Tržišna inspekcija kreće u kontrolu cijena, što slijedi

Tržišna inspekcija kreće u kontrolu cijena, što slijedi

Tržišna inspekcija će od ponedjeljka u punom kapacitetu početi s vršenjem kontrola u trgovačkim centrima i trgovinama, najavljeno je iz Inspektorata Republike Srpske.

A nakon što su se u medijima pojavile tvrdnje pojedinih ekonomskih analitičara, u kojima navode da su trgovački centri ranije postigli dogovor o povećanju cijena, federalni ministar trgovine Amir Hasičević uputio je dopis Konkurencijskom vijeću BiH.

Traži da se ispita istinitost ovih navoda. Iz nadležnih ministarstava u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj stižu različita mišljenja o podršci bojkotu, ali rad na rješavanju problema visokih cijena najavljuju i jedni i drugi, prenosi BHRT.

“Mi ćemo već kao Vlada Federacije poduzeti određene mjere. Činjenica je da je došlo do nekih alarmantnih pomaka na tržištu što se cijena tiče. Mi smo radili analize. Nekako nam je reper bilo ovo zaključavanje cijena i mislim da ćemo to raditi i u narednom razdoblju”, kazao je Amir Hasičević, ministar trgovine Federacije BiH.

“Ja kao ministar nisam tu da bojkotiram nešto nego da se borim da, u svojoj nadležnosti, osiguram da građani Republike Srpske imaju što bolje uvjete kupovine, što kvalitetnije proizvode, tako da ćemo i u narednom razdoblju pokrenuti dio aktivnosti koje će imati za cilj snižavanje cijena proizvoda i roba široke potrošnje”, pojasnio je Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.

Od enormno visokih cijena građani posebno izdvajaju cijenu kave, čokolade, mliječnih, ali i pekarskih proizvoda

Nepuni kilogram kave sada košta gotovo 25 maraka, dok je za 300 grama čokolade potrebno izdvojiti više od 10 maraka. Ekonomisti smatraju da jednodnevni bojkot jest dobra poruka i poziv na rješavanje problema, ali da je dugoročno rješenje nešto drugačiji pristup.

“Svakako podržavam bojkot, međutim, sve treba gledati kroz onaj elementarni zakon ponude i potražnje. Potrošači bi morali, kao oni koji se nalaze na strani potražnje, djelovati kroz promjenu potrošačkih navika. Da jednostavno smanje potrošnju i time izvrše dodatni pritisak na trgovačke lance”, naveo je prof. dr. Aziz Šunje, Ekonomski fakultet UNSA-e.

“Teško da će ovakva stvar značajnije utjecati na smanjenje cijena, zato što pored nabavnih cijena u trgovini u ovom trenutku na inflaciju utječe javna potrošnja”, pojasnio je Damir Bećirović, profesor ekonomije.

Bojkot je dao rezultate u susjednoj Hrvatskoj, gdje su pojedini trgovački lanci najavili snižavanje cijena. Hoće li i na koji način dati rezultat i u Bosni i Hercegovini, ovisi o nama.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar