu ministar Adil Šuta pojasnio im je da se vlada prema proračunu ponaša odgovorno te da su sva sredstva već raspoređena.
”Ministarstvo financija HNŽ izradilo je financijsku analizu primjene izmjene Zakona o doprinosima i prije stupanja istog na snagu, te donijelo zaključak da bez obzira na izraženu želju za novim usklađivanjima plaća proračunskih korisnika, uzevši u obzir sve faktore koji utiču na Proračun HNŽ u ovom trenutku ne postoje financijski uvjeti za navedeno usklađivanje”, stoji u dopisu koji je ministar Adil Šuta uputio sindikatu.
‘Složenost upravljanja proračunom’
Ministar je u dopisu detaljno obrazložio ”složenost upravljanja proračunom” te iznio brojne čimbenike koje je bilo nužno uzeti u obzir prilikom donošenja ove odluke.
”Prije svega želimo naglasiti da smo prije samog donošenja Zakona uradili vlastitu analizu s ciljem pronalaženja prostora upravo za ono što je sadržano u Vašoj inicijativi. Ministarstvo financija HNŽ, kao što smo već naveli, mora promatrati sve faktore koji se vežu za ovu izmjenu Zakona, ali i poštovati ranije zaključene protokole i sporazume”, poručio je.
Dodaje kako smanjenje doprinosa iznosi otprilike 5 posto na bruto plaću zaposlenika, a da se iz tog iznosa ne može osigurati dovoljno sredstava za novo povećanje plaća, s obzirom na već planirana usklađivanja.
”Kao što je navedeno, u tekućoj godini planirano je povećanje plaća korisnicima Proračuna HNŽ od 5 posto, a isto povećanje predviđeno je i za 2026. godinu. Također, u okviru planskih dokumenata (Smjernice i Dokument okvirnog proračuna 2026. – 2028.) predvidjeli smo dodatni rast naknada od 2 do 3 posto, što jasno pokazuje da smanjenje stope doprinosa ne pruža dodatnu financijsku osnovu za nova usklađivanja”, stoji u dopisu.
Pored toga, ministar podsjeća i na povećanja drugih prava i naknada vezanih za plaću, poput toplog obroka, koji na osnovu prosjeka u prethodnom tromjesečju sada iznosi 15,57 KM, te regresa koji ove godine iznosi 791,50 KM, što je oko 110 KM više nego lani.
”Moramo istaknuti i sva socijalna i druga davanja koja se vežu za prosječnu plaću. Rast prosjeka automatski uzrokuje i rast tih naknada, a sve to treba planirati odgovorno i u skladu s proračunskim mogućnostima”, navodi.
Prostora za nova povećanja ne postoji
Iako su svjesni da novac oslobođen smanjenjem doprinosa trenutačno neće biti iskorišten za povećanje plaća, u sindikatu zdravstvenih djelatnika HNŽ-a, usred najave generalnog štrajka, ipak vide prostor za nove pregovore.
“Vlada može kroz posebne dopise odrediti kamo će ta sredstva ići. Međutim, sigurno je da ih neće usmjeriti prema povećanju plaća, barem ne u ovom trenutku”, smatra predstavnik ovoga sindikata Dalibor Vuković. Vjeruje kako bi se ta sredstva u budućnosti mogla koristiti kao osnova za izmjene kolektivnog ugovora:
“Da, to je mogući scenarij. Ako se ostvare uštede, svakog mjeseca će ostajati određena suma novca. Kada dođe do pregovora o novom kolektivnom ugovoru, poslodavcima bi trebalo biti lakše ispoštovati nove uvjete, jer će im trebati manje sredstava nego prije. To bi moglo predstavljati rasterećenje za obje strane, i za poslodavce i za Vladu”, ističe Vuković.
No iako sindikati u ovim uštedama vide priliku za povećanje plaća županijskim korisnicima, ministar Šuta pak ističe da ”aktualni fiskalni rezultati ne idu u prilog takvim očekivanjima jer su prihodi ispod plana, a prostor za nova povećanja ne postoji”.