Čoviću se obija o glavu šurovanje s Dodikom, u probleme uvukao zeta Primorca

Čoviću se obija o glavu šurovanje s Dodikom, u probleme uvukao zeta Primorca

Ministarstvo financija i trezora BiH nije isplatilo po odluci Vijeća ministara BiH pozajmicu od 60 milijuna KM kompaniji BHANSA za deblokadu računa i nesmetan rad, jer je ista, kako se navodi, nezakonita i nije provodiva, saznaje Raport.

Vijeće ministara BiH proslijedilo je krajem prošlog tjedna odluku o privremenom financiranju BHANSA-e, agencije kojoj su odlukom Suda u Briselu blokirani računi po zahtjevu ‘Viaducta’ još u ožujku, kako bi ova kompanija konačno mogla normalno funkcionirati i servisirati tekuće obaveze.

Uprava BHANSA-e poslala je još prije mjesec prema Ministarstvu financija mjesečnu tranšu, u skladu s usvojenim Financijskim planom BHANSA-e i izvršenjem u prethodnom periodu. Riječ je o oko pet milijuna KM koje su trebale biti uplaćene na mjesečnom nivou.

Odluka o privremenom financiranju usvojena je na sjednici Vijeća ministara BiH 22.travnja, na prijedlog ministra prometa i komunikacija Edina Forte.

Ova odluka je usvojena na privremenom osnovu i novac će, kako se navodi, kada se BHANSA-i odblokiraju sredstva, biti vraćena. No, ista, kako saznaje Raport nije provodiva i po njoj Ministarstvo financija ne može za sada postupiti, iako su ranije dali pozitivno mišljenje na istu.

“Odluka koja je donesena i usvojena na sjednici Vijeća ministara nije zakonita. Ne možemo mi isplatiti nešto što nema osnova u Zakonu o financiranju”, rečeno je za Raport neslužbeno iz Ministarstva financija.

Navodno, protiv isplate je pomoćnica ministra za trezorske poslovanje, koja je poslala pismo – Vijeću ministara, i BHANSA-i, “navodeći da je sve nezakonito”.

Saznajemo da se Vijeće ministara, kada je donosilo odluku, trebalo pozvati na Zakon o financiranju institucija u uredbi o privremenom financiranju. Zbog svega toga sve je opet na čekanju i pitanje je kada će BHANSA dobiti novac da preživi deblokadu računa.

Vijeće ministara i Ministarstvo prometa, ako se novac ne isplati, moraju odluku izmijeniti ili pronaći nekoga tko je spreman po ovoj odluci isplatiti sredstva. Ali, to bi bilo kršenje Zakona. Ova problem bi se, da ima volje, mogao riješiti za 15 minuta.

Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u Bosni i Hercegovini, rekao je danas za Raport da su uposlenici ogorčeni i da se država igra s njihovom sudbinom.

“Mi imamo informaciju da je zapelo u Trezoru. Nije mi jasno zašto Ministarstvo financija koje je ranije dalo pozitivno mišljenje, sada tvrdi drugačije. Ministar Srđan Amidžić je javno rekao da se slaže s odlukom, a sada je sve na čekanju jer je navodno nezakonito. Oni se igraju sa sudbinom 500 radnika. Zar oni misle da ćemo mi raditi za klikere, ja prvi neću. Imamo sredstva za plaće još do 15.lipnja, a ista nam je umanjena za 60 posto, tvrdi Malnar.

Inače, BHANSA-i su zbog duga RS Slovencima odlukom Suda u Briselu od 21. ožujka blokirani računi.

 

Angažmanom odvjetnika koje je Vijeće ministara platilo da postupa po ovrsi, račun je blokiran i s novcima od BHANSA-e ne može nitko raspolagati. Ni Slovenci ni bh. strana.

 

S druge strane, kamate i dalje rastu. Dnevno iznose 18.000 KM. Dug Slovencima uskoro će biti skoro 115 milijuna KM. Da stvar bude gora, pitanje je kako će preživjeti BHANSA. Na naplatu stižu krediti, a uposlenicima je drugi mjesec manja plaća za 20 posto.

Osim toga, Predsjedništvo BiH vratilo je na doradu proračun kojim je bilo planirano da se dug namiri iz sredstava profita Centralne banke BiH, u iznosu od 110 milijuna KM.

Raport.ba

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar