Sveti Ilija prorok svečano proslavljen u Doljanima
Župa Doljani svečano je proslavila svog zaštitnika svetog Iliju Proroka, a misno slavlje je u suslavlju brojnih svećenika predslavio pavlin Jure Josipović. Vjernici ove župe, ali i iz ostalih župa za ovo su se slavlje duhovno pripravili kroz trodnevnice.
Okupljene je vjernike na početku svetog misnog slavlja pozdravio novi župnik fra Marko Cvitković
“Prorok je netko od koga možemo puno naučiti. Današnji prorok, osim onoga što on čini, što nam pokazuje kakav je Bog i usmjerava nas u sadašnjosti prema tom Bogu, želi nam naglasiti to kako se u životu valja osloniti na Boga”, kazao je tijekom propovijedi p. Jure.
P. Jure se također osvrnuo na još jednu stvar koju nas prorok Ilija uči, a to je da su ljudi pozvani živjeti od vjere.
“Ne samo naslanjati svoj život na Boga, nego i živjeti taj život s Bogom. (…) Vjera je nešto što nam daje da ne klonemo u našoj svakodnevnici”, dodao je p. Jure. “Vjera mu daje to da ne klone, nego da živi i suočava se sa životom. Pa onda možemo i primijetiti vjeru naših predaka zbog koji mi danas tu jesmo, kakve su oni teške živote imale, ali vjerom su taj život proživjeli čestito i pobožno. Vjerom nisu klonuli”, zaključio je.
Vjera je hrabrost u životu, najvrijednije što imamo u ovom bezbožnom svijetu koji odlazi od Boga.
Župa Doljani, iako smještena u općini Jablanica, pripada Ramskom dekanatu, a nastala je davne 1882. godine odvajanjem od župe Triješćani. Prva župna kuća ujedno je služila i kao crkva, koju su vjernici ove župe dobili tek nakon desetak godina. Stara je crkva služila sve do 1973, kada je srušena za potrebe izgradnje nove. Crkvu još i danas krase dvije slike svetog Ilije, ona Jože Bartolja i Ivana Krstića.
Župa Doljani je 1895. godine imala nešto više od 750 vjernika, dok je taj broj 2016. iznosio 240 vjernika u 91 obitelji. Broj se smanjivao zbog iseljavanja, a župa je teško stradala i u posljednjem ratu. Tada je ubijeno 30 župljana, a mnogi su potjerani s ognjišta.
Župu čine naselja Doljani, Kosne Luke, Kraje, Krkača, Orlovac, Risovac, Sovići, Stupari i Šarančevići.
Sveti Ilija
Crkva 20. srpnja slavi Sv. Iliju. Kao starozavjetni prorok on ima vrlo važno mjesto u židovskoj, kršćanskoj i islamskoj predaji, o čemu svjedoče brojni spisi o njemu.
Živio je i djelovao u Sjevernom izraelskom kraljevstvu u 9. stoljeću prije Krista u vrijeme kraljevanja Ahaba i Ahazje. Prema Svetom pismu bio je “podignut u vihoru ognja, u kolima s plamenim konjima”. Štovanje svetog Ilije, kao i inače starozavjetnih svetaca, veoma je rašireno u istočnim Crkvama. Na Zapadu ga iznimno štuju karmelićani. Njegov se blagdan u njihovu misalu prvi put pojavio 1551.
U slavenskom pučkom vjerovanju, što je prisutno i u hrvatskim krajevima, Ilija “zapovijeda” gromovima i kiši, pa se često i naziva “Ilija gromovnik”.
U Vrhbosanskoj nadbiskupiji sveti Ilija je zaštitnik župa u Bosanskom Brodu, Čemernom, Doljanima, Kandiji, Korićanima, Kiseljaku, Rostovu, Solakovoj Kuli, Zenici, Ularicama i Turiću, također sveti je Ilija zaštitnik i cijele Bosne i Hercegovine.