U Jablanici obilježena trideseta obljetnica od izlaska hrvatskih zatvorenika iz logora “Muzej”
Trideseta obljetnica izlaska zarobljenika iz logora “Muzej” u Jablanici obilježena je na dostojanstven način na dan raspuštanja logora 1. ožujka 2024. Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, molitvom i misnim slavljem koje je predvodio župnik don Drago Ćurković, ali i s gorčinom nedostatka pravde i osjećaja za progonjene.
Logor je osnovalo ratno Predsjedništvo općine Jablanica 15. travnja 1993. na čijem je čelu bio doktor Safet Ćibo. On je postavljen za šefa i Konjica i Prozora.
Od osnivanja do njegovog zatvaranja kroz ovaj logor prošla je 891 osoba hrvatske nacionalnosti. Od tih 891 njih 88 su bili pripadnici HVO-a, ostalo su bili civili iz Jablanice, Doljana, Drežnice, Grabovice i okolnih mjesta, a neke Međunarodni crveni križ nije ni evidentirao.
Danica Šitum
U skupini od oko 150 civila najmlađi logoraš bilo je dijete starosti 28 dana, a Muzej je prošlo i više od 60 djece mlađe od 14 godina, kao i veći broj starijih osoba.
Za logor „Muzej“ i progone Hrvata osuđeni su samo neposredni izvršitelji prljavih poslova: Mirsad Tabaković koji je osuđen na pet godina zatvora zbog zlostavljanja i mučenja žrtava u Muzeju i na lokaciji Rogića kuće.
Srećko Raič
Nihad Bojadžić zamjenik zapovjednika specijalnog odreda Zulfikar prvostupanjskom presudom iz travnja 2014. proglašen je krivim za zločin protiv ratnih zarobljenika u Muzeju i osuđen na godinu zatvora. U lipnju 2018. Apelacijsko vijeće Suda BiH osudilo ga je na ukupno 15 godina zatvora za zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima.
Matija Jakšić