U Zagrebu predstavljena djelatnost izdavačke kuće Dram radosti iz Travnika
U organizaciji Veleposlanstva BiH u R Hrvatskoj, u Zagrebu je 19. studenog održano predstavljanje izdavačke kuće Dram radosti iz Travnika. Kulturno-informativni centar Bosne i Hercegovine u zagrebačkoj ulici Ilici bio je u cijelosti ispunjen publikom, zaniteresiranom za knjigama koje nastaju u BiH. U gledalištu je bilo mnoštvo istaknutih umjetnika i kulturnih djelatnika te Jozo Ivančević, načelnik općine Prozor-Rama.
Sudionike programa i publiku pozdravili su dr. Elma Bajtal, veleposlanica BiH u Hrvatskoj, i Zoran Perković, ministar savjetnik u veleposlanstvu BiH u Zagrebu.
O motivima za osnivanje izdavačke kuće u Travniku, koja za programski okvir ima samo teme i autore iz Bosne i Hercegovine, govorila je osnivačica Dram radosti, Snježana Köpruner, objašnjavajući da time želi doprinijeti očuvanju i unapređenju kulture i umjetnosti u BiH.
Kako Travnik kao grad skrbi o književnom naslijeđu nobelovca Ive Andrića, zahvaljujući dijelom i izdavačkoj djelatnosti Dram radosti, pohvalnim riječima govorio je Miljenko Jergović u uvodnom dijelu svog obraćanja, a u nastavku je predstavio knjige Ivana Lovrenovića i Josipa Lovrenovića Bosanski križ i Ikavische Erdkunde (Ikavski zemljopis u prevodu Anne Kathrin Godec na njemački jezik).
Glumac Matej Baškarad na scenski način interpretirao je odlomke iz dvije pripovijetke Ive Andrića, kao dio programa u kojem je predstavljena četvorojezična edicija 11 odabranih pripovijetki Ive Andrića.
O crtežima Zuke Džumhura za Andrićevu prirpovijetku Priča o vezirovom slonu iz 1985. godine, premijerno objavljenim u ovogodišnjem izdanju Dram radosti, govorila je Fatima Maslić, povjesničakra umjetnosti i direktorica Zavičajnog muzeja Travnik.
Čitanjem odabranih fragmenata, pisac Rusmir Agačević predstavio je knjigu za djecu i odrasle Ding Dong, uz postavljenu izložbu ilustracija iz knjige od akademskog kipara i slikara Dejana Pranjkovića.
Program je moderirao Enes Škrgo, glavni urednik izdavačke kuće, s predstavljanjem objavljenih knjiga autora Nenada Veličkovića, Amira Brke i Kenana Đidića.