‘Znamen na koži’ – knjiga koja popularizira znanost i otkriva zaboravljeni simbol hrvatskog identiteta
Svaki narod ima svoj znamen, prepoznatljiv simbol po kojem ga prepoznajemo i pamtimo. Upravo takav znamen duboko je urezan u kožu i povijest žena Hrvatica katolkinja iz Bosne i Hercegovine. Knjiga Znamen na koži – tradicijska tetovaža žena Hrvatica, katolkinja iz Bosne i Hercegovine autorice dr. sc. Vesne Haluga, po prvi puta znanstveno obrađuje ovaj jedinstveni fenomen hrvatske nematerijalne baštine i popularizira ga u suvremenom kulturnom i komunikacijskom kontekstu
Objavljena u proljeće 2023. godine u izdanju zagrebačke nakladničke kuće Dominović, uz potporu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, knjiga je izazvala izniman interes i u manje od šest mjeseci u potpunosti rasprodana. Već početkom 2024. godine uslijedilo je drugo izdanje, a uz njega i višejezična izdanja o samom običaju, knjižice ZNAMEN – hrvatska tradicijska tetovaža na hrvatskom, engleskom, njemačkom, francuskom, talijanskom, španjolskom i mađarskom jeziku, svako s pratećom poklon privremenom tetovažom s izvornim motivima u interpretaciji Eve Balažin (Traditional Croatian Tattoos), piše Tportal.hr
Znanstvena monografija o fenomenu koji nismo smjeli zaboraviti
Knjiga Znamen na koži nastala je na temelju doktorske disertacije dr. Haluga pod naslovom Semiotički aspekti tradicijskih tetovaža katolkinja s područja Bosne i Hercegovine i njihovo komunikacijsko značenje. Recenzenti knjige su profesor emeritus Stipe Botica i izv. prof. dr. sc. Nikša Sviličić, koji ističu kako je riječ o prvom cjelovitom i znanstveno utemeljenom radu na ovu temu.
Iako bi se moglo pretpostaviti da je ovaj fenomen već iscrpno istražen, autorica pokazuje upravo suprotno, dosadašnja literatura je bila fragmentarna i nedovoljno znanstvena. Knjiga, stoga, donosi ne samo iscrpnu povijesnu, komunikacijsku i simboličku analizu tetovaže, već i rezultate višerazinskih istraživanja, uključujući kvalitativne i kvantitativne metode, terenska istraživanja, intervjue i vizualnu dokumentaciju.
Tetovaža kao identitet, poruka i otpor
U razdoblju osmanske okupacije (1463.–1878.), tradicijska tetovaža, osobito križevi, grane i geometrijski simboli, bila je čin otpora, ali i zaštita od nasilnog odvođenja i prisilnog preobraćenja. Ujedno je služila kao neverbalni znak identiteta, pripadnosti katoličkoj vjeri, hrvatskom narodu i običajima. Danas, u suvremenom kontekstu, ti simboli ponovno oživljavaju kroz modu, umjetnost, znanost i iskaz osobnog identiteta. Motivi, iako stari više od četiri stotine godina, zbog svoje jednostavnosti dizajna iznimno su atraktivni i djeluju suvremeno.
Kroz jedanaest poglavlja i četrdeset potpoglavlja, knjiga istražuje povijesni razvoj, komunikacijsko značenje i suvremenu percepciju ovog fenomena. Četiri razine istraživanja obuhvaćaju žene s trajnim tetovažama, osobe koje privremeno nose iste simbole, učenike iz različitih regija, kao i pripadnike vjerskih zajednica. Rezultati pokazuju kako tetovaža i danas nosi snažnu identitetsku, emocionalnu i kulturnu vrijednost. Posebnost su i izuzetne fotografije Mladena Topića i Zorana Stojanovića iz Rame i samog iznimno angažiranog u očuvanju fenomena hrvatske tradicijske tetovaže.
Knjiga koja popularizira znanost i proširuje kulturni doseg
Posebna vrijednost ove knjige je u spoju znanstvenog pristupa i vizualne prepoznatljivosti. Sadržaj je precizno strukturiran, metodologija temeljena na teorijama Giddensa, Eliasa, Barthesa i drugih, a istovremeno dostupna široj publici. Urednica svih izdanja je Petra Somek, prof. Vizualni identitet knjige potpisuje Siniša Nikolić (studio Gumi-Gumi), dok promociji pridonosi i modna dizajnerica Helena Beljo (Poppy Design) sa svojom kolekcijom ‘Saja’, inspiriranom tradicijskim motivima. Knjiga ima i svoj pjenušac ‘Znamen’, proizveden tradicionalnom metodom u Iloku, na OPG-u Izvori života, čime se dodatno proširuje kulturni i simbolički doseg cijelog projekta. Kako navodi autorica, javljaju joj se pojedinci, umjetnici, umjetnički obrti koji izrađuju razne proizvode s motivima hrvatske tradicijske tetovaže.
Misija: UNESCO
Krajnji cilj ovog znanstveno-kulturnog pothvata jest pokretanje postupka za uvrštavanje hrvatske tradicijske tetovaže na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Upravo kroz knjige, promocije (u Zagrebu, Varaždinu, Mostaru, Osijeku, Sisku Iloku i drugim gradovima), multimedijalne sadržaje i međunarodna izdanja, stvara se sveobuhvatan okvir za očuvanje i predstavljanje ovog identitetskog fenomena u svijetu, a u najavi je i prijevod knjige na engleski jezik.
Više od knjige
Znamen na koži nije samo knjiga o tetovažama, nije samo doprinos znanosti, ona je snažna poruka o identitetu, žrtvi i otpornosti i pokazatelj da znanost može i mora živjeti izvan akademskih krugova, u službi naroda, kulture i sjećanja. Ona je most između prošlosti i sadašnjosti, između tradicije i znanosti, između boli i ponosa, identiteta i sjećanja. Knjiga koju smo čekali i koja nas vraća sebi.