Zaštita kriminala preko pomilovanja, koga su pomilovali Bradara i Dodik

Zaštita kriminala preko pomilovanja, koga su pomilovali Bradara i Dodik

Tijekom 2024. godine u Bosni i Hercegovini potpisano je ukupno 16 pomilovanja – bez objašnjenja razloga za njihovo dodjeljivanje, budući da zakon to ne zahtijeva od dužnosnika.

Najviše pomilovanja dali su Dodik i predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) Lidija Bradara, a uglavnom se radi o brisanju presuda ili smanjenju zatvorskih kazni, prenosi CIN. Osim entitetskih predsjednika, pomilovanja mogu dodijeliti i članovi Predsjedništva BiH te gradonačelnik Brčko distrikta, čime mogu izmijeniti ili ublažiti kazne te izbrisati presude.

Zakon ne postavlja ograničenja u pogledu broja pomilovanja koje dužnosnik može odobriti niti vremenskog okvira u kojem ih može donijeti.

Pomilovanja predsjednice FBiH Lidije Bradare

Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara u prošloj je godini pomilovala osmero osuđenika za različita kaznena djela, pri čemu je većini smanjena zatvorska kazna. Među njima je i vlasnik tvrtke Građevinska djelatnost Vlada iz Gruda, Boro Braćić, kojem je Bradara omogućila da, ukoliko to želi, odsluži manje od 15 mjeseci kazne na koliko je osuđen u mostarskom zatvoru.

Bradara mu je smanjila kaznu za šest mjeseci, čime mu je dala priliku da je otkupi, budući da Kazneni zakon omogućuje otkup kazni propisanih do granice od jedne godine zatvora. Braćić to zasad nije učinio, a njegova odvjetnica Ivana Grizelj Ćorluka nije htjela bez konzultacije s klijentom otkriti hoće li on to i učiniti.

Teško kazneno djelo u slučaju Gruđanina

Braćić je osuđen u travnju 2024. zbog propusta koje je napravio kao vlasnik građevinske tvrtke jer sredinom 2018. godine nije osigurao postavljanje radne i zaštitne skele kako bi zaštitio radnike koji su postavljali krov na objektu. Zbog toga je radnik Ahmo Bećirović iz Živinica pao s visine od šest metara i preminuo. Sud je zaključio da je Braćićev propust doveo do njegove smrti, što je okvalificirano kao teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti ljudi i imovine te nepropisnog izvođenja građevinskih radova.

U obrazloženju Općinskog suda u Ljubuškom navedeno je da je Braćić kriv zbog nehaja, a ne namjere, ali da se svrha kažnjavanja može postići jedino zatvorskom kaznom. Sud je naglasio da društvo mora poduzeti učinkovite mjere prevencije kako bi odvratilo potencijalne počinitelje sličnih kaznenih djela. Međutim, predsjednica FBiH Lidija Bradara nije se složila s time te je već osam mjeseci nakon presude izmijenila odluku Sudskog vijeća.

Pomilovanje dočekala na slobodi

Sličnu priliku iskoristila je i Mirzeta Subašić, članica Saveza za bolju budućnost, koja je pravomoćno osuđena u listopadu 2021. na godinu i šest mjeseci zatvora zbog nelegalnog zapošljavanja u Zavodu zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kantona, gdje je bila direktorica.

U zatvoru nije provela nijedan dan jer joj je Općinski sud u Tešnju odobrio odgodu izdržavanja kazne, pa je pomilovanje u srpnju 2024. dočekala na slobodi. Bradara joj je pomilovanjem smanjila kaznu za šest mjeseci, točno koliko je potrebno za otkup kazne ili mogućnost izdržavanja kazne kod kuće uz elektronički nadzor.

Odmah nakon pomilovanja Subašić se obratila Sudu, zamolivši da joj se omogući plaćanje u ratama jer joj je iznos previsok da ga uplati odjednom. Navela je da joj ne bi odgovaralo izdržavanje kazne uz elektronički nadzor jer je bolesna i mora redovito odlaziti liječniku.

Iako zakon propisuje da se zamijenjena zatvorska kazna mora platiti odmah, tadašnji predsjednik Suda, Zdravko Popović, odobrio je zahtjev da 36.000 KM plati u šest rata tijekom godinu dana. Lozančić pomilovao 460 osuđenika.

Pomilovanja koja su ovlašteni dužnosnici dodjeljivali od 2003. do kraja 2024. godine nalaze se u bazi podataka Centra za istraživačko novinarstvo i dostupna su građanima jednostavnom pretragom. U bazi se, između ostalog, mogu pronaći podaci o vrsti pomilovanja, dužnosnicima koji su ih potpisali te osuđenicima koji su ih dobili. Najviše pomilovanja potpisao je bivši predsjednik FBiH Niko Lozančić, koji je od sredine 2003. do sredine 2005. godine pomilovao 460 osuđenika.

Pomilovanja predsjednika RS-a Milorada Dodika

Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik potpisao je brisanje presude stranačkom kolegi iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Mladenu Gajiću, koji je osuđen na 10 mjeseci zatvora zbog nesavjesnog rada u službi, unatoč upozorenju Okružnog suda u Banjoj Luci da se time degradira autoritet pravosnažne presude i onemogućuje svrha kažnjavanja.

Osim Mladena Gajića, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pomilovao je još pet osoba, uključujući bivšeg zamjenika javnog pravobranitelja RS-a Mirka Stojčinovića. Troje pomilovanih dobilo je brisanje presude za kaznena djela nanošenja tjelesnih ozljeda i tučnjave, dok su dvojici osuđenih za ugrožavanje sigurnosti i zlouporabu položaja omogućeni prijevremeni izlazak na slobodu – jednom je ostatak zatvorske kazne zamijenjen uvjetnom, a drugome je potpuno oproštena kazna.

Pomilovanje Mirka Stojčinovića

Među pomilovanima je i bivši zamjenik javnog pravobranitelja RS-a Mirko Stojčinović, koji je u srpnju 2021. na Okružnom sudu u Banjoj Luci osuđen na dvije i pol godine zatvora zbog zlouporabe položaja i ovlasti.

Stojčinović je 2016. godine neosnovano odustajao od žalbi dok je zastupao Grad Banja Luku u sporovima za nekretnine vrijedne najmanje 7,3 milijuna KM. Također je ometao kolege koje su željele osigurati uspjeh Gradu u tim postupcima. Nakon 17 mjeseci u zatvoru, Stojčinović je izašao na slobodu kao umirovljenik s mirovinom od oko 1.400 KM. Putem odvjetnika poručio je da ne želi komentirati svoj slučaj.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar