Usporedili smo cijene komunalnih usluga u HNŽ
Veći dio općina u Hercegovačko-neretvanskoj županiji susreo se s novim većim cijenama usluga prikupljanja i zbrinjavanja otpada, porasle su i cijene kubika vode. Općina Prozor-Rama dugo je bila jedna od s najnižim cijenama, recimo dugi niz godina je cijena vode u ovoj općini čak i s PDV-om bila ispod marke.
Komunalna poduzeća konstantno se susreću s novim troškovima i tehničkim potrebama komunalnog sustava. Povećanje cijena svakako donosi stabilnije financije, ali za građane to znači samo jedno – veći računi,.
Mostar uvodi novu vrstu plaćanja prema sustavu naplate prema zapremini otpada, umjesto prema broju članova domaćinstava. U većini općina razvrstavanje otpada nije zakonska obaveza sve dok se za to ne osiguraju tehnički uvjeti.
Općina Prozor-Rama je uložila milijunska sredstva u gospodarenje otpadom, a jedan od projekata jest upravo sortirnica otpada, građani pak jednim dijelom mogu odvajati otpad u kontejnerima za različite vrste otpada.
Mostar
Prema novoj odluci četveročlana obitelj će mjesečno plaćati 17 KM za odvoz smeća (120 l, četiri puta mjesečno). Samci će tako za odvoz smeća od 80l, dva puta mjesečno plaćati 12 KM.
Cijene u Mostaru iznose: 1,35 KM/m3, za ostale potrošače kao što su privrednici i slično, cijena se kreće od osnovne cijene 1,80 KM/m2 do ukupne od 2,16 do 2,23 KM/m3. U Mostaru posebnu cijenu imaju i škole, vjerske organizacije, pučke kuhinje i slično, ona iznosi 1,45 KM/m3.
Prozor-Rama
Nove cijene usluga objavio je i “Vodograd”, pa sada cijena odvoza smeća za četveročlanu obitelj u općini Prozor-Rama iznosi 8 KM. Samci u Prozoru za odvoz otpada trebaju izdvojiti 4 KM, dok u Mostaru ta cijena može ići i do 12 KM.
Kada je u pitanju plaćanje vode, za općinu Prozor-Rama vrijedi: za domaćinstva isporučena voda po očitanju potrošnje 1,10 KM/m3, za ostale potrošače 2,20 KM/m3.
Čapljina
Čapljinsko je Gradsko vijeće također krajem 2024. godine donijelo odluku o novim cijenama usluga odvoza smeća. Kao glavni razlog naveli su se bolji standardi upravljanja otpadom.
Domaćinstva će u ovoj općini s više članova plaćati mjesečnu naknadu od 19,50 KM, dok će cijena za domaćinstva s jednom osobom iznositi 10 KM.
Gospodarski subjekti plaćat će naknadu prema količini otpada, a cijene će se kretati od 9 KM za manje količine do nešto više od 200 KM za veće količine otpada.
“Ova promjena ima za cilj unaprijediti sustav prikupljanja i zbrinjavanja otpada na području Čapljine, povećati učinkovitost usluga te osigurati bolju ekološku održivost”, navelo se tada.
Vrlo slične cijene vode plaćaju i Čapljinci. Domaćinstva plaćaju 1,30 KM, gospodarski subjekti nešto više 1,50 KM, dok jednak iznos plaćaju javne institucije i organizacije.
Čitluk
Općinsko vijeće Čitluk još je 2023. godine dalo suglasnost na novi tarifni sustav za cijenu vode u ovoj općini. Prethodni tarifni sustav donesen je još prije 12 godina.
Prema novom slijedi: utrošena količina vode po jednom vodomjeru obračunava se po cijeni od 1,60 KM/m3. Čitlučani su također stavili i limit na 25 kubika po jednom vodomjeru, a za svaki kubik preko toga, žitelji daju 2,10 KM.
Ranije su u ovoj općini plaćali 1,30 KM.
Kada je u pitanju odvoz smeća u ovoj općini, ona za domaćinstva iznosi: samci i privremeni 5 KM, dva člana 6 KM, tri člana 8 KM, četiri člana 10 KM dok će oni s nešto više članova plaćati 11 KM.
Ova općina ima posebne cijene za različite gospodarstvenike i ugostitelje. Primjerice, manji hoteli zavisno od zone mogu davati 20 i 30 KM, veći hoteli 40 i 60 KM. Najveće iznose daju trgovine mješovite robe, čak do 150 KM, dok recimo proizvodni pogoni moraju izdvajati do 100 KM.
Jablanica
Prema podacima iz 2016. godine, stanovnici ove općine su vodosnabdijevanje plaćali 0,60 KM/m3. Javne ustanove su plaćale 1,50 KM, dok su gospodarski subjekti kubik vode plaćali 2,5 KM. Cijena vode za domaćinstva gdje se obračun vrši na bazi paušalnog prosjeka potrošnje utvrđuje se na osnovu mjesečne potrošnje od 5 m3 po članu domaćinstva.
Domaćinstva su u ovoj općini davala 1, 90 za odvoz smeća, razne javne ustanove, organizacije i objekti od 0,20 do 0,45 KM (za m2) dok su recimo kiosci i trgovine izdvajale po 20 KM, ljetne bašte i kafići 15 KM (paušalno, srpanj, kolovoz, rujan).
Konjic
Općina na samom sjeveru Hercegovine ima sljedeće cijene vode: domaćinstva izdvajaju 0,75 KM/m3, privreda i mala poduzeća izdvajaju 2,12 KM, javne ustanove 1,15, metalna industrija 1,28 KM, dok neprivredne djelatnosti izdvajaju 2,21 KM.
Prema jedinici mjere m2, u ovoj općini za odvoz otpada za odvoz kućnog otpada plaća se 0,10 KM, za odvoz krutog 1,50 KM. Cijene za različite objekte, javne ustanove i slično variraju. Recimo, manje radnje izdvajaju 12 KM, frizerski saloni 14,45 KM, ugostitelji do 50 m2 prostora moraju izdvajati 38,40 KM. Trgovine u prvoj zoni do 50 m2 izdvajaju 50,5 KM.
Državne institucije do 150 kvadrata za odvoz otpada plaćaju 71,50 KM. Bolnica i dom zdravlja izdvajaju 0,20 KM/m2.
Stolac
Grad Stolac je primjerice u lipnju 2023. godine donio odluku o novim cijenama u nekoliko vodovodnih sustava. Cijena za stambene objekte tako se kreće oko 1,30 KM/m3, za poslovne objekte 1,50, a istu cijenu plaćaju i objekti javne i društvene namjene. Također je ukinuto ograničenje na potrošnju koje je bilo do 30 kubika.
Cijena voda je prema pisanju portala hercegovina.info nešto skuplja u pojedinim selima koja se napajaju iz bušotina, te je namijenjena samo za piće, i preko 15 kubika košta dvije marke po kubiku
Neum
Kada je u pitanju općina Neum, visina naknade za potrošnju vode ona za kućanstva iznosi 1,30 KM/m3 i do 30 m2, oni s većom potrošnjom od 30 m3 plaćaju 2,30 KM/m3.
Gospodarstvenici plaćaju 2,30 KM, dok se isporuka i potrošnja za općinu Ravno plaća 2,30 KM/m3.
Odvoz krupnog otpada u ovoj općini tijekom cijele godine plaćaju svi žitelji 1,20 KM. Zgrade prema kvadraturi plaćaju devet mjeseci 0,10 te tri mjeseca 0,20 KM/m2. Hoteli izdvajaju od 0,10 do 0,22 KM/m2. Ugostiteljski objekti u sezoni izdvajaju po 1,5 KM/m3, pekare primjerice 1,20 KM.
Najviše izdvajaju benzinske crpke, za cijelu godinu 600 KM.
Mnogi su poskupljenja u pružanju komunalnih usluga povezali i s posljednjom odlukom o povećanju minimalne plaće na 1000 KM.